Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Nádcha

Nádcha
Zdielať

Nádcha je akútna, infekčná a väčšinou je spôsobená vírusmi. Spolu s kašľom ide o najčastejšie ochorenie detí a dospelých. Povieme vám, ako sa s ňou popasovať, aby vás dlho netrápila.

Čo je to nádcha

Veľmi často je nádcha jedným z príznakov bežného nachladenia, odbornou terminológiou je tiež nazývaná ako respiračná viróza. Toto vírusové nákazlivé ochorenie dýchacích ciest postihuje najčastejšie nos a hltan. Príznaky, okrem nádchy a s ňou súvisiacich prejavov, sú škrabanie a pálenie v hrdle, zahlienenie hrdla, kašeľ, bolesti hlavy, únava a môže sa objaviť aj zvýšená teplota.

Nachladenie trvá obvykle 3 − 5 dní, ale zvyškový kašeľ môže pretrvávať až tri týždne. Prechladnutie je najbežnejšie z ľudských chorôb, vyskytujúce sa prevažne v chladných mesiacoch. Nádcha môže byť akútna alebo chronická, infekčná alebo neinfekčná.

Hlavné príznaky nádchy

 • Zvýšená hlienovitá sekrécia − najprv nachladnutie sprevádza vodnatá nádcha a potom žltá nádcha, ak je ale hlavným symptómom zelená nádcha, ide o bakteriálnu infekciu a je nutné vyhľadať lekára.
 • Porucha nosového dýchania − zhoršenie priechodnosti nosa až upchatie nosa.
 • Porucha čuchu.
 • Nutkanie na kašeľ až kašeľ (hlien stekajúci do nosohltana a dýchacích ciest dráždi na kašeľ).
 • Nutkanie na kýchanie.
 • Slzenie.

Ako vyliečiť nádchu

Pretože nádcha je zápal, je možné v rámci celkovej liečby podať lieky s obsahom paracetamolu, kyselinu acetylsalicylovú alebo ibuprofén. Sú vhodné najmä ak ide o bežné prechladnutie, kedy sú prítomné aj ďalšie príznaky okrem nádchy.

Odporúča sa zároveň aj liečba mukolytikami (napr. ambroxol). V rámci celkovej liečby je vždy dôležitá podporná liečba, ktorá zahŕňa pokojový režim, zvýšený príjem tekutín, stravu bohatú na vitamíny, zvlhčovanie vzduchu v miestnosti a inhaláciu.

Lokálna liečba

Lokálna liečba je pri liečbe bežnej nádchy najdôležitejšia. Ako z názvu vyplýva, je to liečba cielená na odstránenie alebo zmiernenie lokálnych a väčšinou najviac obťažujúcich príznakov daného ochorenia. U nádchy sú týmito príznakmi upchatý nos a výtok z nosa.

Lieky, ktoré sa používajú na liečbu upchatého nosa pri bežnej nádche, sa nazývajú lokálne dekongestanty, podľa mechanizmu účinku odbornou terminológiou tiež alfa-mimetiká. Lokálne preto, že sa aplikujú lokálne – priamo na nosovú sliznicu. Tá je pri nádche opuchnutá a tieto lieky spôsobia jej odpuchnutie – dekongesciu, preto dekongestant.

Týmto mechanizmom spriechodní nosovú dutinu a umožní opätovné voľné dýchanie nosom. Opuchnutá a nádchou poškodená výstelka (sliznica) nosovej dutiny môže páliť, smrkanie býva bolestivé, preto je vhodná aj súčasná starostlivosť o nosovú dutinu.

Čo je to zadná nádcha

Zadná nádcha alebo tiež zarazená nádcha je zápal prínosových dutín a je pre ňu charakteristický neustále upchatý nos a často ju sprevádzajú silné bolesti hlavy. Najčastejšie vzniká v dôsledku bežnej infekcie, ale môže súvisieť aj s chrípkou alebo s alergiou.

Ako sa zbaviť zadnej nádchy

Pre odstránenie zarazenej nádchy je nutné podávať lieky na riedenie hlienu, aby ho bolo možné vysmrkať. Hodí sa tiež zvlhčovať vzduch v miestnosti a často pomáha aj inhalácia vincentky, príjem zvýšeného množstva tekutín a výplachy nosovej dutiny morskou vodou. Liečba zadnej nádchy u dojčiat navyše vyžaduje podloženie hlavičky tak, aby bola v mierne zvýšenej polohe.

Čo je to chronická nádcha

Chronická nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice, ktoré sa opakovane vracia, nesúvisí s inými infekciami a trvá dlhšie ako tri mesiace. Príčinou jej vzniku býva často alergia, ale tiež to môžu byť hormonálne zmeny v tele, polypy na sliznici alebo je možné si ju privodiť nadmerným užívaním nosných kvapiek.

Ako liečiť chronickú nádchu

V prvom rade je nutné odstrániť z nášho okolia spúšťače chronickej nádchy, teda často alergény alebo prestať užívať prípravky, ktoré ju spôsobili. Veľakrát sa ale liečba chronickej nádchy nezaobíde bez podávania antibiotík, kortikoidov alebo chirurgického zákroku.

Najčastejšie otázky o nádche

Ako sa rýchlo zbaviť nádchy?​

Hovorí sa, že neliečená nádcha trvá týždeň a tá liečená sedem dní, napriek tomu ale existujú postupy, ktoré dokážu liečbu respiračných ťažkostí výrazne urýchliť a odstrániť príznaky nádchy takmer cez noc:

 • Veľa p − príjem zvýšeného množstva tekutín podporí očistu organizmu od prebiehajúcej infekcie. Vhodné sú bylinné čaje alebo čistá voda. Obzvlášť u malých detí je dôležité strážiť množstvo vypitej tekutiny.
 • Naparovať − medzi osvedčené babské rady patrí naparovanie nôh horúcou vodou. Rovnako tak môžete napariť celé telo − naložte sa do vane, ktorá by mala mať cez 40° C a pridajte do nej esenciálne oleje. Hodí sa najmä eukalyptus alebo tymian.
 • Jedlo je dôležité − hoci respiračné ťažkosti sprevádza obvykle nechuť do jedla, nemali by sme jej podľahnúť a naopak konzumovať potraviny, ktoré podporia náš imunitný systém. Hodí sa citrusové ovocie a tiež silné vývary, hlavne ten slepačí.

Nechuť k jedlu u detí pri nádche

"Respiračné ťažkosti sprevádza obvykle nechuť k jedlu. Imunitný systém sídli v črevách, ktoré produkujú protilátky proti prebiehajúcej infekcii. Obzvlášť u malých detí ich preto sprevádza aj bolesť bruška a nechuť k jedlu. Je vhodné jesť podľa potrieb svojho tela a nenútiť sa do ťažkej stravy. U malých detí je vhodné ponúknuť im čerstvo pripravené kompóty, ktoré dodajú vitamíny, minerály a potrebné tekutiny, ľahkú kašu alebo piškóty. Nie je na mieste deti ani seba do stravy nútiť." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 • Vitamín C je nutnosť − podporte obranyschopnosť organizmu zvýšenou dávkou vitamínu C.
 • Odpočinok − hoci máte určite veľa práce a trápi vás "len" nádcha, doprajte si ten luxus a 24 hodín iba odpočívajte. Verte, že po tejto výdatnej relaxácii sa budete cítiť o 100 % lepšie.

Cibuľový sirup na nádchu

Existuje celý rad domácich receptúr a babských rád, ktoré vedú k odstráneniu hlavných príznakov prechladnutia. Skúste napríklad cibuľový sirup. Pokrájanú cibuľu zasypte cukrom, zatvorte do pohára a nechajte odstáť, po chvíli sa v pohári objaví požadovaná šťava (teda onen sirup), ktorý pôsobí dezinfekčne na sliznicu a tiež je veľmi účinný proti zahlieneniu.

Ako sa zbaviť nádchy u detí?​

Nádcha u novorodencov, dojčiat a batoliat môže byť veľmi nepríjemnou zdravotnou komplikáciou. U detí sa s každou prekonanou infekciou buduje sila imunitného systému. Je vhodné podporiť telo dieťaťa a ľahšie prejsť týmto obdobím. Na mieste je spánok vo zvýšenej polohe pod hlavou, dostatok tekutín prevažne čistej vody, očista nosa nosnými sprejmi s morskou vodou alebo minerálmi určenými pre konkrétny vek dieťaťa. Dostatočne dieťa obliekajte, ale nepreháňajte to − vhodné sú určite ponožky a teplejšie tričko s rukávom na noc. Do miestnosti môžete rozprašovať éterické oleje, ktoré uľahčujú dýchanie. Zaistite dieťaťu ľahkú stravu s dostatkom vitamínov a ponúknite vhodný bylinkový čaj. U najmenších môžeme použiť feniklový čaj, harmanček alebo slez. U starších detí od 1 roka môžete používať bežné čajové zmesi na prechladnutie. V prípade teploty alebo horúčky je na mieste podávať lieky na zníženie horúčky s paracetamolom alebo ibuprofénom a zvýšiť príjem vitamínu C vo forme rakytníkového sirupu alebo šípkového čaju.

Prečo sú pri liečbe nádchy odporúčané éterické oleje?

Éterické oleje (eukalyptus, mentol, gáfor) priaznivo ovplyvňujú celkové pôsobenie prípravku po aplikácii. Navodzujú príjemný pocit chladu v nose a pomáhajú pri hojení poškodenej sliznice. Éterické oleje sa tradične používajú na uľahčenie dýchania pri zápaloch dýchacích ciest.

Majoránková masť

Majoránková masť uľavuje dýchacím cestám, pri zápale dutín, kašli a bolesti hrdla u detí od 1 roka i dospelých. Rýchlejšie hojí odretý nos a zvlhčuje nosovú sliznicu. Návod, ako si ju vyrobiť nájdete TU.

Nosný sprej alebo kvapky?​
Aplikácia spreja je pohodlnejšia, pretože liečivo zostáva tam, kde má, nenatečie do hltanu, nevyteká z nosa a nie je prehltávané – ide o efektívnejší a vďaka tomu hospodárny spôsob aplikácie. Pri aplikácii spreja pokryje liečivo veľkú plochu sliznice a zakaždým v rovnakej (postačujúcej) dávke – ide teda o účinnú a presnú aplikáciu. Ďalšou výhodou spreja je, že ho je možné aplikovať aj v stoji alebo v sede – podanie teda je pohodlné a diskrétne.

Ako sa správne aplikuje nosný sprej?​

Nosný sprej sa aplikuje veľmi ľahko: pred užitím spreja sa vždy dôkladne vysmrkajte, potom odstráňte ochranný kryt rozprašovača a držte fľaštičku vo zvislej polohe. Nástavec spreja zasuňte do nosovej dierky a rozprašovač jedenkrát stlačte. Pri vstrekovaní spreja ľahko vdychujte nosom a po vstreku vydýchnite ústami. Postup prípadne opakujte podľa uvedeného dávkovania v písomnej informácii lieku. Po aplikácii je vhodné nástavec spreja opláchnuť.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

30. august 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Čo spôsobuje bolesť v päte a ako sa s ňou vysporiadať? Poradíme v našom článku.

viac

Je CBD olej naozaj tak výnimočný? Na čo je vhodný? A čo je to endokanabinoidový systém? Prezradíme vám odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.