MojaLekáreň.sk

Breza v kozmetike: čo všetko dokáže?

Breza v kozmetike: čo všetko dokáže?
Zdielať

Breza. Pre nás úplne bežný strom, ktorý môžeme vidieť na každom rohu. Spozná ju každé malé dieťa, hlavne vďaka jej bielemu kmeňu. Málokto ale vie, ako veľmi je liečivá a ako veľmi nám môže prospievať.

Breza je užitočná úplne celá - jej drevo sa využíva v nábytkárstve, je cenné pre svoju krásnu kresbu. Je tiež vysoko výhrevné a využíva sa na palivo. Z mladých vetvičiek sa pletú košíky a vyrábajú metly. Na jar je možné z kmeňov získavať šťavu, ktorá je plná vitamínov, minerálov a aminokyselín. Pre nás sú však najcennejšie brezové listy.

Breza ako symbol mladosti

Nie náhodou je breza najvyužívanejšou bylinou v prírodnej kozmetike, má totiž dezinfekčné účinky. Naše prababičky ju používali pre osvieženie a omladenie pokožky aj jej regeneráciu. A na rovnaké účely sa v podstate používa dodnes.

Breza má schopnosť uvoľňovať póry a čistiť pleť. Stačí si brezovým odvarom oplachovať tvár a účinky zaznamenáte veľmi rýchlo - pleť bude zdravšia, sviežejšia a zbavíte sa dokonca aj akné. Veľmi príjemný je aj kúpeľ, ktorý uľaví boľavým kĺbom. Tiež pomáha odbúravať celulitídu, napríklad aj vo forme brezového oleja. Skvelým účinkom brezy môžete bez obáv vystaviť celé telo.

Vlasy brezu milujú

A zamilujete si ju aj vy, keď zistíte, aké zázračné účinky má. Obyčajný brezový šampón za pár eur mnohokrát vašim vlasom prospeje omnoho viac ako drahšie šampóny a balzamy. Ak ste zástancom bio kozmetiky a radi si prírodnú kozmetiku vyrábate sami, oplachovanie vlasov brezovým odvarom pre vás bude hračka. Používajte mladé listy, ktoré majú najviac prospešných látok. Vlasy sú potom pružnejšie a krásne lesklé.

Ešte účinnejšia je miazga stromu, ktorá si poradí aj s problematickou pokožkou hlavy, napríklad s lupinami alebo s nadmerným mastením. Získavanie miazgy ale nechajte vždy na odborníkov. Sami by ste totiž mohli strom nenávratne poškodiť. A to určite nechcete. Miazgu z brezy je možné aplikovať napríklad v podobe vlasovej vody, ktorá ju obsahuje.

Vedeli ste že...

...ešte silnejší je odvar či tinktúra z púčikov brezy? V púčikoch je koncentrovaná všetka sila stromu. Tinktúru môžete užívať aj vnútorne, blahodárne pôsobí napríklad na pečeň a pomáha znižovať cholesterol.

Jarný detox sa bez brezy neobíde

S príchodom jari máme tendenciu čistiť telo od rôznych neduhov a látok, ktoré sme si v ňom za celý rok nazbierali. Súčasťou týchto čistiacich kúr je vždy aj breza - či už ju užívame vnútorne (ako čaj), alebo zvonka (ako kúpele, oplachy). Breza totiž podporuje metabolizmus a je silne močopudná, pritom ale nedráždi ľadviny. Nie náhodou je breza často obsiahnutá v liekoch na choroby močových ciest. Detoxikáciu organizmu teda môžete vykonať aj napríklad pomocou pitnej očistnej kúry z listov brezy. 

Keď je telo čisté vo vnútri, je čisté aj zvonka. A to sa samozrejme prejaví aj na našej pleti. Jarnú detoxikáciu organizmu pomocou brezy teda rozhodne odporúčame. Či už sa v nej kúpete, pijete ju, alebo si kupujete brezovú kozmetiku, môžete si byť istí, že breza sa vám veľkoryso odvďačí v podobe mladej sviežej pleti a oslňujúcej hrivy.

 

 

5. máj 2016
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac