Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Slnečná alergia. Čo na ňu zaberá?

Slnečná alergia. Čo na ňu zaberá?

Kozmetika Opaľovanie Koža Starostlivosť o telo

Možno sa vám to stáva tiež. Tak veľmi sa tešíte na dovolenku. Ale hneď prvý deň po návrate od mora vás začína svrbieť koža a objavujú sa nepekné červené fľaky. Čo s tým? Ako sa týmto nepríjemným stavom brániť?

Slnečná alergia. Čo na ňu zaberá?

Slnečná alergia nie je alergiou v pravom slova zmysle. U citlivejších ľudí vytvára slnečné žiarenie v tele látky, ktoré vyvolávajú zmeny na pokožke podobné bežným alergiám. Oproti tomu pri klasickej alergii sa v tele tvorí nadmerné množstvo protilátok (IgE), ktoré pri vniknutí alergénu do tela vyvolávajú prehnanú imunitnú reakciu. UVA lúče spôsobujú až 70% alergií na slnko.

Ako sa alergia na slnko prejavuje?

Nepríjemné kožné reakcie po opaľovaní sa objavujú najčastejšie na jar a v lete. Môže ísť len o neprimerané opálenie, ale objaviť sa môžu aj žihľavka, svrbenie, ekzém. V najhoršom prípade až pľuzgiere. Najskôr sa objavia svrbiace červené fľaky, ktoré sa za pár hodín transformujú do pupienkov a pľuzgierov. Objavujú sa predovšetkým vo výstrihu, na krku, ramenách, nohách a priehlavkoch. Na tvári sa väčšinou tieto príznaky neobjavujú.

Typy slnečných alergií

Malorka akné - pripomína bežné akné. Vzniká na koži vystavenej slnečnému žiareniu v spojení s použitím určitých chemických látok v nevhodných opaľovacích krémoch či kozmetických prípravkoch

Fotoalergická reakcia - je spôsobená vzájomnou interakciou UV slnečného žiarenia a niektorých rastlín (zeler, petržlen, citrusové plody, ľubovník) či liekov

Polymorfná slnečná dermatóza - prejavuje sa červenými svrbiacimi fľakmi a pupienkami na opálených častiach tela

Prevencia slnečnej vyrážky

Prevenciou slnečnej alergie sú kvalitné opaľovacie prípravky proti slnečnej alergii s vysokým faktorom, používanie prírodných kozmetických produktov a tiež kvalitné prípravky po opaľovaní. Dôležité je vyhýbať sa priamym slnečným lúčom zvlášť v prípade, že užívate lieky, ktoré môžu pôsobiť fotosenzitívne (zvyšujú citlivosť pokožky na pôsobenie slnečných lúčov) - napr .: ľubovník, niektoré antibiotiká a chemoterapeutiká, niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, gély, krémy a masti obsahujúce ketoprofén, hormonálna antikoncepcia, niektoré diuretiká, psychofarmaká, cytostatiká, atď. Informáciu o možnom zvýšení citliovosti na slnko hľadajte v príbalovom letáku.

Ideálne je zvýšiť príjem betakaroténu. Odporúča sa začať cca 14 dní pred odchodom k moru alebo do hôr. Pokožku je dobré na slnečné žiarenie pripraviť. Už niekoľko týždňov pred odchodom je dobré ju začať vystavovať slnku a čas postupne predlžovať.

Čo robiť, keď sa vyrážka objaví?

Na liečbu alebo prevenciu môžete použiť lieky užívané pri klasických alergiách. Lokálne môžeme na postihnutú kožu aplikovať napr. Dapis gél proti prejavom svrbenia. Pomôcť môže aj vápnik, selén, zinok, betakarotén a dostatok tekutín. Ak už dôjde k spáleniu pokožky, je dobré ju schladiť studeným obkladom, jogurtom, tvarohom, octom či studeným čiernym čajom. Pri akútnych a veľmi svrbiacich prípadoch je nutné navštíviť lekára.

Prevencia takýchto nepríjemných stavov je však najdôležitejšia. Ochranou nielen proti slnečnej alergii, ale aj proti spáleniu, predčasnému starnutiu pokožky a melanómu sú kvalitné opaľovacie prostriedky s vysokou ochranou proti UVA žiareniu. Ani vodeodolný prípravok nevydrží celý deň, preto je potrebné ochranu počas dňa niekoľkokrát obnovovať - ideálne po približne 2 hodinách pobytu na slnku. Aby opaľovací prostriedok chránil tak, ako má, je dôležité ho naniesť v dostatočnom množstve cca 20 až 30 minút pred tým, než vyrazíme von.

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam