Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Strašiak menom rakovina prostaty

Strašiak menom rakovina prostaty
Zdielať

Výskumy ukázali, že výskyt rakoviny prostaty je očividne nižší v regiónoch, kde obyvateľstvo pravidelne konzumuje rôzne druhy jedál pripravených z paradajok. Obyvatelia Talianska, Španielska a Mexika trpia menej na rakovinu prostaty než ľudia v oblastiach, kde je podiel paradajok v strave menší.

Čo je to prostata? Predstojná žľaza, orgán vážiaci 20 gramov, ktorý sa dá veľkosťou prirovnať ku gaštanu. Nočná mora starších mužov.

Kde sa nachádza? Uložená je pod močovým mechúrom, kde obklopuje močovú rúru. Vlastne by sa to dalo prirovnať k objatiu – so zvyšujúcim sa vekom je však čoraz otravnejšie.

Na čo mužom je? Jej úloha nebola doposiaľ plne objasnená, ale jednou z jej funkcií je vylučovať niektoré sekréty, ktoré spoločne so spermiami tvoria semeno. Priamo v prostate do močovej rúry ústia semenovody. Významnú funkciu má aj pri orgazme, pretože svojimi sťahmi zvyšuje pohlavné vzrušenie.

Prečo sa zväčšuje? Zatiaľ kým u malých chlapcov je veľká ako hrášok, u mladých mužov dorastá do veľkosti orecha, v „prostatickom“ veku (po päťdesiatke) sa začne výraznejšie zväčšovať a môže dosiahnuť až veľkosť pomaranča. Predpokladá sa, že prirodzené zväčšovanie prostaty sa spája s funkciou testosterónu v období dospievania.

Čakajú vás problémy? Nie každému mužovi so zväčšenou prostatou strpčuje táto predstojná žľaza život. Ak sa však prostata neustále zväčšuje, stláča močovú rúru a sťažuje prietok moču. To spôsobuje problémy polovici šesťdesiatnikov a 80 percentám mužov vo veku okolo osemdesiatky.

Je zväčšovanie prostaty vždy nezhubné? Nie je. Rakovina prostaty je najväčší mužský strašiak. Na Slovensku ročne pribudne okolo 1200 nových pacientov a výskyt ochorenia stúpa. Rakovina prostaty a nezhubné zväčšovanie prostaty, tzv. benígna prostatická hyperplázia, majú navyše podobné príznaky, takže sa nedá hovoriť o jednom bez druhého. Odlíšiť ich prostredníctvom vyšetrení môže len urológ. Hyperplázia prostaty však nemusí byť znamením budúcej rakoviny, väčšina mužov so zväčšenou prostatou rakovinu tejto žľazy nikdy nedostane!

Ktoré sú to „prostatické“ príznaky? Sú to najmä problémy s močením, ako nutkanie na močenie aj niekoľkokrát za noc, náhle nutkanie na močenie počas dňa, slabý prúd moču, ťažké, bolestivé močenie, potreba tlačiť pri močení, bolesť alebo tlak v oblasti panvy, pocit, že močový mechúr po vymočení nie je celkom prázdny, nechcený únik moču, nemožnosť vymočiť sa (akútny stav), zhoršenie sexuálneho života.

Čo je to aktívna starostlivosť o prostatu? Je to dodržiavanie životného štýlu, ktorý prostate prospieva a znižuje pravdepodobnosť vzniku problémov vyžadujúcich liečbu. Znamená to nebyť obézny, ale fyzicky aktívny, vyhýbať sa veľkému príjmu tukov, ostrých, silne korenených jedál, obmedziť príjem mliečnych výrobkov, tvrdého alkoholu, jesť veľa čerstvej zeleniny a s ňou aj vlákninu a do jedálnička zaradiť aktívne látky prospievajúce prostate. Sem patrí lykopén, farbivo nachádzajúce sa prevažne v paradajkách, sója (genisteín v nej bráni rastu prostaty), tekvicové semienka alebo za studena lisovaný tekvicový olej, zelený čaj a výťažok z rastliny Serenoa repens nazývaný aj Saw palmetto (aspoň 160 mg až 320 mg vo vyýživových doplnkoch). Vyhýbajte sa podchladeniu, lebo vyvoláva problémy s močením a po päťdesiatke absolvujte pravidelné preventívne prehliadky u urológa.

Prostenal PERFECT COMPLEX FORTE obsahuje v jednej tablete 3 aktívne látky:

Saw palmetto – 320 mg

Pŕhľavá dvojdomá – 240 mg

Zinok – 3 mg

Denne sa odporúča užívať 1/2-1 tabletu.

Priaznivé účinky možno očakávať po 3-6 týždňoch.

KÚPITE TU!

Paradajky a prostata

Výskumy ukázali, že výskyt rakoviny prostaty je očividne nižší v regiónoch, kde obyvateľstvo pravidelne konzumuje rôzne druhy jedál pripravených z paradajok. Obyvatelia Talianska, Španielska a Mexika trpia menej na rakovinu prostaty než ľudia v oblastiach, kde je podiel paradajok v strave menší. Tieto zistenia vedcov viedli ku predpokladu, že paradajky môžu obsahovať látky, ktoré spomaľujú vývoj tohto ochorenia. Zdá sa, že ochrana je spojená s prítomnosťou lykopénu, látky, ktorá spôsobuje charakteristické červené sfarbenie rajčín. Ľudia s vyššou hladinou lykopénu v krvi sú vystavení podstatne nižšiemu riziku vzniku rakoviny prostaty – približne o 15-30 %. Na dosiahnutie dostatočne vysokej hladiny lykopénu je dôležité jesť varené paradajky. Najmä varenie paradajok v oleji umožňuje ľahšie preniknutie lykopénu do buniek.

3. apríl 2014
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Prezradíme vám, prečo by echinacea nemala chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke a tiež kde všade môže nájsť uplatnenie.

viac

Čo je to roztrúsená skleróza, aké sú jej najčastejšie prejavy, ako sa dajú mierniť a aké má toto ochorenie prognózy.

viac

Vysvetlíme vám, ako sa prejavuje zápal žalúdka, ako sa dá liečiť a tiež poradíme ako tomuto stavu predchádzať.

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.