MojaLekáreň.sk

Je prírodná vlasová kozmetika skutočne lepšia než tá s "chémiou"?

Je prírodná vlasová kozmetika skutočne lepšia než tá s "chémiou"?
Zdielať

Dychberúce, zdravo vyzerajúce, lesklé, jemné a hladké vlasy - kto by po nich netúžil? Tých, čo ich takéto majú od prírody je zopár, my ostatní sa musíme spoliehať na kvalitnú vlasovú kozmetiku. Vďaka nej sa môžeme priblížiť k vysnívanému cieľu. Záleží však na správnom výbere, čo niekedy býva kameňom úrazu. Poďme sa teda na vlasovú kozmetiku pozrieť trochu podrobnejšie.

Ako vyberať vlasovú kozmetiku

V prvom rade je dôležité vedieť, aký typ vlasov máte - či sú jemné, suché, mastné, farbené a pod., od toho sa výber pre vás najvhodnejšej vlasovej kozmetiky odvíja. Po druhé by ste si mali ujasniť, či dáte prednosť vlasovým prípravkom obsahujúcim "chémiu", alebo zvolíte čisto prírodné šampóny bez silikónov, sulfátov a parabénov.

Výhody a nevýhody silikónov vo vlasovej kozmetike

Väčšina vlasových prípravkov bežne dostupných v drogériách, či už to sú šampóny, kondicionéry či vlasové oleje, obsahuje spomínané silikóny, sulfáty a parabény. V zložení ich spoznáte podľa prípon CONE, SILOXANE či CONOL v názvoch zložiek (napr. DIMETHICONE, AMODIMETHICONE, TRIPHENYL TRIMETHICONE, CYCLOPENTHASILOXANE, DIMETHYCONOL).

Tie spôsobujú, že vlasy sú po umytí krásne hladké, lesklé, a jemné na dotyk. Silikón obalí vlasové vlákno, chráni ho pred UV žiarením, vysúšaním, zamotávaním a mechanickým poškodením. Netrvá to však večne. Spomínaný silikónový film zvyčajne nie je rozpustný vo vode, a tak s každým umývaním vlasov dochádza k ďalšiemu obaleniu vlasu a vrstveniu silikónu. V konečnom výsledku tento silikónový obal vlas uzavrie, ten nemôže byť hydratovaný a usychá. Vlasy sa potom zamotávajú, lámu, sú bez lesku a celkovo nevyzerajú zdravo. Naviac - o zdravotnom vplyve silikónov, sulfátov a parabénov používaných vo vlasovej kozmetike by sa dalo dlho polemizovať.

Výhody a nevýhody vlasovej kozmetiky bez chémie

Inou alternatívou sú šampóny bez silikónov, sulfátov a parabénov. Ide o čisto prírodné vlasové produkty bez chémie. Vlasy sú po nich tiež krásne hladké, lesklé a zdravé, a navyše tento druh šampónov nezaťažuje životné prostredie.

Bude to chcieť trocha trpezlivosti, ak ste doteraz používali iba vlasovú kozmetiku "s chémiou". Pri prvom použití vlasovej kozmetiky bez sulfátov a silikónov budete možno zaskočení nižšou penivosťou šampónu a vlasy možno nebude také jednoduché po kondicionéri rozčesať, ako ste boli doteraz zvyknutí. Nehádžte však flintu do žita a vydržte. Silikón sa postupne z vlasov vymyje a po štyroch týždňoch už uvidíte veľkú zmenu.

Ak sa rozhodnete ísť touto cestou "bez chémie", nezabudnite, že je potrebné začať okrem šampónov bez silikónov, sulfátov a parabénov, používať aj ostatné vlasové prípravky bez týchto látok, aby bol výsledok stopercentný.

Správny výber je len na vás

Konečné rozhodnutie, akú vlasovú kozmetiku budete nakoniec používať, záleží naozaj len od vás. Dôležité je, aby vám vyhovovala a cítili ste sa dobre. A ak vám vaša súčasná vlasová kozmetika prestane "sedieť", nie je nič jednoduchšie ako vyskúšať niečo iné. Napríklad práve prírodné šampóny, ktorých je dnes na trhu celý rad a vyberie si skutočne každý - vyskúšať môžete napríklad značku Weleda alebo Hristina.

17. august 2018
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac