Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Zápal močových ciest - trápenie mnohých žien

Zápal močových ciest - trápenie mnohých žien

V ľudskom tele sú k infekciám najnáchylnejšie dýchacie cesty. Močové ústrojenstvo stojí v tomto pomyselnom rebríčku hneď na ďalšom mieste.

Zápal močových ciest - trápenie mnohých žien

Zápal močových ciest je veľmi rozšírený problém, ktorý potrápi občas väčšinu z nás. Zápal močového mechúra a močovej trubice je vlastne infekcia močových ciest. Týmto ochorením trpia prevažne ženy. Dvadsať percent z nich túto chorobu prekoná aspoň raz za rok. Je to dané dĺžkou močovej trubice. Tá ženská je oveľa kratšia ako mužská. Preto je cesta baktérií do močového mechúra jednoduchšia.

Bohužiaľ, ide o chorobu, ktorá sa často objavuje znova. Preto je nutné spravidla začať liečbu antibiotikami. Vracajúce sa infekcie môžu totiž navodiť vážne ochorenie obličiek. Rovnako tak presun zápalu do obličiek je veľmi nebezpečný a môže dôjsť až k ich zápalu. Takýto zápal obzvlášť zaťažuje tehotné, deti či starších ľudí.

Príčiny vzniku zápalu

Zápal močových ciest spôsobujú baktérie. Môže vznikať potlačovaním nutkania na močenie, nedostatočnou hygienou. Zápal môže vyvolať aj plod v tehotenstve tým, že stláča močový mechúr. Rizikovým obdobím je menopauza. Tento problém často súvisí s inkontinenciou. Infekcia často prepuká po prechladnutí a vďaka nedostatočnému pitnému režimu. Môže sa objaviť po podráždení alebo poranení pri pohlavnom styku. Ohrození sú aj diabetici. Krvný cukor môže byť vylučovaný do moču. Tým vzniká sladké prostredie v močových cestách, kde sa oveľa ľahšie šíria baktérie. Následne vzniká infekcia s oveľa ťažším priebehom.

Prejavy zápalu

 • kŕče v podbrušku
 • časté nutkanie na močenie a zároveň neschopnosť moč vylúčiť
 • bolesť a pálenie pri močení
 • skalený, páchnuci alebo tmavý moč
 • vylučovanie krvi v moči
 • ak sa objaví nevoľnosť, zvýšená teplota alebo bolesť v bedrách, zápal sa už zrejme presunul do obličiek

Liečba zápalu

Zápal sa diagnostikuje jednoduchým vyšetrením z moču. Vždy je potrebná rýchla liečba antibiotikami. Z voľnopredajných liekov určených ako doplnková liečba pri infekčných urologických ochoreniach, chronických zápaloch močových ciest a močového mechúra menujme Rowatinex vo forme kapsúl alebo kvapiek. Ďalej sú v predaji urologické čajové zmesi. Tie sú však vhodné skôr na použitie u obličkových a močových kameňov.

Ten, kto prekonáva zápal častejšie, snaží sa predchádzať jeho vzniku. Stav močového systému môžete zlepšiť vďaka rade prírodných produktov, ktoré fungujú na báze prírodných antibiotík. Používajú sa ako doplnok liečby antibiotikami i ako prevencia pri opakovaných zápaloch. Väčšinou sú vo forme tabliet, výnimočne ako sirup. Takmer všetky produkty obsahujú kanadskú brusnicu, ktorá je v posledných rokoch veľmi obľúbená. Je zdrojom prírodných látok brániacich množeniu baktérií v močových cestách. Funguje tiež ako silný antioxidant, spomaľuje rozkladanie vylúčeného moču a vzniku nežiadúceho zápachu. Za veľmi účinný sa považuje prípravok s obsahom extraktu od 500 mg v kapsuli. Brusnice možno konzumovať aj čerstvé alebo sušené. Účinný je tiež brusnicový džús.

V prípade užívania antibiotík sú vhodným doplnkom aj probiotiká, ktoré dodávajú potrebné baktérie. Dobré je aj doplniť liečbu vitamínom C. Moč sa ním okysľuje a prestáva byť menej náchylný k pôsobeniu baktérií. Výborná je aj kľukva, ktorá tiež okysľuje moč a zároveň zabraňuje infekčným baktériám udržať sa na sliznici močových ciest. Odporúčať možno aj echinaceu, ktorá zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Z byliniek ťažko vybrať hlavného zástupcu. Udáva sa breza, ihlica tŕnistá, alchemilka, praslička, ríbezľa čierna, truskavec, vŕbovka, zlatobyľ, medvedica, túžobník či lipkavec. Účinný je aj cesnak ako prírodné antibiotikum alebo petržlen.

Dobré rady pri zápale močových ciest

Existuje množstvo pravidiel, ktoré chorý vymyslí intuitívne. Tekutiny, teplo a hygiena sú tie najzásadnejšie, ktoré napadnú asi každého. Sú však aj ďalšie veci, ktoré si často ľudia trpiaci zápalmi neuvedomujú. Tieto rady je vhodné dodržiavať aj ako prevenciu:

 • vypite denne minimálne dva a pol litra tekutín
 • pite ideálne pohár vody každú hodinu, moč sa tým zriedi a škodlivé látky sa rýchlejšie vyplavia z tela
 • opatrne s pitím ovocných čajov, kávy a džúsov iných než brusnicových
 • nezadržujte moč zbytočne dlho
 • vyvarujte sa prechladnutiu, dbajte na teplo
 • dávajte pozor na premočené topánky či holý chrbát
 • dbajte na hygienu, často sa umývajte
 • preferujte bielizeň z bavlny
 • po plávaní v bazéne sa prezlečte do suchého
 • dajte prednosť prírodným prostriedkom pred klasickými mydlami
 • nepoužívajte parfumované hygienické potreby ani dezodoranty na intímne miesta
 • skúste sedací kúpeľ z odvaru harmančeka, brezového lístia alebo hypermangánu.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika