MojaLekáreň.sk

Unikátny prieskum MojaLekáreň.sk na tému Slovenky a núdzová antikoncepcia: Ako to dopadlo?

V máji a júni tohto roku sme prostredníctvom anonymného prieskumu oslovili naše zákazníčky, aby sa s nami podelili o svoje skúsenosti s núdzovou antikoncepciou. Na otázky odpovedalo 156 žien a dievčat, 2/3 zodpovedajúcich boli vo veku od 26 do 50 rokov.  

Na skúsenosti s „tabletkou po“ sme sa pýtali na základe zvýšeného dopytu v súvislosti s možnou pomocou pre znásilnené Ukrajinky.

Ako anonymný prieskum dopadol?

  • Každá tretia žena v dotazníku priznala, že naozaj výnimočne po núdzovej antikoncepcii niekedy v živote musela siahnuť
  • Tretina opýtaných použitie „tabletky po“ v prípade znásilnenia schvaľuje. 16 % ju výhradne odsudzuje a 20 % ju naopak považuje za antikoncepciu, ktorú bežne používa.
  • Ženy sa o použití núdzovej antikoncepcie rozhodujú samy bez ohľadu na názor okolia. Neradia sa s partnerom, rodičmi ani kamarátkami. Informácie o tabletke získavajú najčastejšie z internetu alebo médií.
  • „Tabletku po“ ženy väčšinou zháňajú až vo chvíli, keď ju nutne potrebujú – v zásobe ju má iba 3 % opýtaných.
  • Ženy pred prehltnutím tabletky nepociťujú zábrany. Niektoré v súvislosti s núdzovou antikoncepciou riešia, ako bude ich telo na tabletku reagovať a či to bude mať negatívny vplyv na menštruačný cyklus. Niektorým ženám v užití núdzovej antikoncepcie bráni viera.

 

Ďakujeme všetkým ženám a dievčatám, ktoré sa do prieskumu zapojili. Veľmi si vážime otvorenosť a úprimnosť, s akou k tejto intímnej téme pristupovali.

Vaša MojaLekáreň.sk

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.