Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Ako prestať fajčiť raz a navždy

Ako prestať fajčiť raz a navždy
Zdielať

Rozhodli ste sa prestať fajčiť? Prvé dni odvykania sú kritické. Poradíme vám prípravky, ktoré skutočne odbúravajú chuť na cigaretu a uľavujú od fyzických príznakov abstinencie.

Zvládnuť abstinenčné príznaky a prekonať neodolateľnú túžbu po cigarete vám pomôžu takzvané nikotínové náhrady:

 • Nikotínové náplasti sú jednoduchým riešením, ako doplniť chýbajúci nikotín a obmedziť túžbu zapáliť si cigaretu. Stačí si raz denne túto náplasť nalepiť na pokožku a ona sa postará o kontrolovaný prísun nikotínu a zníženie chuti zapáliť si až na dobu 16 hodín. Náplasť je navyše navrhnutá tak, aby bola čo najmenej viditeľná. Je vyrábaná v troch koncentráciách a teda vhodná pre všetky typy fajčiarov.
 • Nikotínové žuvačky sú vhodné pre okamžité a kontrolované dodanie nikotínu do tela. Ide o účinné riešenie abstinenčných príznakov, kedy sa nikotín do tela vstrebáva ústnou sliznicou. Aj žuvačky môžu mať rôznu koncentráciu nikotínu a sú dostupné v niekoľkých príchutiach.
 • Orálne spreje predstavujú príjemnú a zároveň efektívnu náhradu nikotínu z cigariet. Jedna dávka potlačí túžbu na cigaretu už po 1 minúte. Dávkovač je ľahko prenosný a pohodlne vojde do vrecka či do kabelky. Aj orálne spreje sú vyrábané v rôznych príchutiach - zaobstarať si môžete napr. sprej s príchuťou lesného ovocia.
 • Lisované pastilky sú diskrétnym a účinným spôsobom, ako prekonať závislosť. Využívajú technológiu dvojakej vrstvy. Pri rozpúšťaní pastilka uvoľňuje terapeutický nikotín, ktorý pomôže zmierniť abstinenčné príznaky a túžbu po cigarete. Ľadovo mätová chuť sa navyše uvoľňuje pozvoľna a poskytuje dlhotrvajúcu príjemnú chuť v ústach.

Čo sa stane, keď prestanete fajčiť

Už po 24 hodinách sa začnú prečisťovať pľúca a nastáva celková detoxikácia organizmu od nikotínu. Za 2 dni sa zlepší vaše vnímanie chutí a vôní. Po cca pol roku začnú miznúť prejavy zlej činnosti pľúc, ako je kašeľ, problémy s dychom a piskot. Po roku sa riziko infarktu zníži na polovicu.

Odvykanie od fajčenia: babské rady

Túžbu po cigarete a stres vám pomôže zvládnuť lipa, ľubovník alebo medovka. Pre potlačenie chuti na cigaretu sa hojne používal koreň z puškvorca. Ak vás v rámci odvykacej kúry prepadne chuť na sladké, doplňte vlákninu a chróm. Prípadnú nevoľnosť či tráviace ťažkosti pomôžu zvládnuť zázvor a mäta.

Zaujímavosť

Po 35. roku života vám každý rok fajčenia uberie cca 3 mesiace života. Nefajčiari tak v priemere žijú o 16 rokov dlhšie než fajčiari.

Pripravte sa na deň D

 • povedzte rodine a priateľom, že teraz prestávate fajčiť
 • zmeňte všetky svoje rituály, ktoré boli spojené s cigaretou - tj. miesto cigarety si dajte nápoj, alebo zdravú desiatu
 • odstráňte z dosahu (z auta, práce, bytu) všetky cigarety, cigary a iné tabakové výrobky
 • popolníky, zapaľovače, zápalky a všetko ostatné, čo by mohlo s fajčením súvisieť
 • kúpte si lieky a pomôcky, ktoré vám pomôžu prekonať závislosť na nikotíne
 • jedzte častejšie (cca po 2 h) v malých porciách
 • na prvé týždne odvykacej kúry si vytvorte program, v ktorom nebude čas na cigaretu
 • začnite hneď, práve dnes je deň D

Vyhľadajte odbornú pomoc

Silou vôle prestanú fajčiť 3 ľudia zo 100. S pomocou náhradnej nikotínovej liečby sa to podarí až 15 ľuďom zo 100. Ak vyhľadáte odbornú pomoc (napríklad špecializovaného lekára alebo lekárnika), zvýšite šancu, že prestanete fajčiť až dvojnásobne. (Mgr. Pavla Horáková)

Tip: vyskúšať môžete aj tradičnú čínsku medicínu

Ak chcete prestať fajčiť prírodnou cestou, skúsiť môžete aj alternatívne metódy. Jednou z nich je akupunktúra, ktorá podľa nedávnych výskumov skutočne funguje na odvykanie od fajčenia.

18. december 2019
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.