MojaLekáreň.sk

Pomoc domácim maznáčikom sa ukrýva v striebre

Pomoc domácim maznáčikom sa ukrýva v striebre
Zdielať

Spoločnosť NanoComplex s.r.o. je výrobcom produktov značky TraumaPet® Ag a zaoberá sa aplikovaným výskumom na poli moderných technológií vrátane nanotechnológií. Ako jej produkty pomáhajú štvornohým domácim miláčikom?

S pánom RNDr. Jiřím Oborným, konateľom spoločnosti, ktorý sa nanotechnológiám venuje už viac ako 10 rokov, sa nielen o veterinárnej starostlivosti a prípravkoch rozprávala Radka Malečková z marketingu MojaLekáreň.sk.

Rad vami vyrábaných produktov TraumaPet® Ag obsahuje, okrem osvedčených zložiek, tiež nanočastice striebra. Ako v prostriedkoch pôsobí a aké sú jeho výhody?

Aj napriek veľmi nízkej koncentrácii striebra je v prípravkoch veľké množstvo častíc s veľkou špecifickou plochou povrchu. Tým dochádza k rozsiahlemu zdieľaniu iónov striebra, ktoré majú nepriaznivý vplyv na metabolizmus patogénov (baktérie, kvasinky) a postupne ich likvidujú. Patogény si navyše nedokážu vytvoriť rezistenciu proti striebru tak, ako proti antibiotikám. Z kvalitatívnych dôvodov sme pre veterinárne aplikácie vybrali nanočastice striebra vyvinuté v Regionálnom centre pre pokročilé technológie a materiály Univerzity Palackého v Olomouci, ktoré je svetovo uznávaným pracoviskom.

Pri akých problémoch zvieraťa môže chovateľ prípravky využiť?

TraumaPet® Ag sú produkty, ktoré pomáhajú pri liečbe malých rán, napr. pri pohryznutí a kožných stavov dermatitíd komplikovaných infekcií, pri zápaloch očí, uší a v stomatológii pri parodontitidách a zápaloch ústnej dutiny. Všetko predovšetkým bakteriálneho a kvasinkového pôvodu.

Nemajú prípravky nežiadúce vedľajšie účinky?

Za päť rokov distribúcie prípravkov neevidujeme žiadnu nežiadúcu príhodu alebo vedľajší účinok. Vzhľadom k tomu, že sa striebro používa ako šperkársky kov a v minulosti boli v domácnostiach často používané strieborné príbory a nádoby, museli by byť nežiadúce účinky striebra dávno preukázané. Nehľadiac na to, že do vynálezu chemických antibiotík bolo striebro a jeho soli jediným účinným prírodným antibiotikom.

Je rad produktov TraumaPet® Ag určený pre všetky druhy bežne chovaných domácich zvierat alebo existujú výnimky?

Všetky prípravky TraumaPet® vyžadujú správnu indikáciu a sú súčasťou celkového ošetrenia domácich maznáčikov bez výnimiek. Vzhľadom k tomu, že pôsobením striebra sa u baktérií nevyvíja rezistencia, tak ako je to známe u antibiotík, je možné používať tieto preparáty aj ako preventívny liek. Pre správnu aplikáciu a indikáciu produktov TraumaPet® sme v spolupráci s veterinárnym lekárom MVDr. Tomášom Fichtelom natočili vzdelávacie videá, ktoré sú na našich webových stránkach, aj na Facebooku.

Ako dlho prebiehalo testovanie a kde je možné nahliadnuť do klinickej štúdie?

Testovanie prebiehalo niekoľko mesiacov na Veterinárnej a farmaceutickej univerzite v Brne a výsledky štúdií sú publikované v odborných časopisoch aj na webe traumapet.cz v sekcii pre odborníkov. Ide o odborné štúdie určené prevažne veterinárnym lekárom a lekárnikom.

Chystáte nejaké novinky, na ktoré sa chovatelia môžu tešiť?

Áno, chystáme prípravky s kombinovanými repelentnými účinkami a prípravky s enzymatickými zložkami pre ešte lepšiu podporu hojenia v géloch novej generácie a rad ďalších prípravkov.

18. apríl 2019
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac