Obľúbené položky

Úvodná strana » Trápi ma » Prípravky na rany, vredy

Prípravky na rany, vredy

Napadlo vás niekedy, že len ťažko by ste našli dve rovnaké rany? Jednoducho nie je rana ako rana. Avšak i oko laika pozná, či sa jedná len o povrchovú ranu alebo ranu závažnejšiu. A podľa toho tiež môžeme zvážiť, či ju zvládneme vydezinfikovať a vyliečiť vlastnými silami.

Čo je rana, čo je vred

Rana je povrchové narušenie kože. Pokiaľ nie je ošetrená, nastanú najlepšie podmienky pre vznik vredu. Vred by sa teda dal vysvetliť i tak, že je to rana „do hĺbky“. Najčastejšie počujeme slovo vred v spojení vred predkolenia, žalúdočné vredy alebo vredy na tele.

Rany i vredy potrebujú krytie – samozrejme sterilné. Bežná náplasť s vankúšikom je celkom fajn, ale s krytím väčšej rany, nieto ešte vredu, si neporadí. Práve preto by ste mali mať v zásobe špeciálne sterilné krytie, ktoré ranu nielen kryje, ale i dezinfikuje a často i zmierni bolesť.

  • Gázové kompresy – nejpoužívanejšie, ich výhodou je, že majú vďaka sterilizácii pomerne dlhú dobu expirácie (doby trvanlivosti), výbornú službu vám urobí napr. kompresná gáza sterilná Sterilux 5x5 cm.
  • Sterilný hydrogél – v prípade hlbokých rán, vredov a napr. veľmi dlho hojacich sa preležanín je sterilný hydrogél tou najlepšou voľbou. Tak napr. sterilný VIACELL hydrogélové hojivé krytie na rany výrazne urýchľuje hojenie rán a vredov a tiež znižuje možnosť vzniku jaziev. Hydrogély zvlhčujú ranu, sú príjemne chladné, nelepia sa na ranu a stopercentne chránia rany a vredy pred vniknutím baktérií a kyslíka.
  • Maste – voľba vhodnej masti na rany a vredy poskytne pacientovi okamžitú úľavu, napr. masť na rany CICATRIDINA obsahuje kyselinu hyalurónovú, vďaka ktorej sú rana či vred vyživované a hoja sa rýchlejšie.
  • Roztoky – roztok na rany asi doma mať nebudete, je dobré jeho výber konzultovať s lekárom, ale pokiaľ chcete „mať aspoň niečo“, potom vsaďte na starú dobrú a osvedčenú „Jarišovú vodu“. Je skvelá, dezinfikuje a pôsobí protizápalovo. Nájdete ju jednoducho pod názvom Solutio Jarisch sine parabenis.
  • Spreje – možno si názov Akutol pamätáme už od detstva, je jasné, že s tým „skorším“ Akutolom má dnes vyrábaný Akutol Hydrogél sprej len málo, ale predsa niečo spoločné. Sprej na rany sa ľahko aplikuje a je potrebné ich potom ešte sterilne kryť.

V podvedomí asi máme, že zásypy do rán nepatria. Ale mnohí z nás si iste pamätajú povestný žltý prášok, ktorý nám ako malým deťom sypali rodičia na každé rozbité koleno. Volal sa Dermatol, ten už sa však nevyrába. Najbežnejšou dezinfekciou rán je dnes používaný Betadine roztok alebo Septonex.

Zásypy na rany je možné použiť, ale len také, ktoré sú na poranenú kožu vhodné. Bez obáv môžete na podporu hojenia použiť napr. púder zásypový Stomahesive.
Takže výber je široký a prevencia je v prípade rán a vredov nezanedbateľná, pretože sterilné a čisté prostredie na ranu patrí ihneď, akonáhle je to možné, aby nedošlo k vzniku infekcie.

Akú dezinfekciu máte v svojej domácej lekárni vy?

Pokračovať

Najpredávanejšie v kategórii


Načítavam

Najpredávanejšie značky

Výhodné ponuky už nemusíte hľadať

pošleme vám ich e-mailom :)

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam