Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Arnika a jej účinky

Arnika a jej účinky
Zdielať

Arnica montana, prha arnika, arnika horská, zlatá arnika. Táto krásna horská trvalka dorastá do výšky 60 cm a už z diaľky spoznáte jej čarovné žltooranžové kvety. Ale pozor, netrhať! Arnika je u nás totiž chránená.

Chránená bylinka

Arnika je zákonom chránená a vo voľnej prírode (najviac v Krkonošiach a na Šumave) sa môžete kochať jej kvetmi od júna do augusta. Má rada svetlé lúky a horské pasienky. Pretože v našich krajinách patrí k ohrozeným druhom, vo farmácii sa používa arnika najčastejšie z rakúskych a švajčiarskych Álp. Liečivá je celá – od kvetov, cez stonku až po odnože.

Arnika nie je pre každého

Nejeden bylinkár a liečiteľ považuje práve arniku za jednu z najliečivejších rastlín vôbec. V žiadnom prípade však nie je vhodná pre deti a tehotné ženy, tak je silná. Veľmi opatrní musíte byť aj pri vnútornom užití.

Čo dokáže arnika 

Najviac sa užíva zvonka – má unikátnu schopnosť normalizovať funkcie obehovej sústavy. Používa sa vo forme tinktúry, krémov a gélov na modriny a najrôznejšie podliatiny. Obklad namočený v arnikovej tinktúre môžete na modrinu klásť niekoľkokrát denne. Príliš koncentrovaný roztok ale môže pokožku popáliť, odporúčame teda kupovať tinktúry od odborníkov.

Tinktúrou z arniky horskej môžete potierať tiež opuchy, vykĺbenia či vyvrtnutia – podporuje zdravie našich kĺbov. Mierne zahrieva, a preto je často súčasťou najrôznejších mastí na uvoľnenie svalov, ktorými sa natierajú hlavne športovci, a masážnych olejov. 

Vyrážate na dovolenku do prírody? Arniková tinktúra by vám nemala chýbať v batohu. Má totiž silne dezinfekčné účinky – nikdy ju ale nenalievajte do otvorenej rany! Dokáže zmierniť opuch pri bodnutí hmyzom, stačí uštipnutie niekoľkokrát potrieť a je to.

Arnika a jej vnútorné užitie

Aj keď menej často, arniku je možné použiť aj vnútorne. Hlavne s ňou ale musíte opatrne, pretože môže vyvolávať alergické reakcie. Arnika je účinný antioxidant podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Prospieva dobrému tráveniupriaznivo ovplyvňuje pečeň a využíva sa aj na prečistenie organizmu. Pozitívne ovplyvňuje tiež dýchací systém.

Pamätajte ale, že arnika by sa mala vnútorne užívať len pod dohľadom lekára, aby nedošlo k otrave.  

Všetky účinky arniky v kocke:

  • Pomáha udržať zdravie našich kĺbov
  • Podporuje správne fungovanie obehovej sústavy
  • Upravuje opuchy
  • Urýchľuje vstrebanie modrín a krvných podliatin
  • Prispieva k dobrému tráveniu a stavu pečene
  • Prečisťuje organizmus
  • Podporuje prirodzenú obranyschopnosť

Arnika je jednou z najsilnejších bylín, ktoré nám príroda ponúka. Keď ju budeme využívať s rozmyslom, rada sa nám odvďačí. Arniku horskú si môžete kúpiť v podobe masážnych olejov, mastí, gélov, tinktúr, kúpeľových solí a krémov

Arnika a homeopatia

Arnica montana sa využíva aj vo forme homeopatických preparátov. Použitie je obdobné, ako v bežnej medicíne. V prípade akútnych ťažkostí sa podávajú nižšie potencie, teda 9 CH, 15 CH viackrát denne. Všeobecne platí, čím skôr je homeopatický liek podaný, tým lepšie pôsobí.

13. júl 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.