Zdravé varenie: Bezlepkové perníčky z mletých mandlí
Perníčky patria medzi najobľúbenejšie detské sladkosti. Je tomu tak vďaka ich korenistej chuti a tiež vďaka najrôznejším tvarom, na ktoré je možné ich premeniť. Deti milujú, keď sa môžu zahryznúť do srdiečka, hviezdičky, stromčeka alebo napríklad kapríka. Perníčky k Vianociam jednoducho patria, a preto si veľa rodín stráži ten svoj mnohými rokmi overený rodinný recept.
Medzi najhlavnejšie vlastnosti, ktoré od perníčkov očakávame, patrí vyvážená chuť perníkového korenia, prípadne medu, mandlí, zázvoru a potom hlavne ich mäkkosť (je pre nás dôležité, či nám stihnú do Vianoc pekne zmäknúť), no a keď sa k tomu pridá aj ľahká práca s cestom (aby sa nelepilo a išlo pekne vykrajovať), máme tu ideálne medovníčky. A ja dúfam, že takéto vám môžem ponúknuť. A ak vo vašej rodine trpí niekto alergiou na lepok, celiakiou, alebo sa proste len chcete vyhýbať neustálemu pečeniu z bielej múky a trošku tak odľahčiť svojmu tráveniu, čítate ten správny recept ;-)
U nás doma nikto problém s lepkom nemá, ale pri varení a pečení používam všemožné bezlepkové múky jednoducho preto, aby naša strava bola čo najpestrejšia, aby sme do žalúdka nedávali tak často múčne veci, ktoré sa v ňom zmenia na ťažko stráviteľnú hmotu. A pri pečení pečiva je klasická múka obsiahnutá v každučkom druhu, prečo to teda tento rok nevziať za iný koniec - na chuti a ani inak to nespoznáte.
Na bezlepkové perníčky budete potrebovať
Z uvedených ingrediencií upečiete zhruba okolo 120 kusov perníčkov.
- 200 g mandlí zbavených šupky
- 200 g pšenovej múky
- 200 g ryžovej múky
- 100 g kokosového cukru
- 50 g obyčajného alebo rozpusteného ghí masla
- 4 lyžice medu
- 2 lyžičky zmesi perníkového korenia
- 1 lyžičku zázvoru
- 2 lyžice vody
- 1 vajce (a tiež jedno na potretie perníčkov)
- lyžičku jedlej sódy
- štipku soli
Postup
Mandle si namelieme na jemnú múčku a zmiešame ich s pšenovou a ryžovou múkou, perníkovým korením a štipkou soli. Vo vodnom kúpeli si rozpustíme kokosový cukor s medom, vodou a maslom a na záver pridáme sódu, potom vlejeme do prichystanej zmesi. Pridáme vajíčko a najemno nastrúhaný zázvor a pustíme sa do spracovania cesta. Cesto necháme odležať v chladničke minimálne na 2 hodiny. Po vytiahnutí z chladničky ho necháme v izbovej teplote tak 10 minút "rozpozerať sa" a môžeme sa pustiť do vyvaľkania cesta a vykrajovania.
Pred ich vložením do rúry ešte nezabudnite perníčky potrieť rozšľahaným vajíčkom. A to, či zdobiť alebo nezdobiť perníčky, už nechám na vás, ale ak nepotrebujete energiu na to, aby ste počas vianočných sviatkov došli do Betlehema, potom si na nich pochutnajte radšej bez tejto bielej krustičky.
Tieto perníčky sú mäkké hneď, tak pozor, nech vám nejaké zostanú! ;-)
Zuzana Bihary
a akčných ponukách na MojaLekáreň.sk vždy včas!
Napíšte nám!