Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Lupiny

Lupiny

Kozmetika Koža

Nosíte radi tmavé oblečenie, ale kvôli lupinám sa mu radšej vyhýbate? Lupiny patria k najčastejším ochoreniam kože, s ktorým sa stretla viac ako polovica z nás. Ako na ne, aby sa už nevracali?

Lupiny

Čo sú lupiny

Lupiny vo vlasoch sú čiastočky odumretej pokožky hlavy, ktorá však neodpadáva v mikroskopických čiastočkách ako ostatná koža na tele, ale tvorí väčšie celky, ktoré navyše nepríjemne svrbia. Nejde o závažné ochorenie, avšak občas môže byť príčinou iného, ​​závažnejšieho ochorenia organizmu. Vo väčšine prípadov ide však skôr o problém estetický. Človek, ktorý má ramená posiate bielymi šupinkami, vzbudzuje u niektorých ľudí dojem, že sa o seba veľmi nestará. Radšej sa mu potom vyhýbajú a cítia k nemu nedôveru, niekedy až odpor.

Našťastie však existuje mnoho spôsobov, ako sa lupín zbaviť.

Príčiny vzniku lupín

Zvýšené olupovanie pokožky hlavy môžu spôsobiť nevhodné šampóny, ich nedostatočné zmývanie, umývanie hlavy príliš horúcou vodou alebo vysúšanie vlasov horúcim vzduchom. Na kvalite pokožky hlavy a vzniku lupín sa môže podpísať aj nosenie pokrývok hlavy, časté striedanie teplôt, hormonálne zmeny či nadmerný stres.

Keďže je naša koža akýmsi zrkadlom stavu organizmu, môže dochádzať k vzniku lupín aj z nedostatku dôležitých živín v organizme. Ďalšou príčinou sú kožné ochorenia, medzi najčastejších pôvodcov patria kvasinky a plesne. Tie sa živia kožným mazom a spôsobujú zvýšené olupovanie kože. Tvorba lupín môže byť aj príčinou závažnejších ochorení kože, napríklad psoriázy, seborey, ekzému, atď.

Ako sa lupiny prejavujú?

Hlavným prejavom lupín sú biele šupinky vo vlasoch, ktoré odpadávajú a usádzajú sa na oblečenie. Pokožka hlavy často nepríjemne svrbí, môže byť nadmerne vysušená alebo naopak mastná. Podľa toho rozdeľujeme lupiny na suché a mastné. Suché lupiny sa sypú a sú menších rozmerov, mastné sa držia vo vlasoch a na pokožke a sú väčších rozmerov. Mastné lupiny sú zažltnuté, horšie sa odlupujú a viac svrbia ako lupiny suché. Občas môžu aj zapáchať. Pri premnožení kvasiniek alebo plesní potom môže dôjsť k zápalu. Na pokožke hlavy sa tvoria začervenané miesta, ktoré veľmi svrbia.

Ako na lupiny?

Prvým krokom pri objavení lupín je použitie špeciálnych šampónov proti lupinám. Tieto šampóny môžu obsahovať biely ichtamol, síru, ciclopirox, selenium, kyselinu salicylovú, tea tree či výťažky z bylín. Tie účinnejšie, predovšetkým na mastné lupiny, obsahujú látky hubiace kvasinky (Nizoral, Mediket plus, Ducray Kelual DS, Revalid, Eucerin, ...)

Po pár dňoch používania by malo dôjsť k zníženiu tvorby lupín. Po niekoľkých týždňoch pravidelného umývania by lupiny mali postupne zmiznúť úplne. V prípade, že sa stav nezlepší, je vhodné navštíviť dermatológa, ktorý zhodnotí stav pokožky a má možnosť predpísať účinnejšie preparáty. Môže tiež prípadne odhaliť závažnejšie kožné ochorenia.

Existuje prevencia?

Určite je vhodné sa zamyslieť nad tým, prečo lupiny vznikli a snažiť sa tieto príčiny redukovať - ​​viac relaxovať, posilňovať imunitu, dostatočne piť, zaradiť do jedálnička zeleninu a ovocie, vyhýbať sa častému striedaniu teplôt, prípadne vyskúšať doplnky stravy s obsahom vitamínov skupiny B, zinku a selénu.

Tipy na záver

  • vyvarujte sa škrabaniu svrbivých miest - tým by ste problém len zhoršili
  • vynechajte dlhé a časté kefovanie
  • vhodná je masáž pokožky, ktorú vykonávajte jemne končekmi prstov
  • k oplachovaniu šampónu používajte skôr vlažnú vodu
  • pokiaľ je to možné, vyhnite sa vysúšaniu vlasov horúcim vzduchom

Pridať môžeme aj niekoľko babských rád: na lupiny vraj pomáha aj citrónová šťava, brezový, žihľavový, mätový odvar alebo extrakt z grepových jadier.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam