MojaLekáreň.sk

Antibakteriálny alebo dezinfekčný gél na ruky?

Mám si zaobstarať antibakteriálny alebo dezinfekčný gél na ruky, aby ničil aj vírusy? Mnoho ľudí si kladie túto otázku, ktorú zodpovieme v našom článku.

Antibakteriálny alebo dezinfekčný gél na ruky?
Zdielať
Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu

Antibakteriálny gél, dezinfekčný gél alebo antiseptikum?

Ak to vezmeme doslova po odbornej stránke, potom je definícia táto:

 • Antibakteriálny prostriedok pôsobí proti baktériám.
 • Dezinfekčný prostriedok je určený na ničenie a odstránenie choroboplodných zárodkov, teda nielen baktérií, ale aj vírusov či plesní. Dezinfekčné prostriedky by sa mali aplikovať len na predmety a plochy.
 • Prostriedky, ničiace vírusy, baktérie a plesne, pre použitie na pokožku a iné tkanivá sa nazývajú antiseptiká.

Odborná terminológia a gély na ruky

Avšak výrobcovia gélov na ruky si s odbornou terminológiou veľmi hlavu nelámu. A tak antiseptické gély nazývajú antibakteriálne alebo dezinfekčné. Najčastejšie sa stretávame s označením antibakteriálny gél na ruky. A veľakrát si hovoríme: "Aha, ale bude fungovať aj na vírusy?" Odpoveď znie: „Áno, niektoré antibakteriálne gély môžu byť účinné aj na vírusy." Vždy totiž záleží na zložení. Len ak si ho starostlivo prečítate, zistíte, či účinkujú aj na vírusy.

Antibakteriálne gély s alkoholom, etanolom alebo izopropylalkoholom

Ak v zložení na prvom mieste uvidíte vyššie spomínané látky − máte takmer istotu, že okrem účinku na baktérie, bude gél účinný aj proti vírusom.

Ak bude na prvom mieste v zložení voda, pôjde o výrobky s obsahom antibakteriálnej látky, ktoré budú mať na vírusy nižší alebo žiadny účinok.

Alkohol narúša bunkové steny baktérií a obaly vírusov, vrátane koronavírusu. Najúčinnejšia na vírusy je 60 − 80 % koncentrácia alkoholu. Alkohol v tejto koncentrácii však pokožku vysušuje. Preto je vhodné poobzerať sa po produktoch ktoré obsahujú aj zložky, ktoré zmierňujú vysúšanie – napr. glycerol, aloe, panthenol, karbamid. (Mgr. Pavla Horáková)

Ako správne použiť gél na ruky

Aby gél pôsobil tak ako má, je dôležitá aj správna aplikácie.

 1. Ak budete gél aplikovať na príliš znečistené alebo mastné ruky, nebude mať taký účinok ako na rukách relatívne čisté. Pri silne znečistených rukách sa gél naviaže skôr na nečistotu a už dostatočne nedosiahne na patogény.
 2. Gél by ste mali aplikovať v takom množstve, aby ruky vydržali byť vlhké zhruba 15 − 30 sekúnd. Po celý čas si gél do rúk vtierajte. Nezabudnite na žiadne miestečko, ako sú chrbty rúk, miesta medzi prstami alebo pod nechtami.
 3. Gély okrem nežiaducich patogénov ničia aj prirodzenú mikroflóru pokožky a narúšajú kožný film. Tým paradoxne oslabujú ochrannú funkciu pokožky proti vniknutiu patogénov. Preto to s používaním "antibakteriálnych" gélov nepreháňajte. Používajte ich len tam, kde si nemôžete umyť ruky teplou vodou a mydlom.

Hydratujte ruky

O vysušené ruky sa starajte, dodajte im stratenú hydratáciu a pomôžte im obnoviť narušenú kožnú bariéru.

Dnes už nehrozí výpadok výroby kvalitnej dezinfekcie ako na začiatku pandémie, ale aj tak si ju môžete vyrobiť aj doma.

Ako si vyrobiť domáci dezinfekčný gél

Základom „receptu" sú tieto ingrediencie:

 • 830 ml alkoholu (ideálne 96 % etanol alebo 99, 8 % izopropylalkohol)
 • (42 ml 3 % peroxidu vodíka)
 • 15 ml glycerolu
 • do 1 litra doplniť prevarenú vychladnutú vodu
 • nechať 3 dni "odstáť" v uzavretej nádobe

Namiesto glycerolu (alebo jeho časti) môžete použiť napríklad aloe vera gél. Pre vôňu môžete pridať aj pár kvapiek éterického oleja a tiež panthenol.

Dezinfikujte povrchy

Okrem gélov si môžete zaobstarať aj dezinfekčné (antibakteriálne) spreje. Účinnosť na vírusy pre nich platí rovnako ako u gélov, t. j. obsah alkoholu by mal byť aspoň 60 %. Tie sú vhodné ako na ruky (namiesto gélu), tak i na povrchy (madlá košíkov, záchodové dosky, kľučky, tlačidlá bankomatov,...).

Na trhu sú aj dezinfekčné gély (spreje) bez alkoholu, ale napriek tomu účinné ako na baktérie a plesne, tak aj na vírusy. Tieto produkty obsahujú benzalkóniumchlorid, čo je látka, ktorá zabraňuje rastu baktérií, plesní a vírusov.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Témy článku
Koža
Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu
Dermokozmetika

Prečítajte si tiež

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie pochádza z čias, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo choroby spôsobuje. Tieto choroby postihujú…

viac

Veľmi často je jedným z príznakov bežného prechladnutia, známeho aj ako vírusové ochorenie dýchacích ciest. Toto vírusové ochorenie dýchacích ciest najčastejšie postihuje nos a hltan. Medzi príznaky…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.