Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo » Vši a ich prevencia

Vši a ich prevencia

Ako sa dá zbaviť vší?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Voš detská (Pediculus capitis) žije vo vlasoch. Najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku 6-15 rokov, ale získať ju môžu aj mladšie deti a dospelí. Keďže sa voš živí krvou, určite ju neprehliadnete, pretože vás hlava svrbí a núti vás sa neustále škrabať.

Samička kladie vajíčka (hnidy) a prilepuje ich pevným tmelom na vlasy tesne pri pokožke hlavy. Za 7-19 dní (podľa teploty) sa z vajíčok liahnu larvy. Z larvy sa po niekoľkých dňoch vyliahne nymfa (2.vývojové štádium vši) a z nej potom dospelá voš. Celá premena od hnidy po dospelú voš trvá v závislosti na teplote 17-25 dní. Samičky žijú 3-5 týždňov a v tomto období nakladú 50-150 vajíčok.

K prenosu vší dochádza pri tesnom kontakte s napadnutou osobou, čo v skupine detí (škola, škôlka) nie je problém a vši sa šíria v kolektíve veľmi rýchlo.

Ako sa vší zbaviť?

Pri prvom náznaku svrbenia hlavy odporúčam vlasy poriadne prezrieť. Ak nájdete voš, hnidy či iné štádium vši, ihneď konajte.

  • Vyčešte si vlasy hustým hrebeňom - ​​tzv. všiváčikom.
  • Vyčesávaním, prípadne vystrihovaním, odstránite predovšetkým hnidy, na ktoré dostupné produkty proti všiam moc nefungujú.
  • Odvšivovacie prípravky pôsobia najmä na dospelé vši s ich pohyblivými vývojovými štádiami. Tieto prípravky odporúčam aplikovať ešte o 8 až 14 dní po prvej aplikácii. Tým zabijete zvyšok vší, ktoré sa medzitým vyliahli z hníd.
  • Všetky obliečky a oblečenie (vrátane čiapok) vyperte minimálne na 60° C. Matrace, koberce a podlahu povysávajte. Oblečenie, hračky, ktoré sa nedajú vyprať, uložte na pár dní do mrazničky alebo na aspoň 2 týždne vzduchotesne uzavrite. Všetky hrebene dôkladne vyčistite.
  • Ako prevenciu odporúčam pravidelne používať napríklad Pediakid alebo Paranit. Do bežného šampónu pri každom umývaní kvapnite kvapku Tea tree oleja.
  • Najdôležitejšie prevencia spočíva v pravidelnej kontrole vlasov.

Deti Rady lekárnika

Najpredávanejšie značky

Výhodné ponuky už nemusíte hľadať

pošleme vám ich e-mailom :)

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam