Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Čo sa deje pod rúškom

Čo sa deje pod rúškom

Kozmetika Starostlivosť o telo Rady lekárnika

Okrem výhod (ochrana pred vírusmi), môže mať dýchanie s rúškom aj svoje nevýhody a riziká. O ktoré ide, nám prezradia naše lekárničky - Mgr. Pavla Horáková a PharmDr. Kamila Horníčková.

Čo sa deje pod rúškom

Dýchacia sústava

Dýchanie s rúškom prináša aj isté nevýhody a riziká. Ktoré to sú?

Vydýchané hlieny, nečistoty a patogény sa zachytávajú v rúšku. Patogény majú vďaka teplému vlhkému prostrediu ideálne podmienky pre množenie. Ak sa rúško dostatočne často nemení, dýchame tieto patogény a nečistoty zase späť. Okolo 30% vydýchnutého oxidu uhličitého vdychujeme s ďalším nádychom späť do pľúc. Takto namixovaná zmes vzduchu prestupuje z pľúc do krvi. Prítomnosť tohto zvýšeného CO2 v krvi môže spôsobiť miernu hypoxiu (nedostatok kyslíka v tele).

Tým, že sa do mozgu dostáva o niečo menej kyslíka ako obvykle, môže dochádzať k spomaleniu reflexov, zníženiu pozornosti, otupeniu zmyslov a predĺženiu reakčnej doby. Niektorí z nás iste sami zažili, že po dlhšom nosení rúška sa cítime slabší, akoby ospalí, máme pocit, že sa nám nedostáva vzduch a nemôžeme sa poriadne nadýchnuť.

Ste sami? Nadýchnite sa!

"Ak sa idete prejsť do lesa, idete na bicykli, jazdíte sami v aute či pracujete vonku, kde nie sú v blízkosti ďalší ľudia, zložte rúško a dýchajte čerstvý vzduch. Rúško by sme samozrejme mali mať nasadené všade tam, kde sa stretávame s ďalšími ľuďmi - obchody, verejná doprava, úrady, ulica, ... atď." (Mgr. Pavla Horáková)

Alergie

V prípade peľových alergií, môže byť rúško, ktoré obsahuje nanovlákna alebo viac vrstiev, výhodou. Pri pobyte vonku pomôže rúško zachytávať peľové zrná a tým sa do organizmu dostáva menej alergénnych častíc.

Astma

Astmatici a ľudia s dýchacími problémami patria medzi hlavné rizikové skupiny.

Mnoho astmatikov sa však cez rúško nemôže poriadne nadýchnuť a preto radšej zostávajú doma. Ani to však nie je úplne bez rizika. Ak chýba pohyb a čerstvý vzduch (nedostatočné vetranie, pobyt v miestnostiach s vyšším množstvom dymu, prachu či alergénov), môže dôjsť k zhoršeniu astmy. Viac než mnohovrstvové bavlnené rúška sú pre astmatikov vhodné jednorazové rúška z netkanej textílie.

Starostlivosť o pleť

Každodenné nosenie rúška môže u ľudí s citlivou pokožkou, rosaceou, ekzémom, seboroickou dermatitídou či akné vyvolať podráždenie, svrbenie alebo zhoršenie stavu pleti. Môže dochádzať k ľahkému zapareniu pokožky, treniu o rúško, ale aj rozmnoženiu patogénov, ktoré oslabujú prirodzenú obranyschopnosť pokožky.

Pre osvieženie a upokojenie pleti použite termálnu vodu. Najdôležitejšie v starostlivosti o pokožku je jej dôkladné vyčistenie. Potom naneste vhodný krém.

Najviac trpí pokožka so sklonom k akné a zvýšenou tvorbou mazu. Pod rúško nepoužívajte make-up a dekoratívnu kozmetiku, nechajte pleť dýchať.

Rúško perte v nedráždivom pracom prostriedku a poriadne vypláchnite.

Keď nosíte respirátor dlhšiu dobu

"Pod rúškom, ale hlavne pod respirátorom u ľudí, ktorí túto ochranu musia nosiť niekoľko hodín na tvári, pleť a koža tváre mnohokrát trpí nielen začervenaním, ale hlavne otlakmi a pomliaždením kože. Na mieste je ošetriť kožu po zložení respirátora hojivými masťami, ktoré vyhovujú danému typu pleti - vhodné sú vitamínové masti s panthenolom, vitamínom E, nechtíkom, aloe vera či ďalšími hojivými látkami."  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Ako ušiť rúško

Návod na to, ako vyrobiť rúško nájdete nižšie. Takto si s výrobou poradila naša markeťáčka Anička :-)

 

Ako sterilizovať rúško

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam