Kyselina hyalurónová − prírodný zázrak

Kyselina hyalurónová − prírodný zázrak
Zdielať

Hľadáte pomocníka na suchú, unavenú, vrásčitú pleť, alebo na vlasy a nechty bez lesku a života? Potom je vašou novou najlepšou kamarátkou kyselina hyaluronová. Vyskytuje sa prirodzene v ľudskom tele a je kľúčová pre hydratovanú a vypnutú pleť. Prezradíme, kde sa dá ešte využiť a čo všetko vie.

Čo je kyselina hyalurónová a kde ju nájdeme

Podľa presnej definície je kyselina hyalurónová tekutina, ktorej úlohou je hydratácia a udržiavanie pružnosti celého tela. Nájdeme ju v v očiach, v kĺboch a v kožnej tekutine. Jej molekula má tvar gule a je odolná voči vonkajšiemu tlaku, čím udržuje pleť pružnú.

Vplyvom starnutia ale kyseliny v tele ubúda a ak chceme hydratovanejšiu pleť a ohybné kĺby, je potrebné ju získavať aj z iných zdrojov. Predtým vedci kyselinu odsávali napríklad z kohútích hrebienkov, dnes už vieme vypestovať baktérie, ktoré potom prejdú genetickou modifikáciou.

Lekári kyselinu objavili v podstate náhodou v tridsiatych rokoch, keď skúmali reumu a odsávali tekutiny z kolenného kĺbu. Pri testovaní potom náhodne objavili kyselinu hyalurónovú. Predtým sa používala pri liečbe popálenín, lekári s ňou pracujú pri očných operáciách a kozmetický priemysel dnes testuje, aký vplyv má na vlasy a nechty. My sa ale zameriame na pleť. 

Kyselina hyalurónová v plastickej chirurgii

Chcete plnšie pery? Lekári odporúčajú kyselinu hyalurónovú hlavne preto, že sa v tele prirodzene nachádza. Aplikácia trvá pár minút a je takmer bezbolestná, avšak nevydrží dlhšie ako desať mesiacov. Ak chcete väčšie pery nastálo musíte na zákroky dochádzať pravidelne. 

Kyselina hyalurónová aplikovaná injekčne vám rozšíri červeň na perách a zároveň sa postará o dostatočnú dávku hydratácie. Podľa plastických chirurgov pomáha aj s regeneráciou kožných buniek. Cenovo sa zákrok pohybuje v rozmedzí 267 až 381 eúr.

Kyselinu hyalurónovú si môžete naordinovať aj v prípade výplne vrások. Do kože sa vpravuje injekčne a potom ju lekár rovnomerne rozmasíruje. Na rozdiel od botoxu, nemá kyselina hyalurónová žiadny vplyv na funkciu tvárových svalov. Aplikácia trvá zhruba štyridsať minút a mala by byť takmer bezbolestná. Pripravte si na jeden zákrok minimálne štyritisíc korún.

Tablety s kyselinou hyalurónovou

Ďalšou možnosťou prirodzenejšieho liftingu pokožky je kyselina hyalurónová v tabletkách. Väčšinou ju v tejto forme nájdete v kombinácii s vitamínom C a s kolagénom − ide teda o celkom silné trio, ktoré pomôže s hydratáciou, pružnosťou pleti, ale tiež ho ocenia Vaše kĺby a chrupky. Vitamín C sa postará o rozjasnenie a zjednotenie pleti, môže pomôcť aj s jazvičkami a rôznymi pleťovými škvrnami. 

Kyselina hyalurónová v kozmetickom priemysle

Kyselina hyalurónová sa v posledných rokoch objavuje aj v kozmetických produktoch. Zatiaľ čo predtým boli tieto produkty veľmi neefektívne, pretože obsahovali len veľmi nízky koncentrát kyseliny, dnes už môžete kúpiť kvalitné výrobky aj v bežných drogériách. 

Na trhu sú bežne dostupné esencie, nočné i denné krémy. Výborné sú aj séra s kyselinou hyalurónovou a pleťové masky. Sérum je všeobecne produkt, s vysokým obsahom pomocných látok, a preto má väčšinou dobré výsledky.  

Ako správne vybrať kyselinu hyalurónovú

 V kozmetických prípravkoch môžeme nájsť rôzne veľké molekuly kyseliny hyalurónovej. Väčšie častice zostávajú skôr vo vrchnej vrstve pokožky a pomáhajú vyhladzovať drobné vrásky. Malé častice lepšie prenikajú do hlbších vrstiev pokožky, vyživujú bunky, viažu na seba vodu a lepšie udržujú hydratáciu pleti. Sú vhodné k redukcii aj tých hlbších vrások. Séra s kyselinou hyalurónovou sú dobré pre všetky typy pleti, dlhodobo hydratujú a chránia pred vplyvmi predčasného starnutia. Hľadajte také séra, ktoré majú aspoň alebo 2 % kyseliny hyaluronovej. (Mgr. Pavla Horáková)

19. november 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac

Všetci to pravdepodobne poznáme. Pri výraznej zmene teplôt, konzumácii príliš pálivých jedál, emóciách či popíjaní alkoholu dôjde k začervenaniu pleti. Červené žilky v tvári však po chvíli zmiznú. Čo…

viac

Syfilis (syfilis, lues) je infekčná choroba, ktorá sa prenáša prevažne pohlavným stykom. Čím je spôsobená, aké má štádiá, ako sa lieči a kto je jej najviac ohrozený? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudia živiaci sa prevažne kukuricou či cirokom trpievajú ochorením s názvom Pellagra. Jeho na prvý pohľad viditeľným prejavom je drsná koža − "pele agra". Kukurica a cirok totiž bráni vstrebávaniu…

viac
MojaLekáreň.sk
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac