MojaLekáreň.sk

Je chlorela naozaj zázrak?

Sladkovodným a morským riasam, ktorých užívanie sa v poslednej dobe teší veľkej obľube, sa často pripisujú takmer zázračné vlastnosti. Čo je na tom pravdy a je ich dlhodobá konzumácia bezpečná? Prezradíme v našom článku.

Je chlorela naozaj zázrak?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Recept na zdravé smoothie s chlorelou

1 banán, kúsok manga, šťava z pomaranča, šálka listov špenátu, šálka vlažnej vody a lyžička chlorelly.

Dosladiť môžeme medom a ochutiť citrónovou šťavou.

Čo je to chlorela

Chlorela je druh jednobunkovej sladkovodnej riasy, ktorá má svoj pôvod na Taiwane a v Japonsku. Je bohatá na aminokyseliny, beta-karotén, draslík, fosfor, horčík, železo, zinok a komplex vitamínov zo skupiny B.

Existuje celý rad poddruhov chlorel, ktoré sa obvykle odvodzujú od zeme ich pôvodu. Medzi tie najznámejšie patria dve vyššie spomínané s tým, že chlorella vulgaris obsahuje jednoznačne najviac aminokyselín, ktoré z organizmu odvádzajú ťažké kovy. Vďaka svojim úplne výnimočným nutričným hodnotám sa chlorella radí medzi superpotraviny. Jej bohato zelená farba pochádza z chlorofylu, zeleného farbiva, ktorého má zo všetkých rastlín na svete najviac.

Chlorella a jej účinky

A je to práve sýtozelený pigment v kombinácii s ďalšími blahodarnými zložkami riasy, ktoré pôsobia takmer zázračne na ľudské zdravie. Naozaj! Chlorella má vplyv na:

 • normálnu činnosť srdca a ciev
 • normálnu činnosť čriev a pečene
 • prirodzenú obranyschopnosť
 • prečistenie
 • normálnu činnosť črevného traktu, mikrobiálnu rovnováhu
 • imunitu, energiu, vitalitu

Náš tip

Prášok z chlorelly môžeme pridať do ranného smoothie, kaše alebo nátierky. Za vyskúšanie stojí pridať trochu chlorely do zelenej avokádovej s cesnakom alebo tradičného guacamole.

Nežiaduce účinky chlorely

Hoci tejto riase nemožno uprieť jej úplne výnimočné vlastnosti, je treba tiež spomenúť, že nie je určená pre každého.

Chlorelle by sa mali vyhnúť ľudia:

 • s ochorením žilového systému,
 • pacienti po transplantácii orgánov,
 • všetci tí, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity alebo lieky na riedenie krvi,
 • ľudia s autoimunitnými ochoreniami,
 • pacienti s hyperfunkciou štítnej žľazy či s chronickým zápalom tráviaceho traktu.

Chlorela pre všetkých? Rozhodne nie!

Kvôli nedostatku odborných štúdií, nemožno chlorelu odporučiť ani tehotným a dojčiacim ženám a deťom do troch rokov. Občas sa tiež objavuje alergia na sladkovodné riasy, ktorá sa prejavuje dýchacími ťažkosťami, podráždením slizníc v ústach a hrdle alebo hnačkami

Odporúčaná denná dávka chlorelly alebo Ako si neublížiť

Avšak aj pre tých, ktorých žiadne zo zdravotných komplikácií netrápia, platia určité pravidlá pre užívanie chlorelly:

 • Začnite malou dávkou, a tú podľa vlastného uváženia navyšujte s tým, že maximálny denný príjem chlorely (ideálne rozložený do troch dávok) by nemal u dospelého človeka prekročiť 6 g.
 • Pri užívaní rias je nutné dodržiavať pravidelný pitný režim. Pre ten platí jednoduchá poučka: na každých 15 kg svojej telesnej hmotnosti vypite 0,5 litra vody.
 • Nie je vhodné chlorelu užívať dlhšie ako tri mesiace. Po trojmesačnej procedúre je dobré minimálne na mesiac riasu vysadiť.

Pozor na nadmerné užívanie chlorelly

Ak vás bolí hlava, ste unavení, trápi vás nadúvanie, zápcha, zle trávite alebo máte vyrážku, pravdepodobne užívate príliš veľké množstvo chlorely. Dávku znížte, pite viac čistej vody a problémy čoskoro samy odznejú.

Ak si nie ste niečím istý, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

 Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Prečítajte si tiež

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.