MojaLekáreň.sk
Hľadať

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

K čemu je dobrá CLA, kde ji najdeme a jaká jsou rizika užívání prozradíme v našem článku.

Aká je funkcia CLA v organizme

Kyselina linolová prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi, pričom priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 10 g CLA denne.

Kde nájdeme kyselinu linolovú

Konjugovanú kyselinu linolovú nájdeme v prírodných syroch, mlieku a mäsa (najmä v hovädzom a jahňacom). Jej obsah nie je v týchto potravinách nijako veľký. V snahe zásobiť telo zvýšeným množstvom CLA by sme museli zjesť naozaj veľká kvantá mäsa či syra, čo so sebou nesie z dlhodobého hľadiska vedľajšie zdravotné riziká.

Má CLA nejaké riziká?

Pri užívaní odporúčaných množstiev CLA neboli spozorované významnejšie komplikácie. U niektorých osôb môže dôjsť k ľahkému podráždeniu tráviaceho systému či k únave. CLA zvyšuje ukladanie vitamínu A v tele, pri jeho súčasnom užívaní je vhodné sa poradiť s lekárom. Nie sú dostatočné skúsenosti s podávaním tehotným ženám a malým deťom, a preto sa tu podávanie neodporúča. U citlivých osôb môže látka vyvolať alergickú reakciu.

Použitie CLA

Priaznivý účinok na udržanie normálnej hladiny cholesterolu v krvi sa dosiahne pri dennom príjme 10 g LA denne.

CLA môžeme nájsť aj v doplnkovej výžive športovcov.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva. 

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kozmetika a hygiena Lieky na trávenie
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.