Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky

Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky

Zdravie z prírody Starostlivosť o telo

Počuli ste už niekedy o strome moringa? V našich končinách ešte nie je taký známy, čo je veľká škoda. Dá sa totiž bez zbytku využiť- od koreňa až po plody. Všetky jeho časti majú zázračné účinky na naše zdravie.

Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky

Odkiaľ pochádza strom moringa? Vyskytuje sa v niekoľkých krajinách- v Indii, Saudskej Arábii a taktiež v Afrike. Najznámejšia je moringa olejodarná, ktorá býva pestovaná aj na plantážach . Tento stále zelený strom vám môže pripomínať baobab, a to vďaka svojmu dužinatému kmeňu, ktorý slúži ako zásobáreň vody v období sucha. Pre miestne obyvateľstvo predstavuje moringa súčasť základných potravín- dokážu z nej spotrebovať všetko, vrátane koreňov.

Z moringy môžeme spracovať:

  • Listy - dajú sa jesť surové, napríklad v šalátoch. Môžu sa tiež uvariť a použiť do rôznych omáčok a ďalších pokrmov. Tiež sa sušia a potom sa drvia na prášok, ktorý je ďalej využívaný v nápojoch alebo na spracovanie pre potravinové doplnky.
  • Plody - vyzerajú ako veľké lusky a vo vnútri majú semená. Tie sú bohatým zdrojom oleja, ktorý stačí vylisovať a používať.  Pridávajú sa aj do kozmetiky.
  • Kvety a koreň - domáci ich využívajú v kuchyni. Korene môžu v menšom množstve nahradiť klasický chren. Vo väčšej miere sú jedovaté.
  • Kôra- možno ju spracovať na výrobu vlákien. Vetvy stromu potom slúžia ako krmivo pre zvieratá.

A ako pomáha moringa ľuďom

Okrem toho, že nám moringa dáva množstvo surovín, môžeme využiť aj jej liečivé účinky. Moringu olejodarnú  si u nás kúpite ako prášok, tablety, kapsule alebo čaj. Z hľadiska výživy a prospešných látok sú najvýznamnejšie plody a listy, ktoré sú doslova nabité živinami a antioxidantami.

Moringa olejodarná, latinsky Moringa oleifera, je zdrojom mnohých vitamínov, minerálov, proteínov a bielkovín. Zelené listy obsahujú chlorofyl, ktorý okysličuje krv, zlepšuje tak látkovú výmenu a posilňuje celkovú obranyschopnosť tela.. Moringa obsahuje rastlinný hormón zeatín, ktorý tieto prospešné zložky dopravuje v tele presne tam, kam je potrebné. Zeatín môžete tiež poznať ako hormón mladosti. Oddiaľuje starnutie buniek a podporuje pokožku- tá je vďaka nemu pružnejšia a mladistvejšia. Má tiež priaznivý vplyv na vyrovnanie hormonálnej hladiny. Ajurvéda používa moringu pri liečení až 300 ochorení.

Moringa ďalej obsahuje:

  • Mangán prispievajúci k zdravý kĺbom a celému pohybovému aparátu.
  • Chróm, ktorý pomáha odbúravať stres.
  • Bór používaný pri liečbe osteoporózy.
  • 18 esenciálnych aminokyselín dôležitých pre stavbu bielkovín.
  • 46 antioxidantov.
  • Všetky pre telo dôležité vitamíny.

Moringu olejodarnú môžeme bez váhania považovať za jednu zo superpotravín. Obsahuje vysokú koncentráciu všetkých dôležitých živín potrebných pre naše telo. V krajinách tretieho sveta predstavuje často jediný zdroj vitamínov a minerálov. Začnime moringu, túto perfektnú a 100% prírodnú potravinu, konečne používať aj u nás.

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam