Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Rýchlejšie, vyššie, silnejšie...

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie...

Človek nemá presne vymedzené obdobie párenia. Je totiž príslušníkom živočíšneho druhu, ktorý dokáže súložiť prakticky kedykoľvek. Vlastne... Niektorých príslušníkov mužského pohlavia môže to ich „pohlavie“ občas zradiť.

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie...

Odborne sa tomu hovorí erektilná dysfunkcia. Problémy so stoporením pohlavného údu pociťujú milióny mužov na celom svete – a takisto ich partnerky. Ide vlastne o neschopnosť muža dosiahnuť alebo udržať erekciu, ktorá je potrebná pre uspokojivý pohlavný styk. V minulosti sa tomu hovorilo impotencia, dnes sa však tento výraz považuje za príliš hanlivý. Nie je to totiž stav, pre ktorý by sa muž mal cítiť trápne. Schopnosť erekcie nesúvisí s orgazmom, plodnosťou ani ejakuláciou, takže nijaké reči o strate mužnosti či potencie!

Nuž, čo sa týka stupňa obťažnosti v sexe, príroda mužov znevýhodnila. Predstierať orgazmus je ľahké, predstierať erekciu je omnoho ťažšie. Erekcia je výsledkom zložitého procesu, pri ktorom rozhodujúcu úlohu zohráva správna funkcia ciev a nervov. Keď muž prežíva vzrušenie, roztiahnu sa krvné cievy v penise, čo umožní zvýšenie prítoku krvi do takzvaných dutinkatých teliesok. Následne sa stlačia žily, ktoré krv z penisu odvádzajú, a tak ostáva tento orgán stoporený. Málo sa vie o tom, že v toporivých telesách údu sa pri erekcii dosahuje tlak krvi až 300 torrov! To je omnoho vyšší tlak ako normálny tlak inde v tele u zdravého človeka.

U mužov „s problémami“ sa chemické reakcie zodpovedné za erekciu neodohrávajú tak ako zvyčajne. Kedysi boli aj odborníci presvedčení, že erektilná dysfunkcia je nevyhnutný dôsledok starnutia. Je pravdou, že vek svoju úlohu zohráva, nejde však o nevyhnutnú súčasť starnutia. Navyše problémami s erekciou trpia aj mnohí mladí chlapi. Veď podľa niektorých štatistík má nejaké problémy s erekciou každý desiaty muž vo veku nad 21 rokov.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika