Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Suchý kašeľ u detí

Suchý kašeľ u detí
Zdielať

Suchý, dráždivý a neutíšiteľný kašeľ dokáže poriadne vyčerpať dospelého, nie to malé dieťa. Najhorší býva v noci, nedá spať nám, ani našim ratolestiam. Prečo kašleme a ako pomôcť našim najmenším sa kašľa zbaviť? Kašeľ je vlastne obranný reflex, ktorý slúži k očiste dýchacích ciest od cudzorodých látok. Môže vzniknúť aj ako odpoveď na podráždenie organizmu (napríklad pri prechode zo zimy do tepla, či naopak, pri vdýchnutí dymu alebo iných chemických zlúčenín a cudzích telies). Kašeľ môže mať mnoho príčin a môže signalizovať aj závažnejšie ochorenie.

Druhy kašľa

Podľa dĺžky môžeme rozlišovať kašeľ akútny trvajúci nanajvýš 2 týždne, subakútny (do 4 týždňov) a chronický. Akútne riešime kašeľ suchý. Dráždivý a vlhký. Pokiaľ sa objaví suchý a dráždivý kašeľ, dieťa prakticky nič neodkašle. Kašeľ namáha svaly brucha a hrudníka a je veľmi únavný. Prejavuje sa hlavne v suchom a teplom prostredí a v noci. K liečbe sa používajú lieky, ktoré kašeľ tlmia - antitusiká. Vlhký kašeľ väčšinou nastupuje po suchom kašli, kedy sliznica začne vo väčšej miere produkovať hlien, ktorý sa v dýchacích cestách hromadí. Kašeľ uľahčuje jeho odstránenie. V tejto fáze už nie je potrebné kašeľ tlmiť, ale naopak vykašliavanie podporiť voľnopredajnými liekmi označovanými ako expektoranciá. Najčastejšie ide o mukolytiká, ktoré znižujú väzkosť hlienu a uľahčujú tak jeho vykašliavanie.

Uvedené prípravky sa riadia medzi lieky, či už na predpis alebo ako voľnopredajné, ktoré môžu užívať deti najčastejšie od 2 alebo 3 rokov (podľa príbalového letáku). Okrem nich existuje zaujímavá skupina prípravkov, ktoré pôsobia čisto mechanicky, bez farmakologickej aktivity. Príkladom môže byť sirup s obsahom glycerolu, ktorý na sliznici vytvorí skľudňujúci a zvlhčujúci ochranný film. Tieto prípravky nespadajú do kategórie liekov, ale sa radia medzi zdravotnícke prostriedky a WHO ich odporúča aj pre tie najmenšie deti a batoľatá od 6 mesiacov života.

Aké sú príčiny kašľania?

Najčastejšie príčiny kašľa u malých detí sú:

  • infekcie dýchacích ciest, kedy kašeľ sprevádza nachladnutie, zápaly horných dýchacích ciest, laryngitída, bronchitída, zápal pľúc alebo chrípka
  • vdýchnutie cudzieho telesa, cigaretového dymu, či iných chemikálií
  • alergie a astma bronchiale, kedy sa objavuje chronický suchý kašeľ, ktorý dieťa trápi hlavne v noci a je ťažko utíšiteľný

Najnebezpečnejší je kašeľ pri akútnej epiglotitíde, ktorý je vyvolaný opuchom hrtanovej príchlopky. Vyznačuje sa štekavým kašľom. V tomto prípade je potrebné čo najskôr navštíviť pediatra.

Babské rady, alebo ako uľaviť od kašľa prírodnými prostriedkami

V miestnosti, kde malý pacient leží, často a krátko vetrajte a zvlhčujte vzduch. Pozor na prievan, ktorý je nežiadúci. Do zvlhčovača môžete kvapnúť aj pár kvapiek éterického oleja. Vhodné sú napríklad levanduľový alebo eukalyptový olej, ktoré izbu prevoňajú, vyčistia, uľahčia dýchanie a pôsobia aj proti vírusom a baktériám.

Niekedy pomôže aj podloženie hlavy vankúšom u väčších detí alebo hlavovej časti postieľky u tých najmenších. Dôležité je, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín. Vhodné sú čajové zmesi, ktoré obsahujú lipu, materinu dúšku, podbeľ, čiernu bazu a divozel.

Roky známy Priessnitzov zábal uľaví nielen od kašľa. K utíšeniu a zmierneniu kašľa pomôže aj cibuľový sirup, sirup z brečtana, materinej dúšky, skorocelu, či kombinácie ďalších bylín. Veľmi dôležité je čistiť nos a udržiavať ho priechodný.

Kedy je lepšie navštíviť lekára?

Pri kašli, ktorý sa nelepší dlhšie ako 3 dni, pokiaľ sa objaví horúčka, bolesť v krku, zvracanie a u novorodencov a dojčiat je dôležité liečbu vždy konzultovať s pediatrom.

21. jún 2018
Témy článku
Deti
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.