MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

72 otázok a odpovedí

Čerstvá jasne svetlá červená krv v stolici môže znamenať problém s hemoroidmi alebo trhlinou konečníka. Občasná krv v stolici sa môže objaviť práve v týchto prípadoch. Ak vás konečník bolí, štípe alebo svrbí pri stolici a mimo nej, môžete vyskúšať prípravky na liečbu hemoroidov. Čapíky by sa mali zavádzať ideálne na noc a masť môžete aplikovať niekoľkokrát denne. Do svojho jedálnička pridajte vlákninu a výrobky obsahujúce diosmín a hesperidín. Ak sa stav do mesiaca nezlepší alebo sa zhorší, odporúčam návštevu lekára. Ďalšou možnosťou je zrazená tmavá krv v stolici. Tu môže ísť o krvácanie do…

Celá odpověď

Zvracanie je fyzický proces, pri ktorom sa obsah žalúdka vracia späť cez pažerák a ústa. Ide o obranný mechanizmus organizmu, ktorý sa aktivuje na odstránenie potenciálne nebezpečných alebo škodlivých látok z tela. Zvracanie môže byť sprevádzané nepohodlím a reflexnými pohybmi hltanu, pažeráka a brucha. Zvracanie a hnačka sú príznaky, ktoré môžu byť spojené s rôznymi zdravotnými problémami. Kombinácia týchto príznakov môže naznačovať infekciu, otravu, zažívacie problémy alebo iné ochorenia. Pri zvracaní sa postupne otvoria hlasové rebrá (epiglottis) a vzduchová trubica (trachea) sa zatvorí,…

Celá odpověď

Antiemetiká: Tieto lieky sa používajú na liečbu nevoľnosti a zvracania. Existujú rôzne typy antiemetík, ktoré pôsobia na rôzne cesty v tele a môžu byť predpísané lekárom. Medzi bežne používané antiemetiká patria ondansetrón, metoklopramid, prometazín a iné. Domáce lieky: Niektoré domáce prípravky môžu pomôcť zmierniť zvracanie, ako napríklad čerstvý alebo sušený zázvor, čaj z mäty piepornej alebo lipový čaj. Pred použitím týchto prípravkov sa však odporúča konzultácia s lekárom. Antihistaminiká: Určité antihistaminiká, ako je dimenhydrinát, môžu mať protizvracajúce účinky a byť užitočné…

Celá odpověď

  Udržujte hydratáciu: Zabezpečte, aby vaše dieťa dostávalo dostatok tekutín. Malé detské telá sa môžu rýchlo dehydrovať, takže je dôležité ponúknuť im malé množstvo vody, šťavy alebo elektrolytových nápojov. Ponúknite ľahké jedlo: Ak sa dieťa cíti lepšie, ponúknite mu ľahké a ľahko stráviteľné jedlo, ako sú opečené toasty, varená rýže alebo banány. Zabezpečte oddych: Dajte dieťaťu dostatok času na odpočinok a oddych. Pokúste sa minimalizovať stres a nepríjemné podnety. Vyhýbajte sa silným vôňam: Silné vône môžu zhoršiť nevoľnosť. Skúste zabrániť vystaveniu dieťaťa vôňam, ktoré by mohli…

Celá odpověď

Skľudnenie žalúdka po vracaní je dôležité na obnovenie rovnováhy a minimalizáciu nepohodlia. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť: Hydratácia: Po vracaní je dôležité doplniť stratené tekutiny a elektrolyty. Pitie čistej vody, športových nápojov alebo elektrolytových nápojov môže pomôcť zabrániť dehydratácii. Čaj na zmiernenie žalúdočného nepohodlia: Mierne bylinky, ako je čaj z mäty piepornej alebo zázvoru, môžu pomôcť upokojiť žalúdočné nepohodlie. Zázvor: Čerstvý alebo sušený zázvor má protizvracajúce a upokojujúce účinky na žalúdok. Môžete si pripraviť zázvorový čaj alebo žuť…

Celá odpověď

Nepodporujem ani neodporúčam zvracanie vyvolávať, pretože to môže byť škodlivé pre vaše zdravie. Zvracanie by malo byť rezervované pre prípady, keď je to nevyhnutné, napríklad pri otrave alebo pod dohľadom lekára. Cieľom zvracania nie je len odstránenie obsahu žalúdka, ale aj potenciálnych nebezpečných látok alebo nečistôt. Neodporúčam pokúšať sa vyvolať zvracanie doma, pretože to môže mať negatívne dôsledky pre vaše zdravie, ako sú: Poškodenie sliznice: Opakované zvracanie môže poškodiť citlivú sliznicu v pažeráku a ústach. Narušenie rovnováhy elektrolytov: Zvracanie môže spôsobiť stratu…

Celá odpověď

Zastavenie vracania (nevoľnosti) závisí od príčiny a závažnosti. Ak máte vážne problémy s nevoľnosťou, je dôležité sa poradiť so svojím lekárom. Tu sú niektoré obecné tipy, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť nevoľnosť: Pite dostatok tekutín: Nevoľnosť môže spôsobiť dehydratáciu. Udržiavajte sa hydratovaný/á pitím vody, elektrolytových nápojov alebo ľahkých tekutín, ako je čaj alebo vývar. Malé a časté jedlá: Skúste jesť menšie porcie potravín a viac častých jedál. Prázdny žalúdok môže prispieť k nevoľnosti. Izolované silné vône: Vyhnite sa silným vôňam, ktoré by mohli spôsobiť alebo zhoršiť…

Celá odpověď

Medzi podozrívé príznaky patrí najmä zmena charakteru stolice - prítomná môže byť ako zápcha, tak aj hnačka, prípadne ich striedanie.

Celá odpověď

Ak sa kolorektálny karcinóm zachytí v počiatočných štádiách, šanca na vyliečenie je až 90 percentná. Pri veľmi včasných štádiách je možné endoskopické odstránenie nádoru. Ďalšou možnosťou je odstránenie nádoru a priľahlého tkaniva chirurgickou liečbou. Ak chirurgucká liečba nestačí, lekár môže odporučiť biologickú liečbu či chemoterapiu.

Celá odpověď

Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejším typom rakoviny u žien a tretím najčastejším typom rakoviny u mužov. Slovensko žiaľ patrí medzi krajiny s najvyššou úmrtnosťou na rakovinu hrubého čreva či konečníka v Európe. Môže za to najmä zanedbaná nízka miera prevencie či slabá informovanosť. Vo väčšine prípadov totiž už prichádzajú pacienti k lekárovi s rozvinutými príznakmi neskoro. Medzi rizikové faktory rakoviny hrubého čreva patria najmä : zápalové choroby čreva (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), genetická predispozícia, vek nad 50 rokov, cukovka, obezita, fajčenie či nadmerná…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.