MojaLekáreň.sk

Kolika u dojčiat a jej riešenie

Novorodenecká kolika je trochu záhadou - označuje akýkoľvek stav, keď dieťa plače viac ako 3 hodiny denne, častejšie ako tri dni v týždni, najmenej 3 týždne, ale novorodenec je úplne zdravý, nič mu nechýba a dobre prospieva.

Kolika u dojčiat a jej riešenie
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Ako pomôcť dojčaťu s novorodeneckou kolikou

V podstate jediným fungujúcim spôsobom, ako sa dopátrať prípravku, ktorý uľaví práve vášmu bábätku, je skúšať jeden po druhom až do chvíle, kým nenájdete ten pravý. Tiež sa môže stať, že kvapky budú fungovať len chvíľu a po pár týždňoch bude potrebné prejsť na iné alebo budete musieť prípravky kombinovať.

V najhoršom prípade môžete dokonca zistiť, že práve na vaše bábätko nezaberá nič a nebude inej cesty, ako koliku spoločne pretrpieť. Aj pre tieto situácie však existuje celý rad prostriedkov, ktoré vášmu bábätku uľavia od nepríjemných bolestí a vám od psychicky vyčerpávajúcich stavov. Sú to napríklad:

  • antikolikové dojčenské fľaše, ktoré majú špeciálny systém, kedy patentovaný filter oddelí vzduch od mlieka, bublinky zostanú vo fľaši a bábätko ich neprehĺta
  • bylinkové čaje a odvary
  • oleje a masti pre spokojné bruško
  • nahrievacie plyšové hračky či vankúšiky vyplnené šupkami, semenami a kôstkami
  • rektálna rúrka

Rektálna rúrka pre dojčatá

Plynatosť u dojčiat môžete riešiť aj pomocou rektálnej rúrky. Ide o rúrku vyrobenú z mäkkého materiálu, ktorá sa vloží do zadočku dieťaťa a umožňuje vylučovanie prdov. Používa sa len v akútnych prípadoch, keď bolesti bruška spôsobené plynatosťou neustupujú. Najprv jemne masírujte bruško dieťaťa smerom k spodnej časti. Špičku rektálnej trubičky namažte lubrikantom (napr. kokosovým olejom) a vložte ju do zadočku dieťaťa rovnakým spôsobom ako rektálny teplomer (asi 1 cm). Počkajte niekoľko sekúnd a mali by ste počuť piskot (odchod plynov).

Čo je známe o dojčenskej kolike

  • zvyčajne sa začína po druhom týždni života dieťaťa (u predčasne narodených bábätiek to býva trochu neskôr)
  • spravidla sa dostavuje v popoludňajších, večerných a pre rodičov tak náročných nočných hodinách
  • takmer vždy odíde sama bez pomoci lekárov, a to okolo 3. - 4. mesiaca života
  • pohlavie alebo to, či je bábätko dojčené, alebo kŕmené umelým mliekom, nemá na vznik koliky vplyv
  • zdravie zažívacieho traktu detí, ktoré trpeli na kolikové stavy, sa v neskoršom veku nelíši od správneho fungovania trávenia tých, ktoré koliky netrápili
  • môže byť spôsobená aj tým, že bábätko pri kŕmení z fľaše prehltne veľa bubliniek vzduchu a ten ho nadúva

Čo je príčinou detskej koliky?

Jasný pôvod koliky sa zatiaľ lekárom nepodarilo vypátrať, preto tiež neexistuje úplne jednoznačný spôsob, ako ju liečiť. Medzi príčiny vzniku koliky sa zvyčajne uvádza:

  • nedovyvinutý tráviaci systém alebo jeho momentálny rast
  • rast svalov v brušnej dutine
  • nedostatok správnych baktérií, ktoré majú na svedomí trávenie
  • plynatosť spôsobená nadmerným pitím a vzduchom v črevách,
  • hormóny, ktoré spôsobujú bolesť brucha a zároveň úzkostnú náladu
  • únava a podráždenosť spôsobené napríklad nadmerným svetlom alebo hlukom, ktoré majú za následok precitlivenosť,
  • možná alergia na bielkoviny kravského mlieka

Liečba a prevencia koliky u bábätiek

Predovšetkým si dajte pozor na prípravky, ktoré o sebe tvrdia, že zbavia kŕčov a nadúvania každé bábätko. Žiadny taký prípravok, ktorý by spoľahlivo fungoval na všetky dojčatá totiž neexistuje!

Na druhej strane ale nájdete na trhu celý rad prípravkov (liekov či doplnkov stravy), vďaka ktorým možno preukázateľne novorodeneckej kolike predchádzať alebo aspoň zmierniť jej sprievodné javy. Zvyčajne ide o kvapky, ktoré sú bábätku podávané pred každým kŕmením, v prípade probiotík, ktoré dodávajú detskému žalúdku baktérie potrebné k tráveniu, potom raz denne nezávisle na čase kŕmenia.

Pozor: Pamätajte na to, že sa u vášho bábätka môžu vyskytnúť aj stavy, ktoré na prvý pohľad síce vyzerajú ako dojčenská kolika, v skutočnosti ale kolikou nie sú. Ak teda máte pocit, že vaše bábätko tentoraz plače inak, príliš dlho, silno - skrátka máte o neho obavu, neodkladajte návštevu pediatra. Radšej ho navštívte trikrát zbytočne, než aby bolo raz neskoro.

Témy článku
Trávenie Deti

Prečítajte si tiež

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina so stonkou pokrytou jemnými chĺpkami a vajcovitými listami s jasne bielymi škvrnami - odtiaľ pochádza jej názov - pľúcnik. Táto bylina…

viac

Podľa vyhlášky o cestnej premávke musí byť pes pri jazde v aute zabezpečený tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb alebo zvierat a bezpečnosť cestnej premávky. Nie je však…

viac

Glutatión (GSH) je jedným z najsilnejších a najúčinnejších antioxidantov, ktorý viaže voľné radikály a chráni tak organizmus pred oxidačným stresom. Nachádza sa v každej bunke nášho tela. Telo si ho…

viac

Kvasená alebo fermentovaná zelenina (pickles) obsahuje miliardy prospešných baktérií a veľké množstvo vitamínu C. Okrem toho má vysoký obsah vlákniny. Slúži preto ako podpora trávenia a posilnenie…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.