MojaLekáreň.sk

Vitamín H (biotín)

Vitamín H (biotín)
Zdielať

Vitamín H čiže biotín patrí do skupiny vitagénov, čo sú látky, ktoré nášmu telu slúžia ako zdroje energie a stavebného materiálu. Je súčasťou mnohých živých buniek, odtiaľ teda aj jeho názov.

Čo je biotín

Málo známy "vitamín krásy", čiže vitamín H, biotín či vitamín B7 je životne dôležitý vitamín, ktorý má v tele rad funkcií. Zasahuje do metabolizmu cukrov, tukov i aminokyselín. Je dôležitý pre vznik energie v tele a spracovanie odpadových látok. Hrá úlohu aj v prenose oxidu uhličitého a pre udržanie stálej hladiny krvného cukru.

Kde biotín nájdeme

K najbohatším a najčastejším zdrojom, v ktorých biotín prijímame, patria

 • žĺtky,
 • hovädzie mäso,
 • sója,
 • orechy,
 • obilniny,
 • mlieko,
 • kvasnice,
 • pečeň a
 • obličky.

Keď je biotínu málo alebo naopak veľa

Nedostatok biotínu​

Nedostatok biotínu je pomerne vzácny. Biotín sa vyskytuje v nízkych koncentráciách v rastlinných a živočíšnych zdrojoch. Okrem toho určitú časť biotínu syntetizujú aj naše črevné baktérie. Navyše naše ľudské telo vie s biotínom hospodáriť a nedochádza k jeho stratám stolicou. Historicky popísaný prejav nedostatku biotínu súvisel s nadmernou konzumáciou surových vaječných bielkov. Pri normálnej strave sa príznaky nedostatku biotínu objavujú len zriedka. Ak sa objavia, prejavujú sa šupinatením kože, vypadávaním vlasov, mravenčením končatín alebo depresiami, u detí potom poruchami vývoja a neurologickými prejavmi.

Nadbytok biotínu

Predávkovanie biotínom je tiež pomerne ojedinelé, ide o vo vode rozpustný vitamín a jeho nadbytok je vylúčený močom.

Čo je deficit biotinidázy

Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje nedostatočnou tvorbou enzýmu biotinidáza, ktorý je zodpovedný za využívanie a recykláciu biotínu ľudským telom. Testovanie na nedostatočnosť tohto enzýmu sa vykonáva už v pôrodniciach a patrí do tzv. novorodeneckého skríningu. Ide o veľmi zriedkavé dedičné ochorenie, pri ktorom je potrebné dodávať biotín. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Pre koho sa biotín hodí

Biotín prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti nervovej sústavy, k normálnemu metabolizmu makroživín, k normálnej psychickej činnosti.

Prispieva:

 • k udržaniu zdravých vlasov, pokožky a slizníc,
 • k udržaniu psychickej pohody,
 • k správnemu fungovaniu nervovej sústavy.  

Biotín pre krásne vlasy aj pleť

Užívanie biotínu je často spájané s krásou a kvalitou nechtov, zdravím pleti a rastom vlasov. Ak sa nám často štiepia a lámu nechty, trpíme predčasným šedivením vlasov, ich nadmerným slabnutím a vypadávaním, je vhodné biotín vo svojom príjme zvýšiť. Biotín je teda častým a právom radeným vitamínom v doplnkoch stravy určených na vlasy, kožu a nechty. Biotín si obľúbili aj výrobcovia vlasovej kozmetiky. Jeho druhý názov, vitamín H vznikol z nemeckého výrazu pre vlasy a pokožku "Haar und Haut". (PharmDr. Kamila Horníčková)

Denná odporúčaná dávka

Denná potreba biotínu je 150 − 300 mikrogramov. V doplnkovej liečbe v zmesi vitamínov je dávka biotínu okolo 50 mikrogramov na deň zvyčajne dostatočná.

Biotín a diabetici

Biotín si našiel svoje miesto aj u diabetikov, kedy svojím pôsobením hrá významnú úlohu v metabolizme cukrov a tým udržuje správnu hladinu glykémie.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

12. september 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac