Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Ako užívať vitamíny a bylinky na imunitu ?

 

Svoju imunitu môžeme podporiť predovšetkým dostatočným a kvalitným spánkom, pravidelným pohybom a vyváženou stravou.

Našich lekárnikov sa najčastejšie pýtate, ako správne užívať vitamíny a bylinky pre podporu zdravia. Preto sme pre vás pripravili základný prehľad o tých látkach, ktoré vám môžu pomôcť posilniť imunitný systém.

A nezabúdajte na to, že aj duševná pohoda, vnútorná istota, pokoj a vyvarovanie sa stresu majú veľký vplyv na celkové zdravie.

Poďme sa pozrieť na to, čo si pre vás lekárnici pripravili.

Vitamín C

Je stavebným prvkom pre zdravie a správne fungujúci imunitný systém. Dospelé ľudské telo potrebuje k normálnej funkcii 80 – 100 mg tohto vitamínu denne. Deti si vystačia s 50 – 90 mg denne.

V praxi sa odporúča:

 

 • 500 mg denne u dospelých
 • u detí až 250 mg denne

 

Vitamín C je možné užívať dlhodobo aj trvalo

Vitamín C bežne prijímame v strave, pokiaľ však chcete zvýšiť jeho príjem, tak je vhodné siahnuť po kvalitných doplnkoch stravy.

Odporúčame napríklad formy s postupným uvoľňovaním alebo v rýchlo sa vstrebávajúcej lipozomálnej forme.

Užívanie vysokých dávok vitamínu C (nad 1000 mg), podľa rozsiahlych výskumov nepreukázalo prínos na ľudský organizmus. Naopak sa preukázalo, že prospešnejšie je užívať Vitamín C v menších dávkach, napr. 4x denne 200 mg, kedy má takýto režim užívania vyšší účinok, než jednorazové podanie 800 mg vitamínu C.

 

V akých potravinách nájdete najviac vitamínu C ?

Je obsiahnutý hlavne v ovocí a zelenine. Najviac ho obsahujú čierne ríbezle, kiwi, citrusy, paprika, karfiol, brokolica alebo kel.

Ponuka vitamínov C s postupným uvoľňovaním

Ponuka lipozomálnych vitamínov C

Vitamín D

Je druhým kľúčovým vitamínom s pozitívnym účinkom na imunitu. V letných mesiacoch získavame dávku zo slnečného žiarenia. Avšak v dňoch, kedy nie sme na slnku aspoň 30 minút denne (tvár + predlaktie) by mal byť príjem vitamínu D:

 • 2000 IU denne u dospelých
 • 400 IU u detí do 1 roku
 • 600 IU u detí starších 1 rok

Vitamín D odporúčame užívať vždy s jedlom, nakoľko je to vitamín rozpustný v tukoch. Je možné ho užívať dlhodobo aj trvalo, ale počas leta pri dostatočnom pobyte vonku to nepovažujeme za nevyhnutné.

Ponuka vitamínov D

Zinok a selén

Na imunitu a pre krásne vlasy a nechty

Zinok a selén sú často označované ako imunitné minerálne látky. Odporúčame užívať mimo jedlo.

Denná odporúčaná dávka zinku:

 • 10 – 15 mg denne u dospelých
 • 3 mg u detí do 3 rokov
 • 5 mg u detí 4 – 8 rokov
 • 5 – 10 mg u detí 9 – 13 rokov
 • 19 mg denne pre dojčiace ženy

Selén je stopový prvok, ktorý často zinku sekunduje. Denná odporúčaná dávka je 50 – 100 μg denne. U detí od 1 do 3 rokov je odporúčaný príjem 20 μg, u detí 4 – 13 rokov 30 – 40 μg selénu denne.

Ponuka prípravkov so zinkom

Ponuka prípravkov so selénom

Echinacea

Jedná sa o rýchlo pôsobiaceho pomocníka s účinkom nie len na imunitu, ale aj na horné dýchacie a dolné močové cesty. Užívanie na začiatku prípadných ťažkostí (1. a 2. deň) je možné u dýchacích a rovnako aj u močových ciest.

Užívanie nelieči prechladnutie ani infekciu ale podporuje imunitný systém organizmu.
Ak užívate echinaceu po prvýkrát, je vhodné si najskôr overiť pomocou 1. a 2. dávky prípadnú alergickú reakciu (kožná vyrážka, slzenie očí, nádcha).

Echinaceové prípravky dávkujeme:

 • Dospelí 20 kvapiek tinktúry 3x denne,
 • alebo u dospelých 600 mg sušenej ecinacey, alebo 150 mg extraktu 4:1 a to 1x denne (krátkodobo – do 7 dní 2 – 3x denne),
 • u detí od 3 rokov veku odporúčame 10 kvapiek tinktúry 3x denne.

Echinaceu užívame maximálne po dobu 2 mesiacov, potom je potrebné minimálne na 1 mesiac užívanie prerušiť.
Dôvodom obmedzeného užívania je predovšetkým fakt, že po 2 mesiacoch vzniká na bylinu návyk a významne klesá jej účinok.

 

Ponuka prípravkov s echinaceou

Cesnak

Je vytrvalá bylina obľúbená nie len v českej kuchyni, nie však kvôli zápachu, ktorý po konzumácii zanecháva v ústach, ale hlavne pre svoje priaznivé účinky. Môžete ho užívať vo forme tinktúr, prášku alebo extraktov v rámci doplnkov stravy. Tieto formy sa pýšia absenciou zápachu z úst.

Odporúčané dávkovanie je:

 • u dospelých 2x 20 kvapiek tinktúry, alebo 1500 mg cesnaku denne
 • u detí odporúčame 1 kvapku tinktúry na 1 kg váhy dieťaťa

Ponuka prípravkov s cesnakom

Vitálne huby, betaglukány

Nemajú legislatívne ani trocha na ružiach ustlané, pretože o nich nemôžeme tvrdiť, že podporujú imunitu. Zmätok, však ?

Aj napriek tomu sa v rámci verejnosti tešia nemalej popularite, pretože v odporúčanom dávkovaní nemajú nežiaduce účinky a môžu ich bez obáv užívať takmer všetci.

Voliť môžeme zo samotných betaglukánov alebo pôvodných húb. Oboje je vhodné užívať mimo jedlo (30 min pred jedlom, alebo 2 hodiny po jedle) pre maximalizáciu účinku. Vitálne huby nepodávame u pacientov, ktorý užívajú lieky na zníženie funkcie imunitného systému v rámci autoimunitných ochorení, tzv. imunosupresíva.

Betaglukány pre dospelých

U dospelých, vrátane tehotných a dojčiacich žien, je vhodné užívať 200 mg betaglukánov denne.
V prípade detí si môžeme pamätať, že vhodná denná dávka je 10 mg betaglukánov na každých 5 kg váhy dieťaťa.

Ponuka prípravkov s betaglukánmi

Vitálne huby pre dospelých

Betaglukány sú tiež kľúčovou obsahovou látkou v hlive ustricovej i hubách ako je Reishi, Chaga, Cordyceps a v ďalších. Tu si môžeme jednoducho zapamätať, že extrakty z vitálnych húb môžeme užívať dlhodobo v dávkovaní 500 mg denne. Krátkodobo (max. 7 dní) môžeme užívať aj 3x denne 500 mg.

Ponuka prípravkov s betaglukánmi pre dospelých

Vitálne huby, betaglukány pre deti

Vybrané druhy a formy vitálnych húb môžu bez obáv užívať aj deti. Predovšetkým u malých detí je vhodné zvoliť tekutú formu pre jednoduché podávanie. Dávkovanie sa u detí riadi telesnou hmotnosťou dieťaťa, podanie je odporúčané pre deti staršie ako 1 rok.

 

 

Ponuka prípravkov s vitálnymi hubami pre deti

Vybrané druhy a formy vitálnych húb môžu bez obáv užívať aj deti. Predovšetkým u malých detí je vhodné zvoliť tekutú formu pre jednoduché podávanie. Dávkovanie sa u detí riadi telesnou hmotnosťou dieťaťa, podanie je odporúčané pre deti staršie ako 1 rok.

Ponuka prípravkov s vitálnymi hubami pre deti

Kolostrum

Kľúčovým prínosom kolostra sú prítomné imunoglobulíny, cytokíny, teda látky, ktoré sú súčasťou imunity každého z nás. Preto sa odporúča, aby ho vo forme doplnkov stravy prijímali aj deti. Vybrané prípravky môžu užívať dokonca už deti od 1 roku.
Kolostrum je vhodné užívať mimo jedla (30 min pred jedlom, 2 hodiny po jedle). V prípade dospelých je vhodné dávkovanie 6 g kolostra ideálne rozdelené do 2 podaní v priebehu dňa. U detí je odporúčaná dávka 500 mg kolostra 2x denne.

Ponuka prípravkov s obsahom kolostra

Ako sme uviedli, tak výživové suplementy môžu podporovať zdravú imunitu, ale rozhodne nemôžeme spoliehať len na ne. Dôležité je starať sa o zdravie celkovo a podporovať imunitný systém po celý rok, nielen v období viróz a chladnejších mesiacoch.

Napište nám, jsme tu pro vás ...

Potrebujete s niečím ohľadom imunity poradiť? Vyskúšajte náš online chat alebo nám napíšte e-mail na lekarnik@mojalekaren.sk.

Všetky prípravky na imunitu

Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.