K čomu slúži CRP test
CRP test slúži na určenie infekcie. Hodnoty CRP dosahujú zvlášť vysoké hodnoty pri infekciách spôsobených baktériami.
Čo je to CRP test
CRP test udáva hodnotu C-reaktívneho proteínu v krvi. Tento proteín je produkovaný pečeňou a jeho hladina stúpa vo chvíli, keď v našom tele prebieha zápal. Ten môže byť spôsobený akútnou infekciou, ale tiež napríklad chronickým ochorením alebo môže indikovať aj zvýšené riziko infarktu či mŕtvice.
Ako sa vykonáva CRP test
Hladina C-reaktívneho proteínu môže byť zisťovaná laboratórnym vyšetrením zo žilno odobratej krvi a na výsledok sa zvyčajne čaká do druhého dňa. Oveľa častejšie je ale odoberaných niekoľko kvapiek krvi z prsta s tým, že pomocou špeciálneho prístroja, do ktorého sa táto krv na laboratórnu doštičkej vkladá, je výsledok známy v priebehu niekoľkých minút.
Okrem toho je tiež možné vykonať domáci CRP test. Ten je možné bežne kúpiť v lekárni, má však iba informatívny charakter, presnú diagnózu a s ňou aj vhodnú liečbu musí vždy stanoviť lekár.
Kedy má význam vykonávať CRP test
Najbežnejšie využitie CRP testu je pre určenie pôvodu infekcie a zvolenie správnej liečby, teda či je infekcia vírusového pôvodu (CRP hodnoty sú v normále) či bakteriálneho (hladina C-reaktívneho proteínu je zvýšená) a k vyliečeniu budú pravdepodobne nutné antibiotiká.
Nezabudnite: Na vírusy antibiotiká nezaberajú!
Pre liečbu vírusovej infekcie sú antibiotiká úplne neúčinné. Ich časté užívanie zvyšuje rezistenciu organizmu na ne, a významne tak znižuje ich účinnosť, čo môže spôsobiť zásadné problémy vo chvíli, keď je nasadenie antibiotík jedinou možnou liečbou. CRP testy pomáhajú tento problém eliminovať.
Zvýšené hodnoty CRP sa objavujú aj u:
- chronických zápalových ochorení, ako je napríklad reumatoidná artritída či lupus,
- gastrointestinálnych ochorení,
- kardiovaskulárnych chorôb,
- rakoviny.
Kedy začať liečbu antibiotikami
V ideálnom prípade sa začína liečba antibiotikami pri preukázateľných symptómoch bakteriálnej infekcie podľa výsledku preukázaného bakteriálneho patogénu. Vždy sa zohľadňujú ďalšie individuálne faktory chorého. Prakticky by sa antibiotická liečba nemala začať len podľa výšky hodnoty CRP bez ďalšieho doplňujúceho vyšetrenia.
Výška CRP hodnôt
Zvýšené hladiny C-reaktívneho proteínu v podstate značí rozsah zápalu v organizme. Platí:
- Do 5 mg/l − normálna hodnota CRP u zdravého človeka.
- 6 − 30 mg/l − mierna infekcia, zvyčajne vírusového pôvodu. Pokiaľ príznaky infekcie do 2 − 3 dní nevymiznú, je vhodné test opakovať.
- 50 − 200 mg/l − bakteriálna infekcia, spravidla streptokoky alebo stafylokoky, vyžadujúce adekvátnu liečbu.
- Nad 200 mg/l − vážna infekcia.
Ako je to u vírusových infekcií
Keď je pri vírusovej infekcii vyššie CRP, t. j. v prípade, že je hodnota CRP do 40 − 50 mg / l, ide často o prvotnú nešpecifickú obrannú reakciu organizmu.
Popri tom sa zvýšené hodnoty CRP môžu prejaviť tiež:
- s rastúcim vekom,
- u diabetikov,
- u fajčiarov,
- gravidných žien, a to najmä v poslednej fáze tehotenstva,
- pri užívaní niektorých liekov (napríklad hormonálna antikoncepcia),
- po úrazoch alebo
- po nadmernej fyzickej záťaži.
Okrem toho hladina C-reaktívneho proteínu môže kolísať aj v dôsledku vysokého krvného tlaku, konzumácii kávy či alkoholu, chronickej únavy, porúch spánku alebo tiež psychických ťažkostí.
Normálna hodnota CRP môže byť mätúca
V prípade zisťovania pôvodu infekcie nás síce normálne hodnoty CRP upokoja, bohužiaľ však nemusia vždy značiť, že je náš organizmus 100 % v poriadku. Aj tak v ňom totiž môže prebiehať menšia akútna infekcia, lokalizovaný zápal, chronické ochorenie alebo tiež poškodenie pečeňových buniek, ktoré majú na starosti práve produkciu C-reaktívnych proteínov. Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, neváhajte ich konzultovať so svojím lekárom.
CRP hodnoty u detí
CRP hodnoty sa líšia iba u novorodencov, u ktorých sa 3. deň po narodení objavuje až 15 mg / l krvi a tiež u dojčiat, kedy ich hodnoty spravidla dosahujú 10 mg / l. Inak sú CRP hodnoty u detí aj u dospelých prakticky rovnaké.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.