Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Je chlorela naozaj zázrak?

Je chlorela naozaj zázrak?
Zdielať

Sladkovodným a morským riasam, ktorých užívanie sa v poslednej dobe teší veľkej obľube, sa často pripisujú takmer zázračné vlastnosti. Čo je na tom pravdy a je ich dlhodobá konzumácia bezpečná? Prezradíme v našom článku.

Recept na zdravé smoothie s chlorelou

1 banán, kúsok manga, šťava z pomaranča, šálka listov špenátu, šálka vlažnej vody a lyžička chlorely.

Dosladiť môžeme medom a ochutiť citrónovou šťavou.

Čo je to chlorela

Chlorela je druh jednobunkovej sladkovodnej riasy, ktorá má svoj pôvod na Taiwane a v Japonsku. Je bohatá na aminokyseliny, beta-karotén, draslík, fosfor, horčík, železo, zinok a komplex vitamínov zo skupiny B.

Existuje celý rad poddruhov chlorel, ktoré sa obvykle odvodzujú od zeme ich pôvodu. Medzi tie najznámejšie patria dve vyššie spomínané s tým, že chlorella vulgaris obsahuje jednoznačne najviac aminokyselín, ktoré z organizmu odvádzajú ťažké kovy. Vďaka svojim úplne výnimočným nutričným hodnotám sa chlorela radí medzi superpotraviny. Jej bohato zelená farba pochádza z chlorofylu, zeleného farbiva, ktorého má zo všetkých rastlín na svete najviac.

Chlorela a jej účinky

A je to práve sýtozelený pigment v kombinácii s ďalšími blahodarnými zložkami riasy, ktoré pôsobia takmer zázračne na ľudské zdravie. Naozaj! Chlorela má vplyv na:

 • normálnu činnosť srdca a ciev
 • normálnu činnosť čriev a pečene
 • prirodzenú obranyschopnosť
 • prečistenie
 • normálnu činnosť črevného traktu, mikrobiálnu rovnováhu
 • imunitu, energiu, vitalitu

Náš tip

Prášok z chlorely môžeme pridať do ranného smoothie, kaše alebo nátierky. Za vyskúšanie stojí pridať trochu chlorely do zelenej avokádovej s cesnakom alebo tradičného guacamole.

Nežiaduce účinky chlorely

Hoci tejto riase nemožno uprieť jej úplne výnimočné vlastnosti, je treba tiež spomenúť, že nie je určená pre každého.

Vyhnúť chlorele by sa mali ľudia:

 • s ochorením žilového systému,
 • pacienti po transplantácii orgánov,
 • všetci tí, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity alebo lieky na riedenie krvi,
 • ľudia s autoimunitnými ochoreniami,
 • pacienti s hyperfunkciou štítnej žľazy či s chronickým zápalom tráviaceho traktu.

Chlorela pre všetkých? Rozhodne nie!

Kvôli nedostatku odborných štúdií, nemožno chlorelu odporučiť ani tehotným a dojčiacim ženám a deťom do troch rokov. Občas sa tiež objavuje alergia na sladkovodné riasy, ktorá sa prejavuje dýchacími ťažkosťami, podráždením slizníc v ústach a hrdle alebo hnačkami

Odporúčaná denná dávka chlorely alebo Ako si neublížiť

Avšak aj pre tých, ktorých žiadne zo zdravotných komplikácií netrápia, platia určité pravidlá pre užívanie chlorely:

 • Začnite malou dávkou, a tú podľa vlastného uváženia navyšujte s tým, že maximálny denný príjem chlorely (ideálne rozložený do troch dávok) by nemal u dospelého človeka prekročiť 6 g.
 • Pri užívaní rias je nutné dodržiavať pravidelný pitný režim. Pre ten platí jednoduchá poučka: na každých 15 kg svojej telesnej hmotnosti vypite 0,5 litra vody.
 • Nie je vhodné chlorelu užívať dlhšie ako tri mesiace. Po trojmesačnej procedúre je dobré minimálne na mesiac riasu vysadiť.

Pozor na nadmerné užívanie chlorely

Ak vás bolí hlava, ste unavení, trápi vás nadúvanie, zápcha, zle trávite alebo máte vyrážku, pravdepodobne užívate príliš veľké množstvo chlorely. Dávku znížte, pite viac čistej vody a problémy čoskoro samy odznejú.

13. júl 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Je CBD olej naozaj tak výnimočný? Na čo je vhodný? A čo je to endokanabinoidový systém? Prezradíme vám odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Prezradíme vám, čo presne sa skrýva za tajomným názvom dračia krv a na čo sa táto substancia hodí.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.