Obľúbené položky

Úvodná strana » Trápí ma » Prípravky na trávenie » Prípravky na žlčník

Prípravky na žlčník

Bolesť žlčníka je nepríjemná zdravotná komplikácia. Ak ide iba o podráždenie žlčníka, riešenie môžete nájsť sami. Od bolesti uľaví správna strava, bylinky alebo voľne dostupné lieky.

Žlčník je dôležitý vnútorný orgán, ktorý napomáha tráveniu potravy. Je uložený na pravej strane brucha, na spodnej strane pečene. Slúži ako zásobník žlči, ktorá je potom žlčovodom vedená do tenkého čreva a to po požití jedla.

Nevhodné stravovanie – najmä nevhodná skladba potravín a prílišná konzumácia tučných či vyprážaných jedál žlčník zbytočne zaťažuje. To môže viesť k jeho podráždeniu, žlčníkovému záchvatu, tvorbe žlčových kameňov alebo k poškodeniu správneho fungovania žlčníka. Podráždený žlčník je nepríjemná zdravotná komplikácia, ktorá môže stretnúť takmer každého. Prejavuje sa hlavne bolesťou brucha, bolesť môže vystreľovať až k lopatke a do chrbta. Objaviť sa môže i nadúvanie, štikútanie, pocit plnosti, zvracanie, nechutenstvo či hnačka.

Najčastejšie príčiny podráždenia žlčníka

  • tučné a vyprážané jedlá
  • príliš alkoholu a kávy
  • dráždivé a pálivé jedlá
  • nadúvacie jedlá
  • stres, nervozita.

Ako si pomôcť pri podráždenom žlčníku

Jednou z možností, ako si sám pomôcť, je žlčníková diéta. Tu je potrebné dodržiavať dovtedy, kým problémy nezmiznú. V niektorých prípadoch je diéta vhodnou prevenciou pred vznikom žlčníkových problémov a je dobré ju pestovať dlhodobo.

Bolesť žlčníka vám pomôžu odstrániť i lieky. Vybrať si môžete medzi klasickými tabletkami, kapsulami, napr. značky Rowachol alebo kvapkami, napr. Iberogast. Podporiť účinky voľne dostupných liečív je možné pitím žlčníkového čaju, najmä odvaru z repíka lekárskeho, púpavy lekárskej, harmančeka pravého či mäty priepornej. Vyskúšať môžete už hotové čajové zmesi, napr. od výrobcov Megafyt, Váňa, Grešík a ďalších.

K vážnejším komplikáciám pri žlčníku patrí žlčníkový zápal, ktorý obvykle začíná žlčníkovým záchvatom. Ten sa prejavuje náhlymi urputnými bolesťami nadbruška, ktoré vystreľujú do chrbta, k lopatke. Tento stav je okrem nevoľnosti často sprevádzaný zvracaním. V prípade, že všetko nasvedčuje zápalu žlčníka, konzultujte svoj stav s lekárom.

Žlčník je dôležitým orgánom, o ktorý je nutné sa starať. Keď už sa problémy s ním dostavia, zahájte liečbu ihneď a predídete tak žlčníkovému záchvatu a zápalom.

Pokračovať

Najpredávanejšie v kategórii


Načítavam

Najpredávanejšie značky

Výhodné ponuky už nemusíte hľadať

pošleme vám ich e-mailom :)

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam