Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie...

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie...
Zdielať

Človek nemá presne vymedzené obdobie párenia. Je totiž príslušníkom živočíšneho druhu, ktorý dokáže súložiť prakticky kedykoľvek. Vlastne... Niektorých príslušníkov mužského pohlavia môže to ich „pohlavie“ občas zradiť.

Odborne sa tomu hovorí erektilná dysfunkcia. Problémy so stoporením pohlavného údu pociťujú milióny mužov na celom svete – a takisto ich partnerky. Ide vlastne o neschopnosť muža dosiahnuť alebo udržať erekciu, ktorá je potrebná pre uspokojivý pohlavný styk. V minulosti sa tomu hovorilo impotencia, dnes sa však tento výraz považuje za príliš hanlivý. Nie je to totiž stav, pre ktorý by sa muž mal cítiť trápne. Schopnosť erekcie nesúvisí s orgazmom, plodnosťou ani ejakuláciou, takže nijaké reči o strate mužnosti či potencie!

Nuž, čo sa týka stupňa obťažnosti v sexe, príroda mužov znevýhodnila. Predstierať orgazmus je ľahké, predstierať erekciu je omnoho ťažšie. Erekcia je výsledkom zložitého procesu, pri ktorom rozhodujúcu úlohu zohráva správna funkcia ciev a nervov. Keď muž prežíva vzrušenie, roztiahnu sa krvné cievy v penise, čo umožní zvýšenie prítoku krvi do takzvaných dutinkatých teliesok. Následne sa stlačia žily, ktoré krv z penisu odvádzajú, a tak ostáva tento orgán stoporený. Málo sa vie o tom, že v toporivých telesách údu sa pri erekcii dosahuje tlak krvi až 300 torrov! To je omnoho vyšší tlak ako normálny tlak inde v tele u zdravého človeka.

U mužov „s problémami“ sa chemické reakcie zodpovedné za erekciu neodohrávajú tak ako zvyčajne. Kedysi boli aj odborníci presvedčení, že erektilná dysfunkcia je nevyhnutný dôsledok starnutia. Je pravdou, že vek svoju úlohu zohráva, nejde však o nevyhnutnú súčasť starnutia. Navyše problémami s erekciou trpia aj mnohí mladí chlapi. Veď podľa niektorých štatistík má nejaké problémy s erekciou každý desiaty muž vo veku nad 21 rokov.

30. júl 2012
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.