MojaLekáreň.sk

Čo sa deje pod rúškom

Okrem nesporných výhod používania rúška v súvislosti s COVID-19, môže mať dýchanie s rúškom aj svoje nevýhody. O ktoré ide nám prezradí naša lekárnička − Mgr. Pavla Horáková a PharmDr. Kamila Horníčková.

Čo sa deje pod rúškom
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Prečo používať rúška

Koronavírus sa prenáša z človeka na človeka úzkym kontaktom. Ide o tzv. kvapôčkovou infekciu, ktorá je prenášaná vzduchom alebo aerosólom. Šírenie v aerosóle je nebezpečnejšie, keďže ide o menšie častice ako kvapôčky. Navyše aerosól môže vírusy prenášať na väčšiu vzdialenosť. Ak sme teda v prostredí, kde sa vyskytuje viac osôb naraz a vieme, že s nimi budeme tráviť čas dlhší ako 15 minút, sú rúška dobrou ochranou − zvlášť u detí, seniorov, ľudí so zníženou imunitou alebo chronicky chorých. Všetky aktuálne odporúčania a nariadenia o používaní rúšok a ďalších ochranných pomôcok sledujte na stránkach Ministerstva zdravotníctva. Aj vy svojou ohľaduplnosťou môžete prispieť k tomu, že nakazených bude menej!

Dýchacia sústava

Dýchanie s rúškom prináša aj isté nevýhody a riziká. Ktoré to sú?

Vydýchané hlieny, nečistoty a patogény sa zachytávajú v rúšku. Patogény majú vďaka teplému vlhkému prostrediu ideálne podmienky pre množenie. Ak sa rúško dostatočne často nemení, dýchame tieto patogény a nečistoty zase späť. Okolo 30 % vydýchnutého oxidu uhličitého vdychujeme s ďalším nádychom späť do pľúc. Takto namixovaná zmes vzduchu prestupuje z pľúc do krvi. Prítomnosť tohto zvýšeného CO2 v krvi môže spôsobiť miernu hypoxiu (nedostatok kyslíka v tele).

Tým, že sa do mozgu dostáva o niečo menej kyslíka ako obvykle, môže dochádzať k spomaleniu reflexov, zníženiu pozornosti, otupeniu zmyslov a predĺženiu reakčnej doby. Niektorí z nás iste sami zažili, že po dlhšom nosení rúška sa cítime slabší, akoby ospalí, máme pocit, že sa nám nedostáva vzduch a nemôžeme sa poriadne nadýchnuť.

Ste sami? Nadýchnite sa!

"Ak sa idete prejsť do lesa, idete na bicykli, jazdíte sami v aute či pracujete vonku, kde nie sú v blízkosti ďalší ľudia, zložte rúško a dýchajte čerstvý vzduch. Rúško by sme samozrejme mali mať nasadené všade tam, kde sa stretávame s ďalšími ľuďmi − obchody, verejná doprava, úrady, ulica,... atď." (Mgr. Pavla Horáková)

Alergie

V prípade peľových alergií, môže byť rúško, ktoré obsahuje nanovlákna alebo viac vrstiev, výhodou. Pri pobyte vonku pomôže rúško zachytávať peľové zrná a tým sa do organizmu dostáva menej alergénnych častíc.

Astma

Astmatici a ľudia s dýchacími problémami patria medzi hlavné rizikové skupiny.

Mnoho astmatikov sa však cez rúško nemôže poriadne nadýchnuť a preto radšej zostávajú doma. Ani to však nie je úplne bez rizika. Ak chýba pohyb a čerstvý vzduch (nedostatočné vetranie, pobyt v miestnostiach s vyšším množstvom dymu, prachu či alergénov), môže dôjsť k zhoršeniu astmy. Viac než mnohovrstvové bavlnené rúška sú pre astmatikov vhodné jednorazové rúška z netkanej textílie.

Starostlivosť o pleť

Každodenné nosenie rúška môže u ľudí s citlivou pokožkou, rosaceou, ekzémom, seboroickou dermatitídou či akné vyvolať podráždenie, svrbenie alebo zhoršenie stavu pleti. Môže dochádzať k ľahkému zapareniu pokožky, treniu o rúško, ale aj rozmnoženiu patogénov, ktoré oslabujú prirodzenú obranyschopnosť pokožky.

Pre osvieženie a upokojenie pleti použite termálnu vodu. Najdôležitejšie v starostlivosti o pokožku je jej dôkladné vyčistenie. Potom naneste vhodný krém.

Najviac trpí pokožka so sklonom k akné a zvýšenou tvorbou mazu. Pod rúško nepoužívajte make-up a dekoratívnu kozmetiku, nechajte pleť dýchať.

Rúško perte v nedráždivom pracom prostriedku a poriadne vypláchnite.

Keď nosíte respirátor dlhšiu dobu

"Pod rúškom, ale hlavne pod respirátorom u ľudí, ktorí túto ochranu musia nosiť niekoľko hodín na tvári, pleť a koža tváre mnohokrát trpí nielen začervenaním, ale hlavne otlakmi a pomliaždením kože. Na mieste je ošetriť kožu po zložení respirátora hojivými masťami, ktoré vyhovujú danému typu pleti - vhodné sú vitamínové masti s panthenolom, vitamínom E, nechtíkom, aloe vera či ďalšími hojivými látkami." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Nosenie rúšok u detí

Vláda spresnila povinnosť ako budú žiaci nosiť rúška v školách a škôlkach od začiatku nového školského roka. Opatrenie bude platiť dva týždne, teda od 2. septembra od 06.00 h do 14. septembra do 18.00 h. Výnimky z nosenia rúšok po novom pribudnú u žiakov prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.

Hygienici však doplnili, že ak tieto deti budú rúško na tvári akceptovať, jeho nosenie jednoznačne odporúčajú. Rúško rovnako nebudú musieť nosiť žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo so sluchovým postihnutím.

Rúško naďalej nebudú musieť nosiť deti do troch rokov veku.

Ďalšie podrobné informácie nájdete na adrese Ministerstva zdravotníctva.

Sú situácie, kedy by ste ani u detí na rúška nemali zabúdať. Obzvlášť v nadchádzajúcom jesennom období chránia rúška deti pred rôznymi vírusmi a zdrojmi prenosných chorôb. Vo väčších kolektívoch, pri návšteve lekára alebo v preplnenom obchodnom centre, je podľa nášho názoru, nosenie rúšok u dospelých aj detí na mieste. Nosenie rúšok deťmi môže byť niekedy dosť tvrdý oriešok. Nie je vhodné deti strašiť, ale viesť ich k aktívnej zodpovednosti za svoje vlastné zdravie.

Alergický astmatik a rúška

Kolegyňa Vendula je alergický astmatik a podelila sa s nami o svoje skúsenosti s nosením rúška: 

"Ako alergický astmatik mám tento rok na jar naozaj veľké problémy. Rúšku mám z plátna (100 % bavlny), čo je asi ten najväčší problém. Musím sa chrániť proti vírusom, pretože svojím spôsobom, hoci som mladý človek, spadám do ohrozených skupín, ale zároveň v plátené rúške nemôžem veľmi dýchať. Keď hovorím do telefónu a mám rúško, mám problém po pol minúte dokončovať vety, pretože nemôžem chytiť dych. Snažím sa preto byť doma a veľmi nevychádzať. Nechcem podceniť svoju ochranu a ochranu ostatných tým, že si budem šiť rúška z tenšieho materiálu. Ďalším problémom je pleť mám ju dosť citlivú a pod rúškom veľmi vysychá. Okolo úst a na brade sa mi tvoria suché šupinky alebo pupienky. Jediný krém, ktorý sa mi zatiaľ osvedčil je Skin Food od Weledy. Je hutný a za normálnych okolností ho používam len v zime, teraz si to bez neho neviem predstaviť. Do pleti sa mi vsaje a udrží ju v pohode celý deň bez pocitu mastnoty. Je to geniálny harmonický produkt!"

Ako ušiť rúško

Návod na to, ako vyrobiť rúško nájdete nižšie. Takto si s výrobou poradila naša markeťáčka Anička :-)

 

Ako sterilizovať rúško

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kozmetika a hygiena Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

Mandle sú komplexným zdrojom živín - preto sú obľúbené nielen u priaznivcov rôznych diét (vegetariánov, nízkosacharidovej, keto či paleo diéty), ale aj u ľudí s potravinovými alergiami - sú…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.