MojaLekáreň.sk

Odčervenie ľudí alebo Ako sa zbaviť parazitov

Odčervenie ľudí alebo Ako sa zbaviť parazitov
Zdielať

Odčervovať domácich miláčikov je automatické pre každého z nás. Prípravky na odčervenie zakúpime bežne v lekárňach či u veterinárov. Zvieratá sú po odčervení veselšie, živšie a majú väčšiu chuť do jedla. Málokto si je ale vedomý toho, ako jednoduchý je prenos parazitov aj na nás.

Kto je parazit a čo robí v tele

Parazit je cudzopasník, ktorý žije v hostiteľskom organizme, odoberá mu živiny a svojím pôsobením doň vylučuje toxíny a tým oslabuje jeho fungovanie.

Takmer každý z nás má v tele rad parazitov, ale nie všetkým spôsobujú zdravotné ťažkosti. Ide najčastejšie o malé organizmy, baktérie, vírusy, plesne a kvasinky. Inokedy ide o väčšie parazity, ako je mrľa, škrkavka, pásomnica a ďalšie.

Parazity môžu byť príčinou anémie, potravinových alergií, kožných ťažkostí a ekzémov, bolestí kĺbov, únavy, porúch spánku, zníženej imunity, opakovaných infekcií a zápalov, trvalo zvýšenej telesnej teploty​ a ďalších.

Medzi najčastejšie parazity patrí mrľa detská, škrkavky, motolice, pásomnice a toxocara.

Veľmi častým ochorením je tiež toxoplazmóza, ktorou sa môžeme nakaziť od mačiek. Človek je pre tohto parazita iba náhodným hostiteľom. Toxoplazmóza je zvlášť nebezpečná pre tehotné ženy (hrozí narodenie postihnutého dieťaťa) a ľudí s oslabenou imunitou. Účinnou obranou proti parazitom je predovšetkým prevencia.

Ako sa zbaviť parazitov

Pri podozrení na parazita je vhodné absolvovať klasické lekárske vyšetrenie. V prípade nálezu sa nasadia potrebné lieky tzv. anthelmintiká ako Vermox, Entizol a pod.

Na mieste je vhodné podporiť imunitu vhodnými prípravkami a stravou. Veľmi účinné je kombinovať tieto chemické lieky aj s prírodnými antiparazitikami z radov bylín.

Predtým bolo bežné užívať určité bylinky, detoxikačné kúry či podstupovať očistné pôsty či hladovky, aby sa telo týchto parazitov zbavilo. Tradičné medicíny tým vedome očisťovali telá od nepriateľských kolonizátorov. Všetko sa dialo väčšinou so zmenou ročného obdobia, teda na jar a na jeseň.

Prírodné antiparazitikum našich predkov

K tradičným prírodným antiparazitikám patrilo oddávna aj kyslá kvasená kapusta, cesnak, cibuľa a tekvicové semiačka.

Bylinné antiparazitiká

Čo môžete ešte urobiť

Ak sa snažíme očistiť naše telo od parazitov, t. j. užívame antiparazitárne lieky, vhodné bylinky či doplnky stavy, je podstatné nezabúdať aj na zmenu stravy a podporiť vylúčenie parazitov z tela. Strava by mala byť ľahká s množstvom ovocia a zeleniny, obmedzte ťažko stráviteľné tuky, mäso, vajcia a kombinované jedla.

Náš tip

" Pridajte do stravy vlákninu alebo íly, ktoré urýchľujú črevnú pasáž a viažu na seba množstvo látok, ktorých sa telo potrebuje zbaviť. Na tento účel sa hodí napríklad zelený íl alebo prípravky na báze kremíka, medicínskeho uhlia alebo psyllia." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Využite doplnky stravy Wurm-Ex alebo Parasic

Wurm-Ex obsahuje okrem huminových kyselín aj extrakt z orešáku kráľovského. Ten je známy ako antioxidant, prospešný je pre metabolizmus lipidov, prispieva k normálnej činnosti obličiek a čriev a podporuje imunitu. Ďalšou zložkou je kurkuma dlhá, ktorá má pozitívny vplyv na normálne trávenie, činnosť pečene, normálny stav kĺbov. Prípravok obsahuje aj minerály − selén a jód. 

Parasic obsahuje extrakt listových púčikov orešáka kráľovského, extrakt koreňa omanu, ktorý prispieva k normálnemu trávenie a extrakt z koreňa kurkumy, ktorý pomáha udržiavať zdravú pečeň. Ďalšou zložkou sú minerály − horčík a selén. 

Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Testov na koronavírus je množstvo druhov – v článku sa zameriame na najčastejšie druhy, t.j. antigénové a PCR testy – vysvetlíme si, ako fungujú, aký je medzi nimi rozdiel, pre koho sa hodia a čo…

viac

Mnoho našich zákazníkov, rovnako tak ako čitateľov médií a sociálnych sietí, hľadá informácie o diskutovaných potenciálnych liekoch na SARS-CoV-2. Preto sme sa rozhodli vám zhrnúť o nich dostupné a…

viac

Zo všetkých strán sa na nás valia informácie o škodlivosti cukru. Prirodzene tak zaň hľadáme zdravšie náhradky. Jednou z nich je stévia. Je ale táto bylina naozaj zdravotne neškodná alebo ide skôr o…

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac

Neviete si rady? Požiadajte o odporúčaní či konzultáciu jedného z našich lekárnikov. Sú práve on-line.

Začať konverzáciu

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.