MojaLekáreň.sk

Pozor na zámenu alergií s respiračným ochorením

Skorší nástup teplého počasia znamená aj skorší nástup alergií. Najväčšia lekáreň na slovenskom internete, MojaLekáreň.sk, zaznamenala vo februári až 2,5 násobne väčšie nákupy antihistaminík ako v rovnakom období minulý rok! Alergici by ale mali byť obozretní, či sa u nich skutočne prejavuje alergická reakcia alebo viróza. V sezóne respiračných ochorení, ktoré už dlhší čas prežívame, je totiž riziko zámeny diagnózy vyššie ako obvykle. Podľa odborníkov z online poradne MojaLekáreň.sk sú voľnopredajné antihistaminiká síce bezpečné, ale aj u nich je obozretnosť na mieste. „Zvlášť u tehotných a dojčiacich žien, detí, pacientov s retenciou moču, ťažkou poruchou funkcie pečene a u epileptikov,“ hovorí farmaceutka Mgr. Pavla Horáková.

Zdielať

Respiračné ochorenie versus alergie

V sezóne respiračných ochorení nemusí byť vždy jasné, či nás prepadla viróza alebo začínajúca alergia. Mgr. Pavla Horáková z online poradne MojaLekáreň.sk, ale vysvetľuje: „Pokiaľ ide o alergickú reakciu, tak antihistaminikum zaberá rýchlo, väčšinou o niekoľko hodín. Takže ak počas 1-2 dní antihistaminikum nezaberie, nejde s najväčšou pravdepodobnosťou o alergickú reakciu. Nadbytočné použitie antihistaminika je ale vo väčšine prípadov podľa odborníčky bezpečné: „Väčšina antihistaminík sa užíva 1-2 x denne, takže ak by sa pacient pomýlil, aj tak je použitie pre bežnú populáciu bezpečné,”upresňuje P. Horáková. Dokonca je u väčšiny antihistaminík podľa farmaceutky možná aj kombinácia s voľnopredajnými liekmi na chrípku a prechladnutie.

Antihistaminiká dvoch generácií

P. Horáková hovorí, že aj napriek tomu, že medicína rozlišuje antihistaminiká dvoch generácií, zákazníci ich nerozlišujú. „Antihistaminiká 1. generácie majú vo väčšej miere zastúpený sedatívny efekt. Navyše viac vysušujú sliznice a zahusťujú hlien v bronchoch. Práve sedatívny efekt sa pri týchto antihistaminkách niekedy s úspechom využíva, napríklad pri neutíchajúcom svrbenie pokožky v noci,“ vysvetľuje farmaceutka, podľa ktorej je z tejto generácie liekov najznámejší a jediný voľnopredajný produkt Fenistil. Ten je podľa P. Horákovej populárny vo forme kvapiek u pediatrov: „S obľubou ich využívajú pre ich sedatívny účinok, najmä pri detskom kašli”, vysvetľuje. Zákazníci MojaLekáreň.sk nakupujú práve Fenistil kvapky medziročne z ponuky antihistaminík najčastejšie. Z 25-ročnej skúsenosti v lekárnickom prostredí odborníci z online poradne MojaLekáreň.sk, z veľkého portfólia voľnopredajných produktov, odporúčajú antihistaminiká 2. generácie: „Majú minimum nežiaducich účinkov a sú oveľa menej sedatívne. Majú komplexnejší účinok ako antihistaminiká 1. generácie”, uzatvára Horáková.

Ako na sezónnu alergiu v skratke:

  • pri výbere antihistaminík sa poraďte s farmaceutom, čo sa týka zdravia, v MojaLekáreň.sk vám poradíme, nech ste kdekoľvek a v akejkoľvek situácii, aby ste sa cítili dobre,
  • zaujímajte sa o antihistaminiká druhej generácie, pokiaľ po 2 dňoch voľnopredajné antihistaminikum problém nepotlačí, vyhľadajte lekára, asi to nebude alergia,
  • tehotné a dojčiace ženy, deti, pacienti s poruchami pečene, epileptici sa musia o konzumácii antihistaminík poradiť s lekárom.
Máte ďalšie otázky, potrebujete iné informácie? Napíšte mi!

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.