Obľúbené položky

Úvodná strana » Trápí ma » Prípravky na podporu trávenia a vylučovania » Prípravky na nadúvanie, plynatosť

Prípravky na nadúvanie, plynatosť

Objavujú sa u vás problémy s trávením? Nadmerné nadúvanie, plynatosť vzniká pri zvýšenej tvorbe a hromadení plynov v čreve. Dotyčný máva pocit plnosti. Pokiaľ plyn neopustí v dostatočnej miere črevo, vyvoláva napätie v bruchu, čím môžu vznikať väčšie či menšie bolesti brucha.

Príčiny vzniku nadmernej plynatosti a nadúvania

Hlavnou príčinou nadúvania brucha a plynatosti býva nevhodná strava a celkovo nevhodné stravovacie návyky. Pokiaľ naviac jedlo konzumujete príliš rýchlo, spolknete s potravou omnoho väčšie množstvo vzduchu.

Ďalšou príčinou týchto problémov môže byť absencia alebo malé množstvo potrebných tráviacich enzýmov v tele. Tiež hormonálna nerovnováha, napr. počas tehotenstva a pri menopauze, môže mať za následok nadúvanie a plynatosť.

Prevencia a odstránenie nadmernej plynatosti či nadúvania

  • Dobré je konzumovať jedlo v kľude, dobre ho vždy rozžuvať a premiesiť so slinami, čím možeme uľahčiť proces trávenia.
  • Pokiaľ viete o niektorých potravinách, ktoré vám spôsobujú nadúvanie či plynatosť, je dobré sa im vyhnúť alebo ich aspoň konzumovať s mierou. Medzi potraviny spôsobujúce nadúvanie patria najmä niektoré druhy zeleniny (karfiol, brokolica, paprika), strukoviny, ale tiež v niektorých prípadoch mliečne výrobky či výrobky z bielej múky.
  • Na dobré trávenie je vhodné mať vyváženú stravu s dostatočným príjmom vlákniny.
  • Zdravú črevnú mikroflóru pomôžu získať probiotiká, ktoré sa dajú dostať v lekárni.

Pri problémoch môžete vyskúšať lieky alebo čaje podporujúce správne zažívanie. Tabletky často obsahujú účinnú látku simetikon, ktorá narušuje povrchové napätie plynových bubliniek a tie sa potom jednoduchšie rozpadajú. Ak dávate prednosť prírode, pomôcť vám môžu i bylinky, najmä anýz, fenykel, mäta či medovka.

Pokračovať

Najpredávanejšie v kategórii


Načítavam

Najpredávanejšie značky

Výhodné ponuky už nemusíte hľadať

pošleme vám ich e-mailom :)

Skúste to, odhlásiť sa prípadne môžete kedykoľvek.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam