MojaLekáreň.sk
Hľadať

Ako sa zbaviť celulitídy

Ako sa zbaviť celulitídy
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Celulitída je častejšia u žien ako u mužov a zbaviť sa jej je poriadna drina. Poradíme, ako na to.

Čo je celulitída

Pri celulitíde dochádza k ukladaniu tuku medzi kolagénovým väzivom v podkoží. Tukové bunky sa zväčšujú a vytláčajú sa proti povrchu pokožky. Tým dochádza k obmedzeniu mikrocirkulácie krvi a lymfy v postihnutej časti. To vedie k poruche kolagénnych a elastických vlákien a následne k strate pružnosti a kvality kože a vzniku nevzhľadných jamiek. Ženy majú podkožné bunky usporiadané inak ako muži, preto je u nich celulitída viditeľnejšia.

Príčiny celulitídy

Celulitídu nájde na svojej pokožke viac ako 80 percent žien. Okrem toho, že ju máme danú do vienka geneticky, nahráva jej do kariet aj

 • nezdravá strava,
 • hormonálna antikoncepcia,
 • sedavé zamestnanie,
 • fajčenie,
 • málo pohybu,
 • nadváha i
 • nedostatočný pitný režim.

Posledným impulzom pre vyskočenie celulitídy sú škodliviny v tele, ktoré sa spolu s tukom usádzajú medzi väzivovými vláknami. Podkožné tukové bunky sú tlačené proti povrchu kože, v takých miestach sa zhorší prietok krvi a lymfy a pomarančová koža má voľnú cestu.

Ako na celulitídu

Odstránenie celulitídy nie je otázkou jednej pilulky alebo pár dní. Je to beh na dlhú trať.

Čo robiť:

 •  zbavte sa škodlivých látok v tele (vynechajte cukry a tuky),
 •  pite vodu alebo nesladené ovocné, bylinné, zelené čaje,
 • obmedzte fajčenie či prestaňte fajčiť úplne,
 • do jedálnička zaraďte čerstvú zeleninu a ovocie,
 • nezabúdajte na dostatok vlákniny.

Bylinky vhodné na detoxikáciu

S detoxikáciou organizmu pomôžu i bylinné čaje alebo aloe vera, breza previsnutá, fenikel, púpava alebo juka.

Hýbte sa a vyberte vhodnú kozmetiku

Keď je vaša lymfa opäť prebudená, je na čase trochu prebudiť aj celé telo. Ideálny je šport, pohyb na čerstvom vzduchu, ak je to potrebné, tak aj zníženie nadváhy a podpora a posilnenie pokožky vhodnou kozmetikou. Pri pohybe tiež dbajte na to, že dobre prekrvujete a stimulujete lymfu tak, aby tiekla všade, kde má.

Rozhýbte lymfu

Na to je ideálna jemná masáž pokožky krémami proti celulitíde, trenie pokožky hrubou žinkou v sprche, striedanie teplých a studených prúdov vody a odstránenie vrchnej zasiahnutej vrstvy vašej pokožky peelingom. Akonáhle sa začne pokožka obnovovať a bude správne prekrvená a spriechodnená pre lymfu, objaví sa opäť kože zdravá a bez škaredých jamiek. Pokožku masírujte aspoň 2x denne − ráno a večer. Pre masáže môžete použiť aj masážne kefy či prístroje, ktoré uľahčia masírovanie a podporia prekrvenie pokožky. Vhodné sú aj škoricové zábaly.

Lymfodrenáž len od odborníka

Existuje aj špeciálna masáž zvaná lymfodrenáž, pri ktorej sa ťahmi a tlakmi aktivuje lymfatický systém pod vašou pokožkou. Vykonáva sa prístrojovo alebo ručne. Vždy by ju však mal vykonávať skúsený odborník. Pomocou jemných hmatov vám pomôže zlepšiť obeh lymfy v mieste lymfatických uzlín. Vďaka tejto masáži dôjde k vylúčeniu prebytočnej tekutiny a splodín metabolizmu. Ak je však lymfodrenáž vykonaná neodborne, môže naopak skôr uškodiť.

Na celulitídu platí aj duševná pohoda

Myslite na to, že škodliviny a všetci pomocníci celulitídy sa vyžívajú v strese, nedostatku pohybu a nezdravom životnom štýle. Zoberte im ich pohodlie, rozpohybujte sa, vráťte sa k zdravým návykom a oni zmiznú rýchlejšie a nebudú sa k vám chcieť vrátiť.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kozmetika a hygiena Kozmetika a hygiena Bio potraviny
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.