Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Od menopauzy je to k osteoporóze už len na krok…

Od menopauzy je to k osteoporóze už len na krok…

Práve ste prekročili päťdesiatku a máte pocit, že život je v poslednom čase tak strašne šedivý? Trpíte výraznými zmenami nálad, podráždenosťou, ľahšie upadáte do miernych depresií a zle spíte?

Od menopauzy je to k osteoporóze už len na krok…

Verte tomu, že podobné problémy nemáte počas menopauzy sama. Nie každá žena prežíva toto obdobie rovnako a nie každá musí toto obdobie doslova pretrpieť. Mnoho žien bohužiaľ áno.

Mnohým z nich berie menopauza silu i radosť zo života. Kvôli návalom tepla nemôžu v noci dobre spať, ráno sa prebúdzajú nevyspaté a v zamestnaní potom nepodávajú taký pracovný výkon, aký sa od nich očakáva. Hormonálne zmeny počas blížiacej sa menopauzy totiž pôsobia na celý organizmus. Dochádza k postupnému vyhasínaniu funkcií vaječníkov a klesá aj hladina ženských pohlavných hormónov. Ich kolísanie následne vedie k obvyklým menopauzálnym ťažkostiam, ku ktorým sa pripájajú aj bolesti hlavy, pocity malátnosti a únavy.

Ženy, ktoré chcú prejavy menopauzy mierniť, majú v podstate na výber z dvoch možností. Prvou z nich je hormonálna liečba, pri ktorej sa však väčšina žien obáva vedľajších účinkov. Druhou možnosťou je pravidelné užívanie prípravkov, ktoré sú dostupné v lekárňach bez nutnosti predloženia lekárskeho predpisu. Fungujú na prírodnej báze a sú vhodné najmä pre tie ženy, ktoré ešte menštruujú, ale už sa postupom času u nich začínajú objavovať prvé príznaky menopauzy, napríklad rednutie kostí (osteoporóza). Tieto zdravotné komplikácie sa u žien po päťdesiatke objavujú okrem iného aj kvôli nedostatku vápnika v tele a zvýšenému odbúravaniu kostného tkaniva pri nedostatku fyzickej záťaže.

Proti mnohým prejavom menopauzy sa dá bojovať nielen hormonálnymi a "prírodnými" postupmi, ale aj celkovou zmenou životného štýlu. Ženám prospieva redukcia telesnej váhy a pravidelné cvičenie, ktoré môže znížiť počet návalov a pomáhať v prevencii ochorení srdca. Ak budú ženy cvičiť s miernou záťažou, môžu zároveň prispieť k ochrane svojich kostí. V období menopauzy totiž dochádza k úbytku kostnej hmoty. Podieľa sa na tom znížená tvorba ženského pohlavného hormónu estrogénu. Estrogény podporujú zánik osteoklastov, čiže kostných buniek, ktoré sa podieľajú na odbúravaní kostného tkaniva, tzv. resorpcii kostí. Osteoblasty sú naopak kostné bunky, ktoré sa podieľajú na novotvorbe kostnej hmoty. Ak je v rovnováhe funkcia osteoblastov a osteoklastov, dochádza v priebehu života k neustálej remodelácii, alebo prestavbe kostí. V období menopauzy v dôsledku prirodzeného poklesu hladiny estrogénov je táto rovnováha narušená, prevažuje odbúravanie kostného tkaniva, a preto sú ženy v období menopauzy vystavené vyššiemu riziku rednutia kostí (1, 2).

Osteoporózu nemožno úspešne vyliečiť, ale vďaka určitým opatreniam môžeme zabrániť jej rozvoju. Menopauza nie je choroba, ale prirodzeným javom v živote ženy, ktorý sa dá prežiť s gráciou.

1. Lee, K.H., Choi, E.M. Myricetin, a naturally occurring flavonoid, prevents 2-deoxy-D-ribose induced dysfunction and oxidative demage in osteoblastic MC3T3-E1 cells. Eur.J.Pharmacol. 591 (1-3), 2008:1-6.
2. Kritz-Silverstein, D., Goodman-Gruen, D.L. Usual dietary isoflavone intake, bone mineral density, and bone metabolism in postmenopausal women. J.Womens Health Gend. Based Med. 11 (1), 2002:69-78.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam