Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)
Zdielať

K čemu je dobrá CLA, kde ji najdeme a jaká jsou rizika užívání prozradíme v našem článku.

Aká je funkcia CLA v organizme

Kyselina linolová prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi, pričom priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 10 g CLA denne.

Kde nájdeme kyselinu linolovú

Konjugovanú kyselinu linolovú nájdeme v prírodných syroch, mlieku a mäsa (najmä v hovädzom a jahňacom). Jej obsah nie je v týchto potravinách nijako veľký. V snahe zásobiť telo zvýšeným množstvom CLA by sme museli zjesť naozaj veľká kvantá mäsa či syra, čo so sebou nesie z dlhodobého hľadiska vedľajšie zdravotné riziká.

Má CLA nejaké riziká?

Pri užívaní odporúčaných množstiev CLA neboli spozorované významnejšie komplikácie. U niektorých osôb môže dôjsť k ľahkému podráždeniu tráviaceho systému či k únave. CLA zvyšuje ukladanie vitamínu A v tele, pri jeho súčasnom užívaní je vhodné sa poradiť s lekárom. Nie sú dostatočné skúsenosti s podávaním tehotným ženám a malým deťom, a preto sa tu podávanie neodporúča. U citlivých osôb môže látka vyvolať alergickú reakciu.

Použitie CLA

Priaznivý účinok na udržanie normálnej hladiny cholesterolu v krvi sa dosiahne pri dennom príjme 10 g LA denne.

CLA môžeme nájsť aj v doplnkovej výžive športovcov.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva. 

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

1. január 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.