MojaLekáreň.sk

Ako sú na tom Slováci (a Česi) so zdravým životným štýlom

V júli a auguste tohto roka zorganizovali Lékárna.cz a Mojalekáreň.sk v Českej republike a na Slovensku prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ako sú na tom Česi a Slováci so zdravým životným štýlom. Ako dopadol prieskum? Zistite to nižšie :-)  

Kto sa zúčastnil prieskumu

  • Prieskumu sa zúčastnilo 360 zákazníkov Lékárna.cz a Mojalekáreň.sk a užívateľov sociálnych sietí.
  • Väčšina z nich pochádzala z malých dedín a menších miest.
  • Najviac odpovedí prišlo od žien vo veku 26-40 rokov a žien nad 50 rokov.

Koľko ľudí dodržiava zdravý životný štýl

Z prieskumu vyplýva, že len tretina respondentov žije aktívnym životným štýlom každý deň, zatiaľ čo zvyšok sa na ceste k nemu borí so zlozvykmi, stereotypmi a inými prekážkami. Najväčšou prekážkou je nedostatok času - 30 % respondentov uviedlo, že nemajú čas na pravidelné cvičenie po práci a nemajú čas premýšľať a plánovať zdravú stravu. Keďže 80 % odpovedí pochádzalo od žien, nedostatok času odôvodňujú starosťami o chod rodiny po práci. 

Prekážky na ceste ku zdravému životného štýlu

  • Pohodlnosť: 18 % respondentov tvrdí, že po práci je pre nich gauč často lákavejší ako cvičenie, pretože sú unavení.
  • Zlozvyky: 24 % respondentov uvádza, že radi jedia, najmä sladkosti, pijú a sladia si kávu a nevedia si odpustiť cigarety. Priznávajú, že nemajú dostatok pevnej vôle.
  • Nedostatok informácií: 21 % respondentov nevie, ako začať so zdravým životným štýlom, a čo je dôležitejšie, ako v ňom dlhodobo vytrvať.
  • Nedostatok podpory rodiny: niektorí respondenti uvádzajú, že by sa radi stravovali zdravo, ale iní členovia rodiny zdravé stravovanie odmietajú.
  • Peniaze: niektorí respondenti uvádzajú, že na takýto životný štýl nemajú peniaze.
Zdravý životný štýl ako komplex zdravej stravy, dostatočného pohybu a spánku, zvládania stresu a obmedzenia fajčenia a alkoholu si mnohí neuvedomujú. Väčšina respondentov ho spája len s primeranou telesnou hmotnosťou a fyzickou aktivitou.

Mojalekáreň.sk a zdravý životný štýl

Mojalekáreň.sk, lekáreň s dlhoročnou tradíciou, by rada prispela k zmene v spoločnosti, aby si každý mohol dopriať zmenu životného štýlu a prekonať prekážky, ktoré mu stoja v ceste. Preto sme sa rozhodli verejne ukázať, ako sa vyvíja cesta k zdravému životnému štýlu. Môžete sa na to pozrieť aj vy - stačí nahliadnuť na stránku IndexZdravie, kde každý deň hodnotíme nákupy v kategóriách výrobkov týkajúcich sa cvičenia, chudnutia, spánku a stresu alebo odvykania od fajčenia. Údaje zverejňujeme pomocou jednoduchých grafov s odborným komentárom PharmDr. Vladimíra Finsterleho, farmaceuta a zakladateľa portálu Mojalekáreň.sk.
 

Index zdravého životného štýlu

"Nadväzujeme na úspešný KoronaINDEX, ktorý ukázal, ako ľudia v posledných rokoch podľahli nákupnej horúčke v súvislosti s hrozbami covid-19. Index ZDRAVIE má iné ambície: chce ukázať, či sú ľudia sami dostatočne motivovaní na to, aby zmenili svoje návyky a kupovali zdravé výrobky a to, čo im prinesie dobrý pocit. Som pripravený poradiť im na ich ceste za zdravím," hovorí V. Finsterle.

Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.