Čo je panthenol
Panthenol je chemická látka získaná z kyseliny pantoténovej čiže vitamínu B5, ktorý sa celkom prirodzene vyskytuje v tele ľudí a zvierat aj v rastlinách. Akonáhle je panthenol absorbovaný do tela, mení sa práve na vitamín B5.
Koenzým A, čo je aktívna forma kyseliny pantoténovej, je v organizme nevyhnutný pre metabolizmus sacharidov a lipidov, syntézu hormónov, aminokyselín, mastných kyselín, cholesterolu či hemoglobínu a navyše zlepšuje kvalitu kože, vlasov a nechtov.
Prirodzene sa vitamín B5 vyskytuje najmä v:
- pečeni,
- mlieku,
- vajciach,
- kvasniciach.
Vďaka svojim blahodárnym vlastnostiam je však tento vitamín pridávaný v rôznych formách do niektorých potravín a tiež ho nájdeme v mnohých prípravkoch starostlivosti o pleť, telo či vlasy.
Čím je panthenol výnimočný
V kozmetike je panthenol využívaný čoby zvlhčujúce, zmäkčujúce, upokojujúce a protidráždivé činidlo. Pomáha tiež pokožke vytvárať ochrannú bariéru proti poškodeniu a zároveň sa podieľa na tom, aby nedošlo k jej vysušeniu.
Kde nájdeme panthenol
Panthenol má pri bežnej izbovej teplote formu prášku alebo tiež priezračného oleja a s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete doma hneď niekoľko produktov, ktoré ho obsahujú. Bude na nich uvedené niektoré z týchto označení:
- dexpanthenol,
- D-panthenol alkohol,
- Butanamid,
- Alkoholový analóg kyseliny pantoténovej,
- Provitamín B5.
Panthenol v starostlivosti o pokožku
Panthenol je základom mnohých produktov starostlivosti o pleť tváre i pokožku tela, a to nielen krémov, gélov alebo napríklad výživných prípravkov pre pery, ale napríklad aj vôd po holení, pleťových vôd a iných čistiacich či tonizačných produktov. Okrem toho je možné panthenol nájsť aj v dekoratívnej kozmetike.
Podstatnú úlohu hrá panthenol v starostlivosti o poškodenú pokožku, a to najmä pri regenerácii spálenín. Má totiž:
- významné hojivé vlastnosti,
- znižuje sčervenanie,
- uľavuje od nepríjemností spojených so spálením,
- obnovuje prirodzenú štruktúru pokožky.
V takýchto prípadoch sa využíva vyššia koncentrácia panthenolu, a to najmä v podobe spreja, peny alebo telového mlieka.
Panthenol upokojuje
Veľmi často je panthenol obsiahnutý aj v utišujúcich prípravkoch po poštípaní hmyzom.
Starostlivosť o vlasy a nechty a pantenol
V týchto prípravkoch má panthenol svoje miesto preto, že zmäkčuje vlasy, dodáva im silu a zároveň podporuje ich prirodzený lesk. Okrem toho je považovaný za zložku, ktorá vlasy chráni pred poškodením, pretože im dokáže dodať dlhodobú hydratáciu. Jedna štúdia* dokonca uvádza, že vo forme bezoplachovej starostlivosti a v kombinácii s ďalšími účinnými látkami panthenol pôsobí proti rednutiu vlasov.
Často je panthenol súčasťou aj prípravkov na nechtovú kožičku, krémov na ruky a tiež ošetrujúcich lakov na nechty.
Je panthenol bezpečný?
Panthenol je schválený európskymi úradmi pre použitie v bežnej kozmetike aj úradom pre kontrolu liečiv ako súčasť výživových doplnkov. Z tohto pohľadu je jeho použitie teda úplne bezpečné.
Občas sa ale objaví informácia o tom, že pokožku, vlasy či nechty skôr poškodzuje. Žiadny z týchto názorov sa ale nepodarilo overiť, pričom niektoré podnety prešli aj skúmaním odborníkov, ktorí dospeli k názoru, že negatívne vplyvy na zdravú pokožku sú zriedkavé.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
* Odkaz na štúdii: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22171682/