Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Vši. Ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť ?

Vši. Ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť ?
Zdielať

Neexistujú rodičia, ktorí by u svojich detí aspoň raz neriešili vši. Väčšinou sa s nimi stretnú viackrát. Zbaviť sa vší je veľmi ťažké a rozhodne to nie je záležitosť jedného dňa. Pomáhajú hrebene, šampóny a ďalšie prípravky na vši ? A čo hovoria babské rady ?

Voš detská alebo Pediculus capitis síce neprenášajú žiadnu chorobu, ale ak ich prinesie vaše dieťa zo školy, či škôlky nadšení rozhodne nebudete. Chytia ich hneď. Stačí, aby jeden z rodičov nebol v odvšivovaní dosť dôsledný a nastáva nekonečný kolotoč. Nie je výnimkou, že sa doma konečne vší zbavíte a vaše roztomilé dieťa ich za štrnásť dní prinesie znovu. Keď sa dieťa začne škrabať vo vlasoch, buďte ostražití.  Čím skôr zakročíte, tým lepšie.

Ako sa zbaviť vší krok za krokom

Voš detská je veľká len 3 mm a vo vlasoch žije cca 30 dní. Samičky doslova lepia svoje hnidy  tesne pri korienkoch vlasov, a preto je veľmi ťažké ich vyčesať hrebeňom alebo vymyť šampónom.  Za 7 dní sa z hníd vyliahnu larvy, ktoré sajú krv a spôsobujú nepríjemné svrbenie a štípanie. Pripravte sa až na niekoľko hodinové prezeranie vlasov. Na hnidy totiž neplatí bežný šampón ani vyčesávanie klasickým hrebeňom. Každý tretí deň po dobu dvoch týždňov hlavu prezerajte, pokiaľ si nebudete istý, že vši zmizli.

Používajte šampón na vši a špeciálny kovový hrebeň na vši.  Aj keď by mali šampóny pôsobiť na všetky štádiá vší, tiež môžu byť voči niektorým štádiám imúnne. Rozhodne radíme opakovať aplikáciu šampónu po 7-10 dňoch, aby ste zahubili aj novo vyliahnuté vši z hníd. O niečo účinnejšie bývajú spreje a oleje proti všiam.

Čo hovoria babské rady

Bohužiaľ neplatí, že vši sa nedržia na farbených vlasoch, alebo že ich zlikvidujete horúcou vodou. Dajte pozor, čo na deťoch skúšate. Niektoré babské rady ako sa zbaviť vší môžu byť dokonca nebezpečné. Napríklad ako rada, že máte dieťaťu namočiť vlasy do petroleja, zabaliť ich do uteráka a nechať pôsobiť. Môže dôjsť k poleptaniu pokožky hlavy, preto sa podobným experimentom radšej vyvarujte!

Miesto toho vsaďte na prevenciu. Vši údajne odpudzujú silné arómy bylín- maminky preto často natierajú pokožku hlavy Tea Tree olejom, či olejmi, v ktorých je naložená šalvia, levanduľa alebo rozmarín. Tiež je dobré umyť si vlasy v silnom odvare čerstvých listov orecha kráľovského.

Nezabudnite hlavne vyprať všetko oblečenie, vrátane čiapok, v ktorých sa vši držia. Nevynechajte ani posteľné oblečenie. Na škodu tiež nebude, ak vyvaríte všetky hrebene.

Zaručená rada ako sa zbaviť vší, je bohužiaľ asi len jedna- pravidelne kontrolujte deťom hlavu a ako zistíte, že sa škrabú zakročte a nepovoľte,  pokiaľ sa vší nezbavíte.

 

3. november 2017
Témy článku
Deti Koža
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.