Ibutabs je liek, ktorý sa používa na zmiernenie bolesti, zápalu a horúčky.
Na sklade Zajtra odosielame, u vás v piatok 2. 5.
Liek obsahuje liečivo ibuprofén. Patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré sa používajú na zmiernenie bolesti, zápalu a horúčky.
Liek sa používa na liečbu miernej až stredne silnej bolesti ako je napr.:
Liek sa tiež používa na symptomatické zmiernenie bolesti hlavy vrátane migrény, pri prechladnutí a stavoch sprevádzaných horúčkou a na zmiernenie bolesti pri poraneniach mäkkých tkanív ako napr. pri podvrtnutí kĺbu alebo pomliaždení pohybového aparátu.
Na odporúčanie lekára sa môže liek použiť na liečbu reumatoidnej artritídy (ochorenie kĺbov), osteoartritídy (rozpad chrupavky v kĺboch), alebo iných zápalových či bolestivých stavov kĺbov, rovnako ako pre zápalové a bolestivé stavy mäkkých tkanív, ako sú svaly.
Ibutabs 400 mg sú biele podlhovasté obojstranne vypuklé filmom obalené tablety s deliacou ryhou na jednej strane. Rozmery tablety sú: dĺžka 18,0 mm, hrúbka 7,5 mm.
Ibutabs 400 mg je balený do PVC/Al blistrov po 30 tabliet.
Liečivo je ibuprofén. Každá filmom obalená tableta obsahuje 400 mg ibuprofénu.
Ďalšie zložky sú predželatínovaný škrob, hypromelóza, stearan horečnatý, mikrokryštalická celulóza, laurylsíran sodný, kyselina steárová, oxid kremičitý koloidný bezvodý, hypromelóza, makrogol 4000, polydextróza, farbivo (oxid titaničitý E171).
Má sa použiť najnižšia účinná dávka počas najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na zmiernenie príznakov. Ak máte infekciu, bezodkladne sa obráťte na lekára, pokiaľ príznaky (napríklad horúčka a bolesť) pretrvávajú alebo sa zhoršujú (pozri časť 2).
Vždy užívajte tento liek presne tak, ako je uvedené v písomnej informácii alebo ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
Dávka ibuprofénu závisí od vášho veku a vašej telesnej hmotnosti.
Mierne až stredne silná bolesť a stavy sprevádzané horúčkou
Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov (s hmotnosťou nad 40 kg):
Odporúčaná dávka je 1 – 2 tablety (Ibutabs 200 mg) alebo 1 tableta (Ibutabs 400 mg) 3 – 4-krát denne. Časový odstup medzi jednotlivými dávkami má byť 4 až 6 hodín. V prípade migrenóznej bolesti hlavy sa podávajú 2 tablety (Ibutabs 200 mg) alebo 1 tableta (Ibutabs 400 mg) s časovým odstupom 4 – 6 hodín. Maximálna denná dávka nesmie prekročiť 1 200 mg.
Deti vo veku 6 – 12 rokov (s hmotnosťou nad 20 kg):
Deti vo veku 6 – 9 rokov (20 – 29 kg): 1 tableta (Ibutabs 200 mg) 1 – 3-krát denne s časovým odstupom 4 až 6 hodín. Maximálna denná dávka nesmie prekročiť 600 mg.
Deti vo veku 10 – 12 rokov (30 – 40 kg): 1 tableta (Ibutabs 200 mg) 1 – 4-krát denne s časovým odstupom 4 až 6 hodín. Maximálna denná dávka nesmie prekročiť 800 mg.
Ak je u detí a dospievajúcich potrebné užívať tento liek dlhšie ako 3 dni alebo ak sa zhoršia príznaky ochorenia, je potrebné poradiť sa s lekárom.
Bolesť pri menštruácii
Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov (s hmotnosťou nad 40 kg):
Odporúčaná dávka je 1 – 2 tablety (Ibutabs 200 mg) alebo 1 tableta (Ibutabs 400 mg) 1 – 3-krát denne s časovým odstupom 4 – 6 hodín. Maximálna denná dávka nesmie prekročiť 1 200 mg.
Ak ste starší ako 12 rokov váš lekár vám môže predpísať tieto alebo vyššie dávky na liečbu reumatoidnej artritídy, osteoartritídy, alebo iných zápalových či bolestivých stavov kĺbov, rovnako ako pre zápalové a bolestivé stavy mäkkých tkanív, ako sú svaly.
Spôsob podávania
Liek je určený na perorálne (ústami podané) použitie. Ibutabs sa má prehltnúť vcelku a zapiť dostatočným množstvom tekutiny.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
Podanie tohto lieku v tehotenstve je možné iba v 1. a 2. trimestri, ale vždy by malo byť podanie konzultované s lekárom. Prípravok môžu užívať dojčiace ženy.
Prečítajte si pozorne príbalovú informáciu, ktorá je súčasťou každého balenia.
Balenie obsahuje 30 tabliet.
Podobne ako všetky lieky, môže mať aj tento prípravok nežiaduce účinky, ktoré sa ale nemusia vyskytnúť u každého - nežiaduce účinky nájdete v príbalovom letáku.
Nežiaduce účinky môžete hlásiť priamo na adresu:
ŠÚKL, Oddelenie farmakovigilancie, Kvetná 11, 825 08 Bratislava 26
alebo e-mailom: neziaduce.ucinky@sukl.sk
Registrovaný liečivý prípravok, pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov.
Na otázku vám odpovie jeden z našich špecialistov
Každý pracovný deň o 10 - 14 h
Pre pridanie položky do obľúbených musíte byť prihlásení.
Najskôr sa musíte prihlásiť.
Pre zaslanie nového hesla je nutné zadať e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri svojej registrácii. Na tento e-mail vám pošleme odkaz, pomocou ktorého si budete môcť zadať nové heslo.