MojaLekáreň.sk

Ako prestať fajčiť raz a navždy

Ako prestať fajčiť raz a navždy
Zdielať

Rozhodli ste sa prestať fajčiť? Prvé dni odvykania sú kritické. Poradíme vám prípravky, ktoré skutočne odbúravajú chuť na cigaretu a uľavujú od fyzických príznakov abstinencie.

Zvládnuť abstinenčné príznaky a prekonať neodolateľnú túžbu po cigarete vám pomôžu takzvané nikotínové náhrady:

 • Nikotínové náplasti sú jednoduchým riešením, ako doplniť chýbajúci nikotín a obmedziť túžbu zapáliť si cigaretu. Stačí si raz denne túto náplasť nalepiť na pokožku a ona sa postará o kontrolovaný prísun nikotínu a zníženie chuti zapáliť si až na dobu 16 hodín. Náplasť je navyše navrhnutá tak, aby bola čo najmenej viditeľná. Je vyrábaná v troch koncentráciách a teda vhodná pre všetky typy fajčiarov.
 • Nikotínové žuvačky sú vhodné pre okamžité a kontrolované dodanie nikotínu do tela. Ide o účinné riešenie abstinenčných príznakov, kedy sa nikotín do tela vstrebáva ústnou sliznicou. Aj žuvačky môžu mať rôznu koncentráciu nikotínu a sú dostupné v niekoľkých príchutiach.
 • Orálne spreje predstavujú príjemnú a zároveň efektívnu náhradu nikotínu z cigariet. Jedna dávka potlačí túžbu na cigaretu už po 1 minúte. Dávkovač je ľahko prenosný a pohodlne vojde do vrecka či do kabelky. Aj orálne spreje sú vyrábané v rôznych príchutiach - zaobstarať si môžete napr. sprej s príchuťou lesného ovocia.
 • Lisované pastilky sú diskrétnym a účinným spôsobom, ako prekonať závislosť. Využívajú technológiu dvojakej vrstvy. Pri rozpúšťaní pastilka uvoľňuje terapeutický nikotín, ktorý pomôže zmierniť abstinenčné príznaky a túžbu po cigarete. Ľadovo mätová chuť sa navyše uvoľňuje pozvoľna a poskytuje dlhotrvajúcu príjemnú chuť v ústach.

Čo sa stane, keď prestanete fajčiť

Už po 24 hodinách sa začnú prečisťovať pľúca a nastáva celková detoxikácia organizmu od nikotínu. Za 2 dni sa zlepší vaše vnímanie chutí a vôní. Po cca pol roku začnú miznúť prejavy zlej činnosti pľúc, ako je kašeľ, problémy s dychom a piskot. Po roku sa riziko infarktu zníži na polovicu.

Odvykanie od fajčenia: babské rady

Túžbu po cigarete a stres vám pomôže zvládnuť lipa, ľubovník alebo medovka. Pre potlačenie chuti na cigaretu sa hojne používal koreň z puškvorca. Ak vás v rámci odvykacej kúry prepadne chuť na sladké, doplňte vlákninu a chróm. Prípadnú nevoľnosť či tráviace ťažkosti pomôžu zvládnuť zázvor a mäta.

Zaujímavosť

Po 35. roku života vám každý rok fajčenia uberie cca 3 mesiace života. Nefajčiari tak v priemere žijú o 16 rokov dlhšie než fajčiari.

Pripravte sa na deň D

 • povedzte rodine a priateľom, že teraz prestávate fajčiť
 • zmeňte všetky svoje rituály, ktoré boli spojené s cigaretou - tj. miesto cigarety si dajte nápoj, alebo zdravú desiatu
 • odstráňte z dosahu (z auta, práce, bytu) všetky cigarety, cigary a iné tabakové výrobky
 • popolníky, zapaľovače, zápalky a všetko ostatné, čo by mohlo s fajčením súvisieť
 • kúpte si lieky a pomôcky, ktoré vám pomôžu prekonať závislosť na nikotíne
 • jedzte častejšie (cca po 2 h) v malých porciách
 • na prvé týždne odvykacej kúry si vytvorte program, v ktorom nebude čas na cigaretu
 • začnite hneď, práve dnes je deň D

Vyhľadajte odbornú pomoc

Silou vôle prestanú fajčiť 3 ľudia zo 100. S pomocou náhradnej nikotínovej liečby sa to podarí až 15 ľuďom zo 100. Ak vyhľadáte odbornú pomoc (napríklad špecializovaného lekára alebo lekárnika), zvýšite šancu, že prestanete fajčiť až dvojnásobne. (Mgr. Pavla Horáková)

Tip: vyskúšať môžete aj tradičnú čínsku medicínu

Ak chcete prestať fajčiť prírodnou cestou, skúsiť môžete aj alternatívne metódy. Jednou z nich je akupunktúra, ktorá podľa nedávnych výskumov skutočne funguje na odvykanie od fajčenia.

18. december 2019
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac