MojaLekáreň.sk

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

K čemu je dobrá CLA, kde ji najdeme a jaká jsou rizika užívání prozradíme v našem článku.

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Aká je funkcia CLA v organizme

Kyselina linolová prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi, pričom priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 10 g CLA denne.

Kde nájdeme kyselinu linolovú

Konjugovanú kyselinu linolovú nájdeme v prírodných syroch, mlieku a mäsa (najmä v hovädzom a jahňacom). Jej obsah nie je v týchto potravinách nijako veľký. V snahe zásobiť telo zvýšeným množstvom CLA by sme museli zjesť naozaj veľká kvantá mäsa či syra, čo so sebou nesie z dlhodobého hľadiska vedľajšie zdravotné riziká.

Má CLA nejaké riziká?

Pri užívaní odporúčaných množstiev CLA neboli spozorované významnejšie komplikácie. U niektorých osôb môže dôjsť k ľahkému podráždeniu tráviaceho systému či k únave. CLA zvyšuje ukladanie vitamínu A v tele, pri jeho súčasnom užívaní je vhodné sa poradiť s lekárom. Nie sú dostatočné skúsenosti s podávaním tehotným ženám a malým deťom, a preto sa tu podávanie neodporúča. U citlivých osôb môže látka vyvolať alergickú reakciu.

Použitie CLA

Priaznivý účinok na udržanie normálnej hladiny cholesterolu v krvi sa dosiahne pri dennom príjme 10 g LA denne.

CLA môžeme nájsť aj v doplnkovej výžive športovcov.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva. 

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kozmetika a hygiena Lieky na trávenie

Prečítajte si tiež

Povodne môžu mať ničivý vplyv na domácnosti, infraštruktúru a zdravie obyvateľov. V septembri 2024 hrozia Slovenskej republike rozsiahle povodne, ktoré prinášajú nielen materiálne škody, ale aj…

viac

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Opičie kiahne (označované aj ako mpox alebo mpx) sú infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý je príbuzný vírusu pravých kiahní. Vírus bol prvýkrát izolovaný v roku 1958 na laboratórnych opiciach,…

viac

Ak nechcete hneď začať používať syntetické lieky, máme pre vás prírodné spôsoby liečby a tipy, ktoré deťom uľavia od ochorení dýchacích ciest. Poradíme vám, ako pomôcť dieťaťu pri horúčke, upchatom…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.