Suchý kašeľ u detí
Suchý, dráždivý a neutíšiteľný kašeľ dokáže poriadne vyčerpať dospelého, nie to malé dieťa. Najhorší býva v noci, nedá spať nám, ani našim ratolestiam. Prečo kašleme a ako pomôcť našim najmenším sa kašľa zbaviť? Kašeľ je vlastne obranný reflex, ktorý slúži k očiste dýchacích ciest od cudzorodých látok. Môže vzniknúť aj ako odpoveď na podráždenie organizmu (napríklad pri prechode zo zimy do tepla, či naopak, pri vdýchnutí dymu alebo iných chemických zlúčenín a cudzích telies). Kašeľ môže mať mnoho príčin a môže signalizovať aj závažnejšie ochorenie.
Druhy kašľa
Podľa dĺžky môžeme rozlišovať kašeľ akútny trvajúci nanajvýš 2 týždne, subakútny (do 4 týždňov) a chronický. Akútne riešime kašeľ suchý. Dráždivý a vlhký. Pokiaľ sa objaví suchý a dráždivý kašeľ, dieťa prakticky nič neodkašle. Kašeľ namáha svaly brucha a hrudníka a je veľmi únavný. Prejavuje sa hlavne v suchom a teplom prostredí a v noci. K liečbe sa používajú lieky, ktoré kašeľ tlmia - antitusiká. Vlhký kašeľ väčšinou nastupuje po suchom kašli, kedy sliznica začne vo väčšej miere produkovať hlien, ktorý sa v dýchacích cestách hromadí. Kašeľ uľahčuje jeho odstránenie. V tejto fáze už nie je potrebné kašeľ tlmiť, ale naopak vykašliavanie podporiť voľnopredajnými liekmi označovanými ako expektoranciá. Najčastejšie ide o mukolytiká, ktoré znižujú väzkosť hlienu a uľahčujú tak jeho vykašliavanie.
Uvedené prípravky sa riadia medzi lieky, či už na predpis alebo ako voľnopredajné, ktoré môžu užívať deti najčastejšie od 2 alebo 3 rokov (podľa príbalového letáku). Okrem nich existuje zaujímavá skupina prípravkov, ktoré pôsobia čisto mechanicky, bez farmakologickej aktivity. Príkladom môže byť sirup s obsahom glycerolu, ktorý na sliznici vytvorí skľudňujúci a zvlhčujúci ochranný film. Tieto prípravky nespadajú do kategórie liekov, ale sa radia medzi zdravotnícke prostriedky a WHO ich odporúča aj pre tie najmenšie deti a batoľatá od 6 mesiacov života.
Aké sú príčiny kašľania?
Najčastejšie príčiny kašľa u malých detí sú:
- infekcie dýchacích ciest, kedy kašeľ sprevádza nachladnutie, zápaly horných dýchacích ciest, laryngitída, bronchitída, zápal pľúc alebo chrípka
- vdýchnutie cudzieho telesa, cigaretového dymu, či iných chemikálií
- alergie a astma bronchiale, kedy sa objavuje chronický suchý kašeľ, ktorý dieťa trápi hlavne v noci a je ťažko utíšiteľný
Najnebezpečnejší je kašeľ pri akútnej epiglotitíde, ktorý je vyvolaný opuchom hrtanovej príchlopky. Vyznačuje sa štekavým kašľom. V tomto prípade je potrebné čo najskôr navštíviť pediatra.
Babské rady, alebo ako uľaviť od kašľa prírodnými prostriedkami
V miestnosti, kde malý pacient leží, často a krátko vetrajte a zvlhčujte vzduch. Pozor na prievan, ktorý je nežiadúci. Do zvlhčovača môžete kvapnúť aj pár kvapiek éterického oleja. Vhodné sú napríklad levanduľový alebo eukalyptový olej, ktoré izbu prevoňajú, vyčistia, uľahčia dýchanie a pôsobia aj proti vírusom a baktériám.
Niekedy pomôže aj podloženie hlavy vankúšom u väčších detí alebo hlavovej časti postieľky u tých najmenších. Dôležité je, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín. Vhodné sú čajové zmesi, ktoré obsahujú lipu, materinu dúšku, podbeľ, čiernu bazu a divozel.
Roky známy Priessnitzov zábal uľaví nielen od kašľa. K utíšeniu a zmierneniu kašľa pomôže aj cibuľový sirup, sirup z brečtana, materinej dúšky, skorocelu, či kombinácie ďalších bylín. Veľmi dôležité je čistiť nos a udržiavať ho priechodný.
Kedy je lepšie navštíviť lekára?
Pri kašli, ktorý sa nelepší dlhšie ako 3 dni, pokiaľ sa objaví horúčka, bolesť v krku, zvracanie a u novorodencov a dojčiat je dôležité liečbu vždy konzultovať s pediatrom.