Na čo je dobrý vitamín B5 (kyselina pantoténová)
Kyselina pantoténová je súčasťou mnohých enzýmov – bielkovín riadiacich chemické reakcie v našom tele. Je súčasťou tzv. koenzýmu A, ktorý sa zúčastňuje pri základnej premene cukrov, tukov a mnohých ďalších látok nášho tela. Ako súčasť koenzýmu A je kyselina pantoténová skutočnou križovatkou radu chemických pochodov v tele. Zúčastňuje sa metabolizmu všetkých živín v tele.
Na čo prispieva vitamín B5
Kyselina pantoténová prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, syntéze a metabolizmu niektorých hormónov a vitamínu D, normálnej mentálnej činnosti a zníženiu miery únavy a vyčerpania.
Vitamín B5 v potravinách
Najbohatšími zdrojmi kyseliny pantoténovej sú:
- pečeň,
- mlieko,
- vajcia a
- kvasnice.
Koľko vitamínu B5 je potreba
V päťdesiatych rokoch minulého storočia bol vykonaný pokus na dobrovoľníkoch, ktorým bola podávaná strava zbavená vitamínu B5. Po prvých dvoch týždňoch pociťovali sledované osoby únavu s potrebou spať aj počas dňa. V treťom týždni boli postihnutí zápchou a stratou chuti do jedla. Vo štvrtom týždni boli podráždení, nespokojní a zoslabnutí.
Odporúčaná denná dávka vitamínu B5
K správnemu fungovaniu nám postačí 10 − 20 mg kyseliny pantoténovej na deň. Na liečebné účely odporúčame dávku 10 x vyššiu, t. j. 100 mg na deň. Vzhľadom k bohatému obsahu v potrave, dochádza k jej nedostatku len v ojedinelých prípadoch. Opatrnosť je potrebná pri precitlivenosti na kyselinu pantoténovú a pri liečbe streptomycínom používaným u ťažších infekcií.
Prejavy nadbytku nie sú u človeka známe.
Kedy užívať vitamín B5
- Kyselina pantoténová nám môže prospieť pri únave a vyčerpaní.
- Ak utrpíme menšie zranenia, dá sa vitamín B5 (pantenol) využiť vo forme lokálne nanášaných prípravkov na urýchlenie hojenia rán a popálenín. Hojne je využívaný v produktoch starostlivosti po opaľovaní.
- Vo forme liečivého prípravku sa dexpantenol používa pri podpornej liečbe zápalových ochorení horných dýchacích ciest.
Ak máte dojem, že trpíte nedostatkom kyseliny pantoténovej, kúpte si niektorý z mnohých ponúkaných výživových doplnkov, lekárnik vám iste ochotne poradí s výberom. Zvážte však, či v jednotlivých prípadoch nekonzultovať výber vopred s lekárom.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.