MojaLekáreň.sk
Hľadať

Kyselina hyalurónová − prírodný zázrak

Kyselina hyalurónová − prírodný zázrak
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Hľadáte pomocníka na suchú, unavenú, vrásčitú pleť, alebo na vlasy a nechty bez lesku a života? Potom je vašou novou najlepšou kamarátkou kyselina hyaluronová. Vyskytuje sa prirodzene v ľudskom tele a je kľúčová pre hydratovanú a vypnutú pleť. Prezradíme, kde sa dá ešte využiť a čo všetko vie.

Čo je kyselina hyalurónová a kde ju nájdeme

Podľa presnej definície je kyselina hyalurónová tekutina, ktorej úlohou je hydratácia a udržiavanie pružnosti celého tela. Nájdeme ju v v očiach, v kĺboch a v kožnej tekutine. Jej molekula má tvar gule a je odolná voči vonkajšiemu tlaku, čím udržuje pleť pružnú.

Vplyvom starnutia ale kyseliny v tele ubúda a ak chceme hydratovanejšiu pleť a ohybné kĺby, je potrebné ju získavať aj z iných zdrojov. Predtým vedci kyselinu odsávali napríklad z kohútích hrebienkov, dnes už vieme vypestovať baktérie, ktoré potom prejdú genetickou modifikáciou.

Lekári kyselinu objavili v podstate náhodou v tridsiatych rokoch, keď skúmali reumu a odsávali tekutiny z kolenného kĺbu. Pri testovaní potom náhodne objavili kyselinu hyalurónovú. Predtým sa používala pri liečbe popálenín, lekári s ňou pracujú pri očných operáciách a kozmetický priemysel dnes testuje, aký vplyv má na vlasy a nechty. My sa ale zameriame na pleť. 

Kyselina hyalurónová v plastickej chirurgii

Chcete plnšie pery? Lekári odporúčajú kyselinu hyalurónovú hlavne preto, že sa v tele prirodzene nachádza. Aplikácia trvá pár minút a je takmer bezbolestná, avšak nevydrží dlhšie ako desať mesiacov. Ak chcete väčšie pery nastálo musíte na zákroky dochádzať pravidelne. 

Kyselina hyalurónová aplikovaná injekčne vám rozšíri červeň na perách a zároveň sa postará o dostatočnú dávku hydratácie. Podľa plastických chirurgov pomáha aj s regeneráciou kožných buniek. Cenovo sa zákrok pohybuje v rozmedzí 267 až 381 eúr.

Kyselinu hyalurónovú si môžete naordinovať aj v prípade výplne vrások. Do kože sa vpravuje injekčne a potom ju lekár rovnomerne rozmasíruje. Na rozdiel od botoxu, nemá kyselina hyalurónová žiadny vplyv na funkciu tvárových svalov. Aplikácia trvá zhruba štyridsať minút a mala by byť takmer bezbolestná. Pripravte si na jeden zákrok minimálne štyritisíc korún.

Tablety s kyselinou hyalurónovou

Ďalšou možnosťou prirodzenejšieho liftingu pokožky je kyselina hyalurónová v tabletkách. Väčšinou ju v tejto forme nájdete v kombinácii s vitamínom C a s kolagénom − ide teda o celkom silné trio, ktoré pomôže s hydratáciou, pružnosťou pleti, ale tiež ho ocenia Vaše kĺby a chrupky. Vitamín C sa postará o rozjasnenie a zjednotenie pleti, môže pomôcť aj s jazvičkami a rôznymi pleťovými škvrnami. 

Kyselina hyalurónová v kozmetickom priemysle

Kyselina hyalurónová sa v posledných rokoch objavuje aj v kozmetických produktoch. Zatiaľ čo predtým boli tieto produkty veľmi neefektívne, pretože obsahovali len veľmi nízky koncentrát kyseliny, dnes už môžete kúpiť kvalitné výrobky aj v bežných drogériách. 

Na trhu sú bežne dostupné esencie, nočné i denné krémy. Výborné sú aj séra s kyselinou hyalurónovou a pleťové masky. Sérum je všeobecne produkt, s vysokým obsahom pomocných látok, a preto má väčšinou dobré výsledky.  

Ako správne vybrať kyselinu hyalurónovú

 V kozmetických prípravkoch môžeme nájsť rôzne veľké molekuly kyseliny hyalurónovej. Väčšie častice zostávajú skôr vo vrchnej vrstve pokožky a pomáhajú vyhladzovať drobné vrásky. Malé častice lepšie prenikajú do hlbších vrstiev pokožky, vyživujú bunky, viažu na seba vodu a lepšie udržujú hydratáciu pleti. Sú vhodné k redukcii aj tých hlbších vrások. Séra s kyselinou hyalurónovou sú dobré pre všetky typy pleti, dlhodobo hydratujú a chránia pred vplyvmi predčasného starnutia. Hľadajte také séra, ktoré majú aspoň alebo 2 % kyseliny hyaluronovej. (Mgr. Pavla Horáková)

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kozmetika a hygiena Kozmetika a hygiena
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Snažíte sa schudnúť a nejde vám to? Trápia vás napuchnuté nohy, brucho, nadmerné potenie alebo celulitída? Možno v tele zadržiavate vodu, čo môže viesť k dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

viac

Úpal a úžeh má väčšina ľudí úzko spojené s letom, avšak úpal so slniečkom súvisieť priamo nemusí. To je aj hlavný rozdiel medzi týmito dvoma chorobami z prehriatia, ktoré sú inak veľmi podobné a…

viac

Ako spoznať, že máte angínu a ako sa angína lieči? Aké sú druhy angíny a ako sa angíne vyhnúť? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudský papilomavírus alebo HPV (Human papilloma vírus) napáda bunky ľudskej pokožky a slizníc. Je veľmi odolný a stabilný a vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj o niekoľko mesiacov. Až 80 % z…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.