Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo » Čo je to celiakia a ako vzniká?

Čo je to celiakia a ako vzniká?

Čo je to celiakia a ako vzniká?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Celiakia, čiže intolerancia lepku, je autoimunitné ochorenie, ktorým trpí asi 1% populácie. Trpieť ním môžu tak deti, ako aj dospelí. Spúšťačom býva lepok (glutén), ktorý je obsiahnutý v strave a ktorý postihuje predovšetkým tenké črevo. Po príjme potravy obsahujúcej lepok dôjde k autoimunitnej reakcii, ktorá sa prejaví poškodením sliznice tenkého čreva. Potom nasleduje chronický zápal sliznice, začnú miznúť klky a mikroklky. Tým dôjde k zníženiu povrchu tenkého čreva a zníži sa jeho schopnosť vstrebávať dôležité živiny z organizmu.

Lepok je hlavnou bielkovinovou zložkou pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. Preto by sa ľudia s celiakiou mali úplne vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú tieto obilniny, dokonca aj v stopovom množstve.

Intolerancia lepku sa väčšinou prejavuje až po dlhšej dobe konzumácie rizikových potravín, na rozdiel od alergie na lepok, ktorá sa prejaví v priebehu niekoľkých minút až hodín po konzumácii lepku.

Celiakia sa môže prejavovať typickými črevnými ťažkosťami - hnačkami, plynatosťou, nadúvaním, nechutenstvom, kŕčmi brucha. Druhým typom ťažkostí sú tzv. mimočrevné. Patrí sem napríklad chudokrvnosť, nedostatok železa, osteoporóza, dlhotrvajúca únava, zvýšené pečeňové testy, bolesti kĺbov, zápaly ďasien, zvýšená kazivosť zubov, afty, strata pigmentácie kože a tzv. Durhingova dermatitída.

Orientačné vyšetrenie, či trpíte celiakiou, si môžete urobiť aj doma, pomocou domáceho testu na celiakiu. K potvrdeniu diagnózy je však potrebné laboratórne vyšetrenie krvi, na ktoré vás pošle lekár.

Po potvrdení celiakie je potrebné dodržiavať bezlepkovú diétu. Tým väčšinou dôjde k obnove sliznice čreva a jeho správnej funkcii. Do úplného uzdravenia sliznice je dôležité dopĺňať vitamíny a minerály, predovšetkým železo, vápnik, vitamíny B12, A a D.

Trávenie Rady lekárnika

Najpredávanejšie značky

Výhodné ponuky už nemusíte hľadať

pošleme vám ich e-mailom :)

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam