MojaLekáreň.sk

Poradenstvo

Neviete, aký liek, doplnok stravy alebo zdravotná pomôcka pomôže vyriešiť váš zdravotný problém? Obráťte sa na našich lekárnikov, ktorí vám poskytnú odbornú radu. Sú tu pre vás každý deň online!

Články o zdraví

Články o zdraví

Nielen pre našich zákazníkov pripravujeme pravidelne články, obohatené o tipy a odborné rady lekárničok na rôzne témy súvisiace so zdravím. Budeme radi, ak vás zaujmú a inšpirujú :-) Ak niečomu v článku nerozumiete, chcete sa opýtať na viac detailov alebo ste hľadanú tému v zozname článkov nenašli, využite ikonku „listu“ vpravo a napíšte nám!

Ukázať články o zdraví

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac
Aktívne zložky

Aktívne zložky

Aké aktívne zložky obsahujú lieky alebo prírodné prípravky? Máme pre vás abecedný prehľad zložiek, ktoré sú ich súčasťou. Potom si môžete jednoducho zobraziť všetky produkty, ktoré obsahujú napr. arniku, alebo v ktorých sa arnika vyskytuje aj čiastočne.

Preskúmať aktívne zložky

Vyhľadávanie zložiek podľa prvého písmena v názve

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
On-line poradňa

On-line poradňa

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. A preto Vám radi poradíme s výberom liekov alebo v otázkach ohľadom Vášho zdravia. Potrebujete poradiť ihneď? Vyskúšajte náš chat alebo nám napíšte e-mail na lekarnik@mojalekaren.sk. Odpoveď dostanete obratom.

On-line odborná poradňa

Zodpovedané otázky

Všetky články

Už niekoľko dní ma trápi nevoľnosť, bolesť hlavy, zvýšená teplota a kašeľ. Nedávno som čítala článok, v ktorom sa tieto príznaky dávajú do súvislosti s nákazou baktériou legionella. Chcel by som sa teda opýtať, ako inak sa legionella prejavuje a ako sa zisťuje? Existuje nejaký spôsob, ako zabrániť nákaze legionelou? Prípadne ako zničiť baktériu legionella?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Legionella napáda dýchacie cesty a môže spôsobiť akútny zápal pľúc (Legionárska choroba), ten môže pretrvávať aj týždne. Môže sa prejaviť aj ako chrípkové ochorenie s bolesťou svalov a hlavy (Pontiacká horúčka). Býva miernejšie, nie sú postihnuté pľúca a liečba trvá zhruba týždeň.
Prenáša sa predovšetkým kvapôčkovou cestou – vdýchnutím vzduchu, ktorý obsahuje kvapôčky vody s obsahom Legionelly. Tento aerosól sa tvorí všade tam, kde sa mieša alebo tečie voda. Vzácnejší je prenos požitím kontaminovanej potravy či vody.
Legionárska choroba sa prejavuje bolesťou hlavy, malátnosťou a celkovou slabosťou. Potom nastupuje suchý kašeľ. Niekedy ale kašeľ môže byť vlhký s vykašliavaním hlienu, v ⅕ prípadov aj s vykašliavaním krvi. To je potom sprevádzané bolesťou na hrudi. Niekedy môže dochádzať k zmätenosti a zvracaniu. V ťažkých prípadoch môže dôjsť až k zlyhávaniu pečene a obličiek.
V prípade zápalu pľúc vyšetrí lekár CRP a sedimentáciu. Na röntgene sú viditeľné ložiská zápalu. Potom je nutný rozbor krvi, aby bolo možné odlíšiť zápal pľúc spôsobený legionelou od iných. Zvyšky legionel možno preukázať aj v moči. V prípade ťažkého priebehu je vhodné urobiť pečeňové testy a skontrolovať funkciu obličiek. Inkubačná doba po nakazení je 2-10 dní.
Miernejšia Pontiatická horúčka sa prejavuje podobne ako chrípka - bolesť hlavy, kĺbov a svalov, malátnosť, vysoká horúčka alebo zimnica, hnačka, dýchavičnosť, nevoľnosť. Tieto prejavy väčšinou odznejú väčšinou za 3-5 dní. Inkubačná doba je 5 hodín až 3 dni.
Prevenciou je nefajčiť, dodržiavať správnu životosprávu, podporovať imunitný systém, športovať a znižovať mieru stresu.
Legionella sa vyskytuje všade tam, kde je aj voda – v pôde, vodnom prostredí či systémoch, ktoré používajú vodu pre svoju funkciu. Najčastejšie býva vo vzduchotechnike, klimatizačných zariadeniach či vodovodných potrubiach, kde nie je dostatočná cirkulácia vody a dochádza tam k rastu biofilmu. Ideálna teplota pre život legionel je 20-45 °C. Pri teplote pod 20 °C sa legionela nemnoží, ale "zaspí" a čaká na príhodnejšie podmienky. Pri teplote nad 60 °C umiera počas 2-32 minút. Teplota nad 70 °C ju zabíja okamžite.

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.