Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Zázvor, zázrak z prírody

Zázvor, zázrak z prírody
Zdielať

To najlepšie, čo svojmu telu môžeme poskytnúť, väčšinou pochádza z prírody. A často je to na dosah. Jedným zo zdrojov vitamínov, minerálov a množstva ďalších prospešných látok je zázvor, ktorý je odpradávna považovaný za všeliek.

Ďumbier lekársky − Zingiber officinale

Zázvor sa začal pestovať asi pred dvetisíc rokmi v Číne, kde bol využívaný ako veľmi lahodné a obľúbené korenie. Z Číny putoval do Indie a odtiaľ sa s moreplavcami dostal aj do Európy. V českých krajinách sa objavil až v 13. storočí, väčšinou zmiešaný s exotickým kari. Zázvor sa vtedy využíval na korenenie pokrmov, na liečenie najrôznejších neduhov a tiež v cukrárstve. My sa však dnes nebudeme zaoberať excelentnou chuťou zázvoru, ale jeho unikátnymi liečivými schopnosťami.

Podzemok zázvoru vypestujete aj u nás

Sila nenápadnej rastliny podobná trsti sa ukrýva pod zemou. Podzemok zázvoru obsahuje veľa účinných fytochemikálií. Ostrá chuť zázvoru je spôsobená gingerolmi, ktoré majú rozsiahle liečivé účinky. Ďalej obsahuje silice, vitamíny A, B, C, E a minerály (sodík, horčík, vápnik, železo, draslík), škrob a ďalšie látky.

Zázvor − adaptogén aj superpotravina

V súčasnosti sa práve zázvor považuje za jednu zo superpotravín. Je najvyužívanejší pre svoju schopnosť udržiavať zdravú imunitu organizmu, pôsobí ako antioxidant a prospieva zdraviu dýchacích ciest.

Účinky zázvoru

  • udržiava normálnu hladinu cukru v krvi
  • podporuje normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému
  • podporuje normálne trávenie, čo sa využíva pri miernych nevoľnostiach v rannej fáze tehotenstva a pri cestovaní
  • podporuje prirodzenú obranyschopnosť, imunitný systém a dýchacie cesty

Zázvorový čaj uľavuje pri nevoľnostiach v tehotenstve. Zázvor sa užíva v rozumnej miere a nie dlhodobo. Odporúčame poradiť sa so svojím lekárom. Pre prípravky obsahujúce sušený zázvor vždy si prečítajte príbalový leták.

Zázvor je dobré mať vždy doma po ruke

Na jeseň a v zime väčšinou ľahko zoženieme čerstvý zázvor v každej zelenine, ale čo inokedy? Zázvor je totiž užitočný po celý rok. Zakúpiť si môžeme sušený práškový zázvor, kandizovaný zázvor alebo zázvorový sirup. Vo forme výživového doplnku zoženieme zázvorové tablety, ktoré sa využívajú pri cestovaní. 

Zázvorový sirup sa nám nepokazí a je možné ho použiť s perlivou vodou na prípravu osviežujúcej limonády.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

16. marec 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.