MojaLekáreň.sk

Ako prestať fajčiť raz a navždy

Rozhodli ste sa prestať fajčiť? Prvé dni odvykania sú kritické. Poradíme vám prípravky, ktoré skutočne odbúravajú chuť na cigaretu a uľavujú od fyzických príznakov abstinencie.

Ako prestať fajčiť raz a navždy
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Zvládnuť abstinenčné príznaky a prekonať neodolateľnú túžbu po cigarete vám pomôžu takzvané nikotínové náhrady:

 • Nikotínové náplasti sú jednoduchým riešením, ako doplniť chýbajúci nikotín a obmedziť túžbu zapáliť si cigaretu. Stačí si raz denne túto náplasť nalepiť na pokožku a ona sa postará o kontrolovaný prísun nikotínu a zníženie chuti zapáliť si až na dobu 16 hodín. Náplasť je navyše navrhnutá tak, aby bola čo najmenej viditeľná. Je vyrábaná v troch koncentráciách a teda vhodná pre všetky typy fajčiarov.
 • Nikotínové žuvačky sú vhodné pre okamžité a kontrolované dodanie nikotínu do tela. Ide o účinné riešenie abstinenčných príznakov, kedy sa nikotín do tela vstrebáva ústnou sliznicou. Aj žuvačky môžu mať rôznu koncentráciu nikotínu a sú dostupné v niekoľkých príchutiach.
 • Orálne spreje predstavujú príjemnú a zároveň efektívnu náhradu nikotínu z cigariet. Jedna dávka potlačí túžbu na cigaretu už po 1 minúte. Dávkovač je ľahko prenosný a pohodlne vojde do vrecka či do kabelky. Aj orálne spreje sú vyrábané v rôznych príchutiach - zaobstarať si môžete napr. sprej s príchuťou lesného ovocia.
 • Lisované pastilky sú diskrétnym a účinným spôsobom, ako prekonať závislosť. Využívajú technológiu dvojakej vrstvy. Pri rozpúšťaní pastilka uvoľňuje terapeutický nikotín, ktorý pomôže zmierniť abstinenčné príznaky a túžbu po cigarete. Ľadovo mätová chuť sa navyše uvoľňuje pozvoľna a poskytuje dlhotrvajúcu príjemnú chuť v ústach.
 • Ak nechcete používať náhrady s obsahom nikotínu, môžete vybrať liek Defumoxan. Znižuje chuť na nikotín a jeho potrebu v organizme a tým zmierňuje abstinenčné príznaky odvykania. Liečba zvyčajne trvá 25 dní.

Čo sa stane, keď prestanete fajčiť

Už po 24 hodinách sa začnú prečisťovať pľúca a nastáva celková detoxikácia organizmu od nikotínu. Za 2 dni sa zlepší vaše vnímanie chutí a vôní. Po cca pol roku začnú miznúť prejavy zlej činnosti pľúc, ako je kašeľ, problémy s dychom a piskot. Po roku sa riziko infarktu zníži na polovicu.

Odvykanie od fajčenia: babské rady

Túžbu po cigarete a stres vám pomôže zvládnuť lipa, ľubovník alebo medovka. Pre potlačenie chuti na cigaretu sa hojne používal koreň z puškvorca. Ak vás v rámci odvykacej kúry prepadne chuť na sladké, doplňte vlákninu a chróm. Prípadnú nevoľnosť či tráviace ťažkosti pomôžu zvládnuť zázvor a mäta.

Zaujímavosť

Po 35. roku života vám každý rok fajčenia uberie cca 3 mesiace života. Nefajčiari tak v priemere žijú o 16 rokov dlhšie než fajčiari.

Pripravte sa na deň D

 • povedzte rodine a priateľom, že teraz prestávate fajčiť
 • zmeňte všetky svoje rituály, ktoré boli spojené s cigaretou - tj. miesto cigarety si dajte nápoj, alebo zdravú desiatu
 • odstráňte z dosahu (z auta, práce, bytu) všetky cigarety, cigary a iné tabakové výrobky
 • popolníky, zapaľovače, zápalky a všetko ostatné, čo by mohlo s fajčením súvisieť
 • kúpte si lieky a pomôcky, ktoré vám pomôžu prekonať závislosť na nikotíne
 • jedzte častejšie (cca po 2 h) v malých porciách
 • na prvé týždne odvykacej kúry si vytvorte program, v ktorom nebude čas na cigaretu
 • začnite hneď, práve dnes je deň D

Vyhľadajte odbornú pomoc

Silou vôle prestanú fajčiť 3 ľudia zo 100. S pomocou náhradnej nikotínovej liečby sa to podarí až 15 ľuďom zo 100. Ak vyhľadáte odbornú pomoc (napríklad špecializovaného lekára alebo lekárnika), zvýšite šancu, že prestanete fajčiť až dvojnásobne.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Prečítajte si tiež

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.