MojaLekáreň.sk

Vitamín H (biotín)

Vitamín H čiže biotín patrí do skupiny vitagénov, čo sú látky, ktoré nášmu telu slúžia ako zdroje energie a stavebného materiálu. Je súčasťou mnohých živých buniek, odtiaľ teda aj jeho názov.

Vitamín H (biotín)
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Čo je biotín

Málo známy "vitamín krásy", čiže vitamín H, biotín či vitamín B7 je životne dôležitý vitamín, ktorý má v tele rad funkcií. Zasahuje do metabolizmu cukrov, tukov i aminokyselín. Je dôležitý pre vznik energie v tele. Prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy a normálnemu stavu slizníc, vlasov a pokožky.

Kde biotín nájdeme

K najbohatším a najčastejším zdrojom, v ktorých biotín prijímame, patria

 • žĺtky,
 • hovädzie mäso,
 • sója,
 • orechy,
 • obilniny,
 • mlieko,
 • kvasnice,
 • pečeň a
 • obličky.

Keď je biotínu málo alebo naopak veľa

Nedostatok biotínu​

Nedostatok biotínu je pomerne vzácny. Biotín sa vyskytuje v nízkych koncentráciách v rastlinných a živočíšnych zdrojoch. Okrem toho určitú časť biotínu syntetizujú aj naše črevné baktérie. Navyše naše ľudské telo vie s biotínom hospodáriť a nedochádza k jeho stratám stolicou. Historicky popísaný prejav nedostatku biotínu súvisel s nadmernou konzumáciou surových vaječných bielkov. Pri normálnej strave sa príznaky nedostatku biotínu objavujú len zriedka. Ak sa objavia, prejavujú sa šupinatením kože, vypadávaním vlasov, mravenčením končatín.

Nadbytok biotínu

Predávkovanie biotínom je tiež pomerne ojedinelé, ide o vo vode rozpustný vitamín a jeho nadbytok je vylúčený močom.

Čo je deficit biotinidázy

Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje nedostatočnou tvorbou enzýmu biotinidáza, ktorý je zodpovedný za využívanie a recykláciu biotínu ľudským telom. Testovanie na nedostatočnosť tohto enzýmu sa vykonáva už v pôrodniciach a patrí do tzv. novorodeneckého skríningu. Ide o veľmi zriedkavé dedičné ochorenie, pri ktorom je potrebné dodávať biotín.

Pre koho sa biotín hodí

Biotín prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti nervovej sústavy, k normálnemu metabolizmu makroživín, k normálnej psychickej činnosti.

Prispieva:

 • k udržaniu zdravých vlasov, pokožky a slizníc,
 • k udržaniu psychickej pohody,
 • k správnemu fungovaniu nervovej sústavy.  

Biotín pre krásne vlasy aj pleť

Užívanie biotínu je často spájané s krásou a kvalitou nechtov, zdravím pleti a rastom vlasov. Ak sa nám často štiepia a lámu nechty, trpíme predčasným šedivením vlasov, ich nadmerným slabnutím a vypadávaním, je vhodné biotín vo svojom príjme zvýšiť. Biotín je teda častým a právom radeným vitamínom v doplnkoch stravy určených na vlasy, kožu a nechty. Biotín si obľúbili aj výrobcovia vlasovej kozmetiky. Jeho druhý názov, vitamín H vznikol z nemeckého výrazu pre vlasy a pokožku "Haar und Haut".

Denná odporúčaná dávka

Denná potreba biotínu je 150 − 300 mikrogramov. V doplnkovej liečbe v zmesi vitamínov je dávka biotínu okolo 50 mikrogramov na deň zvyčajne dostatočná.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Navštívte súvisiace produktové kategórie
Vitamíny, minerály Prípravky s biotínom

Prečítajte si tiež

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.