Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Viac zistíte tu.

Název

Dostupnost

Cena

V košíku máte za €.

Vybíráme pro vás

Produkt
Produkt
Produkt

Bioderma 2+1

Volajte 0221 201 380

Tensiomin 12,5 mg tbl 30x12,5 mg

Tensiomin 12,5 mg tbl 30x12,5 mg

Informácie len pre odborníkov v zdravotníctve.

Popis tovaru Tensiomin 12,5 mg tbl 30x12,5 mg

Čítajte pozorne príbalovú informáciu.

Kód výrobku: 125707
Kód EAN: 5995327163239
Kód SUKL: 0031385
Príloha č. 3 k žiadosti o zmeny v registrácii, Ev. č. 2107/4554; 2107/4555

Písomná informácia pre používateľa

Vážený pacient,
táto informácia je pre vás dôležitá. Prečítajte si ju preto pozorne. Ak máte ďalšie nejasnosti, poraďte sa s Vaším lekárom alebo lekárnikom.


Tensiomin 12,5mg
Tensiomin 25mg
Tensiomin 50mg
captoprilum
tablety


Držiteľ rozhodnutia o registrácii:
EGIS Pharmaceuticals PLC, Budapešť . Maďarsko


1. Čo obsahuje váš liek

Každá tableta Tensiomin 12,5mg obsahuje liečivo captoprilum (kaptopril) 12,5mg.
Každá tableta Tensiomin 25mg obsahuje liečivo captoprilum (kaptopril) 25mg.
Každá tableta Tensiomin 50mg obsahuje liečivo captoprilum (kaptopril) 50mg.

Tablety obsahujú aj pomocné látky: lactosum monohydricum (monohydrát laktózy), cellulosum microcristallinum (mikrokryštalickú celulózu), maydis amylum (kukuričný škrob), ricini oleum hydrogenatum (stužený ricínový ole)j , silica colloidalis anhydrica (koloidný oxid kremičitý) a magnesii stearas (stearan horečnatý.

Tensiomin patrí do skupiny liekov známych ako inhibítory angiotenzínkonvertujúceho enzýmu(ACE), ktoré redukujú vysoký krvný tlak a pomáhajú liečiť srdcové zlyhanie. Môže sa použiť na liečbu pacientov so srdcovým záchvatom.


2. Kedy by sa tablety Tensiomin nemali užívať

Tablety Tensiomin nesmiete užívať, ak:
ste alergický na hociktorú ich zložku,
ste tehotná, snažíte sa otehotnieť, alebo dojčíte,
máte znížený počet bielych krviniek alebo krvných doštičiek,
máte ochorenie srdca charakterizované zväčšením srdca a nízkym minútovým objemom srdca,
máte zúženú aortu alebo jednu zo srdcových chlopní, alebo zúžené cievy súvisiace s obličkami,
máte abnormálny elektrolytový metabolizmus kvôli zvýšenému vylučovaniu hormónu nadobličiek,
mali ste opuch tváre alebo úst spôsobený iným ACE inhibítorom.

Ak si nie ste istý svojím stavom, pred začatím užívania lieku sa poraďte s lekárom.
Pamätajte: Tento liek bol predpísaný LEN PRE VÁS. Nedávajte ho iným, aj keď majú podobné príznaky ochorenia ako vy.


3. Upozornenia pred použitím tabliet

Vždy informujte svojho lekára o vašom ochorení/stave, o ktorom doteraz nevedel.
Ak máte poškodenú funkciu obličiek, alebo ste mali nejaký problém s obličkami v minulosti, pred začatím liečby je potrebné urobiť niekoľko vyšetrení. Ak ste na dialýze, oznámte to lekárovi.

Ak máte srdcové zlyhanie, pri prvom začatí liečby Tensiominom môže byť potrebné, aby ste boli pod prísnym lekárskym dohľadom, alebo v nemocnici.

Lekára informujte aj ak máte autoimúnne ochorenie, alebo ak sa liečite cytostatikami a/alebo imunosupresívami. Povedzte mu tiež, ak beriete diuretiká, máte dietu s obmedzením solí alebo ste boli nedávno dehydratovaný (pri vracaní alebo hnačke).

Ak beriete hocijaké iné lieky, tiež sa poraďte s lekárom (pozrite aj časť 5. Ako môžu iné lieky).


4. Upozornenia v priebehu užívania tabliet

Ak počas prvého užívania tohto lieku spozorujete abnormálne opuchnutie tváre, úst, pier, jazyka alebo končatín, alebo nejakú mimoriadnu reakciu kože, alebo ak máte ťažkosti s dýchaním, okamžite prestaňte liek užívať a ihneď sa spojte s lekárom.

Počas užívania Tensiominu vám lekár bude kontrolovať krvný obraz a robiť aj iné krvné testy. Uistite sa, že postupujete podľa jeho pokynov. Ak dostanete horúčku, alebo vás bude bolieť hrdlo, dostanete hnačku alebo budete vracať, poraďte sa s lekárom. Môže byť potrebné nejaké laboratórne vyšetrenie.

Ak máte podstúpiť chirurgický zákrok u zubára, povedzte mu, že užívate Tensiomin. Ak navštívite iného lekára, alebo nemocnicu, informujte o liekoch, ktoré užívate.

Alkohol zvyšuje hypotenzívny účinok kaptoprilu. Poraďte sa s lekárom, či je pitie alkoholu pre vás vhodné.

Overte si, aké množstvo cvičenia je vo vašom prípade bezpečné. Keď sa začnete cítiť lepšie, nesnažte sa robiť príliš veľa, môžu prísť na vás mdloby, najmä v teplom počasí.


5. Ako môžu iné lieky ovplyvniť liečbu Tensiominom

Môže sa stať, že počas liečby Tensiominom užívate alebo budete musieť užívať aj iné lieky. Vždy sa o tom poraďte s lekárom, najmä vtedy, keď ide o liek, ktorý možno získať bez predpisu.

Ak užívate lieky utišujúce bolesť (napr. indometacín, ibuprofén), lítium, alopurinol alebo probenecid (pri dne), imunosupresíva ako azatioprin alebo cyklofosfamid, draslíkové suplementy alebo náhrady solí obsahujúce draslík, diuretiká, najmä draslík šetriace (napr. amilorid, triamteren, spironolakton), alebo iné lieky proti vysokému krvnému tlaku, alebo lieky na neurologické problémy, mali by ste sa poradiť s lekárom, či je s nimi možné užívať aj Tensiomin.


6. Vplyv Tensiominu na schopnosť viesť motorové vozidlo a obsluhovať stroje

Tensiomin by nemal ovplyvniť vašu schopnosť viesť motorové vozidlo. Ale ak pociťujete závrat alebo únavu, neveďte motorové vozidlo, ani neobsluhujte stroje. Poraďte sa s lekárom.7. Dávkovanie

Tablety užívajte podľa pokynov lekára. Ak ich budete užívať vždy v rovnakom čase dňa, je menej pravdepodobné, že zabudnete užiť dávku. Ak sa to náhodou stane a už je čas na ďalšiu dávku, pokračujte ňou, ale neužite dvojitú dávku, v snahe nahradiť chýbajúcu.

Tablety prehltnite celé s trochou vody, hodinu pred jedlom.

Tablety užívajte tak dlho, ako určí lekár. Neprestaňte svojvoľne, aj keď sa cítite lepšie.

Vysoký krvný tlak: počiatočná dávka je obvykle 12,5mg dvakrát denne. Ak je potrebné, môže sa po 1-2 týždňoch postupne zvýšiť na 50mg trikrát denne. Bežná udržiavacia dávka je 25mg 2-3-krát denne.
Ak je príčinou vášho vysokého krvného tlaku ochorenie obličiek, lekár sa môže rozhodnúť pre začiatočnú dávku 6,25mg (polovica 12,5mg tablety) trikrát denne.

Srdcové zlyhanie: obvyklá počiatočná dávka je 6,25mg trikrát denne. Môže sa zvyšovať len postupne každé 2-3 týždne. Udržiavacia dávka je 25mg 2-3-krát denne.

Po srdcovom záchvate: liečba by sa nemala začať skôr ako 3 dni po akútnom infarkte myokardu. Počiatočná denná dávka je 6,25mg. Lekár nastaví dávku podľa vášho stavu. Maximálna dávka je 50 mg trikrát za deň.

Maximálne výsledné množstvo kaptoprilu, ktoré možno užiť za jeden deň je 150mg.
Ak sa Tensiomin predpíše pre dieťa, lekár nastaví dávku podľa telesnej hmotnosti dieťaťa. Počiatočná dávka by mala byť nízka, dennú dávku možno zvýšiť na 1-2mg/kg telesnej hmotnosti s nepretržitým sledovaním dieťaťa.

Ak máte problémy s obličkami, lekár začne liečbu dávkou 6,25mg dva- alebo trikrát denne. Túto dávku možno zvyšovať len pomaly. Maximálna dávka, ktorú môžete dostať závisí od fungovania vašich obličiek. Určenie dávky je možné len po vykonaní potrebných vyšetrení.

Starší pacienti môžu užívať rovnaké dávky ako bežné dávky pre dospelých, ak nemajú narušenú funkciu obličiek. Dávku je potrebné nastaviť na najmenšie možné množstvo, ktorým sa dosiahne potrebný účinok.

Ak náhodne užijete príliš veľa tabliet, alebo zistíte, že nejakú prehltlo dieťa, spojte sa s najbližším pohotovostným oddelením nemocnice. Vezmite so sebou túto písomnú informáciu a zvyšné tablety, aby ste ich mohli ukázať lekárovi.


8. Aké nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť

Môžu sa objaviť nasledujúce nežiaduce účinky: strata chuti do jedla, sucho v ústach, narušenie chuťových vnemov, malé vriedky v ústach, nevoľnosť,  vracanie, žalúdočné ťažkosti, hnačka alebo zápcha.

Ak ste mali srdcový záchvat, liečili sa diuretikami, alebo váš vysoký krvný tlak súvisí s ochorením obličiek, môže sa po užití Tensiominu objaviť závažný pokles krvného tlaku.

Po užití tabliet sa môžete cítiť unavený, mať bolesť hlavy, poruchy spánku, alebo pocit pichania v rukách. Môžu sa objaviť vyrážky alebo sčervenanie tváre. Zriedkavo sa vyskytne rýchla činnosť srdca alebo bolesť v hrudi. Môžete mať suchý kašeľ, ktorý však obyčajne neznamená nič vážne.

V krvných vyšetreniach sa môžu zistiť zmeny v krvných elementoch. Rovnako aj prítomnosť bielkovín v moči, znížený počet bielych krviniek, zvýšené hladiny pečeňových enzýmov a niektorých elektrolytov.

Ak vám niektorý z uvedených nežiaducich účinkov spôsobuje ťažkosti, alebo sa u vás objavia iné nežiaduce účinky, ktoré tu nie sú spomenuté, musíte informovať lekára.


9. Varovanie

Čas použiteľnosti je vyznačený na obale. Po jeho uplynutí sa tablety nesmú užívať.
Liek skladujte v pôvodnom balení, pri teplote do 25oC, chráňte pred svetlom.

VŠETKY LIEKY USCHOVAJTE MIMO DOSAHU DETÍ!


10. Balenie

Tensiomin 12,5mg: 30x, 90x, 200x.
Tensiomin 25mg: 30x, 90x, 200x.
Tensiomin 50mg: 20x, 30x, 90x, 200x.


11. Dátum poslednej revízie:

Máj 2007.

Diskusia k tovaru Tensiomin 12,5 mg tbl 30x12,5 mg

Nadpis:
Príspevok:
Vkladať diskusné príspevky môžu iba prihlásení zákazníci.
Ak ste registrovaný, prihláste sa. Zaregistrovať sa môžete tu.
Produkt bol pridaný do Váąho nákupného koąíka.
ukáza? koąík