Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Bylinky a bylinné čaje

Bylinky a bylinné čaje

Bylinky a bylinné čaje sa používajú od nepamäti. Ich obľuba stále rastie. Snáď najviac po nich siahame, keď riešime nejaký zdravotný problém a nechceme hneď brať lieky. Je dobré vedieť, ktorá bylinka je vhodná na aký problém. I používanie byliniek má svoje pravidlá.

Bylinky a bylinné čaje

Vznik čaju

Bylinné čaje sú väčšinou tvorené zmesou bylín a kvetov. Výrobcovia bylinných čajov dávajú pozor na to, aby proces spracovania bylín a výrobu bylinných čajov podliehal prísnej kontrole. Používajú len sušené bylinky, ktoré spracúvajú bez chemických a konzervačných látok, farbív a aróm. Preto sa nám často zdá, že tieto čaje nemajú práve príjemnú chuť. O to viac sú pre naše telo užitočnejšie.

Aké sú druhy bylinných čajov?

Čaje sa predávajú buď jednodruhové alebo viacdruhové. Veľkou výhodou je, že sa dajú kúpiť aj zmesi už priamo vytvorené na určitý problém. Čaje sa predávajú buď v jednotlivých vreckách alebo ako sypané. Ak sa rozhodnete bylinky zbierať sami, dbajte na to, aby ste tak nerobili v znečistenom prostredí. Zistite si, či ste sa nerozhodli zbierať chránenú rastlinu. Vždy si prečítajte o rastlinách potrebné informácie. Napríklad kvety bazy čiernej sú liečivé, ale jej kôra a listy sú veľmi jedovaté. Ak nie ste zdatní bylinkári, radšej si zájdite do najbližšej lekárne alebo zdravej výživy.

Medzi bylinné čaje tiež radíme čaj rooibos. Tento nápoj je tvorený zmesou jemných lístkov rooibos v tvare ihličia a aromatických rastlín, ktoré mu prepožičiavajú chuť. Čaj je tmavo červený a ľahko sladkastý. Obsahuje antioxidanty a minimum kofeínu.

Použitie čajov

Často odchádzame od lekára nielen s receptom na liek, ale aj s odporúčaním, ktorým čajom by sme mohli náš stav zlepšiť. Väčšina z nás najčastejšie po bylinkových čajoch siaha, keď sa ozýva chrípka a prechladnutie. Máme podvedome zakódované, že nám pomôže lipa. Keď nemôžeme spať, skúšame medovku. Ak trpíme nadúvaním, volíme fenikel. V prípade problémov s močovými cestami sme zvyknutí "prelievať" obličky čajom pre to určeným. Na jar mávame tendencie prečistiť sa žihľavovým čajom.

Bylinkami však môžeme zlepšovať aj činnosť žlčníka a pečene, uľaviť si od kašľa, prečistiť si telo a zvýšiť imunitu, zlepšiť stav kŕčových žíl, znížiť krvný tlak. Bylinkové čaje sa využívajú aj na chudnutie. Dôležité sú ich protizápalové účinky a často aj obsah vitamínov. Muži môžu využiť čaje pri liečbe prostaty, ženy pri bolestivej menštruácii. Špeciálne čaje existujú pre deti, mužov, ženy alebo dojčiace matky.

Ktoré bylinky zvoliť?

Na určité druhy chorôb sa používajú rôzne bylinky. Väčšina z nich má širšie využitie a je vhodná pre viac problémov. Pre lepšiu orientáciu medzi bylinkovými čajmi nám poslúži tento zoznam problémov.

 • spánok, nervy - medovka, ľubovník, chmeľ obyčajný, ginko dvojlaločné, valeriána, levanduľa
 • zažívanie - harmanček, fenikel, materina dúška, mäta, medovka, nechtík, rebríček, repík, rasca, kôpor, saturejka, zemežlč
 • žlčník - šalvia, mäta, pestrec
 • pečeň – pestrec
 • chrípka a prechladnutie – baza čierna, skorocel kopijovitý, lipa
 • zápaly dutiny ústnej (skôr vo forme kloktadla) – šalvia, harmanček, repík, aníz vonný, divozel, hluchavka biela, sladké drievko, podbeľ, tymián, fialka trojfarebná, ibiš, slez, yzop, zázvor
 • močové cesty – breza, ihlica tŕnitá, alchemilka, praslička, ríbezľa čierna, stavikrv vtáčí, vrbovka, zlatobyľ
 • kŕčové žily - dub, praslička
 • hojenie - rumanček, nechtík, rebríček, repík, ľubovník, vres obyčajný
 • krvný tlak - hloh, cesnak, imelo
 • zápcha - listy senny, jarabina vtáčia
 • hnačka - repík, žeriav obyčajný
 • prostata - vrbovka
 • reumatizmus - breza, vŕba
 • bolestivá menštruácia - alchemilka, medovka

 

Ako si vybrať správny čaj?

Teraz už viete, na ktoré choroby sa aké bylinky využívajú. Bude sa vám teda oveľa lepšie vyberať konkrétny čaj. Orientujte sa najprv podľa názvu čaju. Spravidla obsahuje označenie časti tela alebo choroby alebo sa určí podľa konkrétnej bylinky. Potom sa zaujímajte o podrobnosti, na čo sa čaj používa, z čoho sa skladá. Niekedy sa môže stať, že sa daná bylinka nebude správne znášať s liekmi, ktoré užívate. Vždy sa riaďte konkrétnym popisom použitia od výrobcu. Dodržujte aj dávkovanie. Prehnaným pitím čaju a kombinovaním rôznych bylín by ste si mohli viac uškodiť. Podstatná je aj správna príprava čaju, dodržanie teploty vody, času vylúhovateľnosti aj maximálneho množstva použitého počas dňa. Napríklad lipa je známa tým, že sa má používať opatrne. Najistejšie je teda používať porciované čaje v nasledujúcom množstve. Ak si nie ste istí, pýtajte sa v lekárni alebo lekára. Ak budete bylinné čaje používať správne, určite vám budú dobre slúžiť.

Ako čaj pripraviť a používať?

Bylinkové čaje môžete použiť pri akútnych ťažkostiach niekoľkokrát denne do tej doby, než sa uzdravíte. Niektoré čaje sa používajú dlhodobo formou kúry. Čaje sa najčastejšie tvoria tak, že sa dané množstvo čerstvých alebo sušených bylín zaleje vriacou vodou a nechá vylúhovať. Na pitie tým vznikne výluh. Ďalšou možnosťou je odvar. Do studenej vody sa vhodia bylinky, povaria sa a potom scedia. Niektoré byliny sa nechávajú určitú dobu v studenej vode a varia sa až potom.

Nech vám vybraný čaj chutí a hlavne pomáha.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam