MojaLekáreň.sk

Infekciami močových ciest trpia aj deti

Pálenie, bolesť pri močení alebo časté močenie. To sú najčastejšie príznaky zápalu močových ciest. V prípade malých detí však infekcia prebieha bez typických príznakov – dieťa je nepokojné, odmieta jesť či piť, alebo má horúčku bez ďalších viditeľných ťažkostí. Pri hľadaní zdroja problémov treba aj u maličkých myslieť na možnú infekciu močových ciest!

Infekciami močových ciest trpia aj deti
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Zápal močových ciest, bohužiaľ, nie je u detí nijakou výnimočnou diagnózou. Deti do troch rokov totiž nedokážu naraz vymočiť všetok objem moču a v močovom mechúre tak vždy časť zostáva. Hovorí sa mu zvyškový moč a ten je dokonalým prostredím pre množiace sa baktérie. Infekcia močových ciest býva častá predovšetkým u dievčatiek, keďže ich konečník sa nachádza asi 1 cm od močovej rúry a baktérie spôsobujúce infekciu prirodzene sa vyskytujúce v hrubom čreve to do nej nemajú ďaleko.

Dôvodom infekcií močových ciest môžu byť u precitlivených detí dokonca aj plienky. Menšie deti do plienok robia malú, ale aj veľkú potrebu a baktérie zo stolice tak majú do močového traktu doslova vydláždenú cestu. V často používaných jednorazových plienkach je navyše v porovnaní s plátennými vyššia teplota, čím vzniká ideálne prostredie pre rozmnožovanie týchto choroboplodných zárodkov.

Infekciu močových ciest možno diagnostikovať vyšetrením moču. Ak má teda rodič podozrenie na tento problém, pretože dieťa ciká po kvapkách, pričasto, nemočilo viac ako 4 hodiny, má bolesti brucha, chrbta, boku, poplakáva od bolesti priamo pri cikaní, treba myslieť na odber moču, aby sa neskôr u lekára už nestrácal čas. Naberanie moču u malých detí priamo v ambulancii je totiž problematické. Každý rodič by mal mať preto v domácej lekárničke aj vrecúško na odber moču. Čím skôr sa dá moč vyšetriť, tým rýchlejšie sa určí diagnóza a nastaví liečba.

Zápal močových ciest sa obyčajne lieči antibiotikami, pretože ide o bakteriálnu infekciu. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín a mnohí odborníci odporúčajú pacientom aj prípravky s obsahom brusníc. WALMARK ponúka v rámci svojej známej značky Urinal aj novinku pre najmenších – Urinal SIRUP, kde množstvo šťavy v maximálnej dennej dávke (15 ml) zodpovedá 37 500 mg brusníc. Urinal SIRUP je vhodný už pre deti od jedného roka ako doplnok antibiotickej liečby.

Prevencia zápalov močových ciest u najmenších: časté prebaľovanie, správne utieranie po močení a stolici (odpredu smerom dozadu), pravidelné sprchovanie „odspodu“ a následné dôkladné vysušenie záhybov kože, pravidelná stolica, vyhýbanie sa sedeniu na studených povrchoch, dostatok tekutín.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Deti a mamičky Voľnopredajné lieky Lieky na bolesť

Prečítajte si tiež

Zápal pľúc je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva. Môžu ho spôsobiť baktérie, vírusy, plesne, ale aj rôzne chemické látky alebo alergie. Jeho odborný názov je pneumónia.

viac

Probiotiká a prebiotiká sú dôležité pre zdravé fungovanie organizmu nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Aj tie môžu mať problémy so svojím črevným mikrobiómom. Nepatogénne baktérie, ktoré probiotiká…

viac

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.