Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Fimóza

Fimóza

Deti Starostlivosť o telo

Fimóza je zúženie predkožky natoľko, že ju nie je možné pretiahnuť cez žaluď penisu. Ide o fyziologický stav u malých chlapcov. Niekedy však môže vzniknúť až počas života. Rizikom pre vznik fimózy v dospelosti je cukrovka.

Fimóza

Ako je to s predkožkou

Pri narodení pokrýva predkožka u väčšiny chlapcov (96 %) celý žaluď penisu a nejde ju pretiahnuť. Predkožka chráni žaluď pred dráždivým účinkom moču a pred mechanickým poškodením. Vyzrievaním vnútornej časti predkožky a povrchu žaluďa dochádza asi u 90 % chlapcov k uvoľneniu prevažnej časti predkožky. Väčšinou k tomu dochádza v prvých 2 − 3 rokoch života.

Preťahovať či nepreťahovať

Na preťahovanie predkožky sú 2 názory. Jedni tvrdia preťahovať už po 2 − 3 rokoch života (či dokonca skoro po narodení), tí druhí nepreťahovať vôbec (ak nie sú problémy), predkožka sa uvoľní sama v ďalších rokoch života. Ak problém nastane, vždy ho radšej konzultujte s urológom.

Vekový limit, kedy by predkožka mala byť „plne funkčná" nie je pevne stanovený. Niekomu sa predkožka uvoľní ešte pred nástupom do školy, iným až neskôr. U novorodencov možno predkožku pretiahnuť len výnimočne (asi 4 % prípadov), v 6 mesiacoch u 20 %, v 3 rokoch u 50 % a v 17 rokoch u 99 % chlapcov.

Ak chlapec nemá zápaly v moči či predkožkovom vaku, moči voľne bez problémov či nevzniklo zjazvenie po násilnom preťahovaní, nie je dôvod nijako narúšať prirodzený vývoj predkožky.

Nepreťahujte predkožku predčasne ani násilím

Je veľmi dôležité vyhnúť sa násilnému preťahovaniu predkožky predčasne a nechať ju samovoľne uvoľniť. Násilným preťahovaním môžu na vonkajšom obvode predkožky vznikať malé trhlinky. Vzniknutá jazvovitá fimóza je potom riešiteľná iba chirurgicky. Násilné pretiahnutie môže viesť aj k zaseknutiu predkožky za dolný okraj žaluďa. V tomto prípade rýchlo nastupuje opuch predkožkového vaku. Ak sa nepodarí predkožku čo najskôr vrátiť späť, je potrebné vyhľadať lekára.

Liečba fimózy

Liečba fimózy je možná 2 spôsobmi.

  • Konzervatívna liečba spočíva v natieraní masťou s obsahom kortikoidov. Liečba trvá 4 6 týždňov, kedy sa po týždni natieranie začína postupne a šetrne preťahovať. Pomôcť s uvoľnením predkožky môže aj Pinďa masť a Pinďa bylinná kúpeľ.
  • Chirurgická liečba spočíva v čiastočnej alebo úplnej obriezke. Pri čiastočnej obriezke sa odstráni iba zúžená časť predkožky. Pri úplnej obriezke sa odstráni celá predkožka. Po operácii sú vhodné oplachy roztokom z harmančeka alebo šalvie.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika