Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Viac zistíte tu.

Bioderma 2+1

Volajte 0221 201 380

Hemeroid alebo hemoroid?

04.04.2012 | Lékárna.cz

Stretávame sa s oboma označeniami tohto ochorenia, správne však je hemoroidy. Či tak alebo tak, rozhodne sa jedná o strašiaka každého dospelého človeka. Pôsobí nepríjemnosti ako fyzicky, tak psychicky.

Hemoroid - čo to vlastne je?
Štatistiky udávajú, že sa vyvinú u každého druhého človeka, muži sú postihovaní častejšie. Nie každý túto chorobu zaregistruje. Keď už vychádza krv z konečníka a je cítiť bolesť, je už na prevenciu neskoro. Pritom vďaka nej sa dá riziko vzniku hemoroidov podstatne znížiť. Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou každého ľudského tela. Sú to vlastne žily vo vchode do konečníka alebo priamo v ňom a majú za úlohu uzavrieť otvor konečníka. Ak je všetko v poriadku, človek o nich nevie. Žily v oblasti konečníka sú extrémne citlivé. Hlavným dôvodom je, že sa nachádzajú v dolnej polovici tela. Prácu im sťažuje aj to, že oproti ostatným žilám nemajú vo vnútri chlopne zabraňujúce spätnému toku krvi. Ak dôjde k ich zväčšeniu a zapáleniu, hovoríme o hemeroidálnom ochorení.
Poznáme dva druhy hemoroidov - vnútorné a vonkajšie. Vnútorné vznikajú vo vnútri konečníka. Nemusia sa nutne prejavovať, alebo len krvou v stolici. Vonkajšie bývajú dosť bolestivé a ležia pri vchode do konečníka. Stáva sa ale často, že zaschnú a zmiznú.

Príčiny vzniku hemeroidov
Hemoroidy môžeme označiť ako civilizačnú chorobu. Aj túto chorobu spôsobuje nedostatok času na pohyb, cvičenie, kvalitnú stravu. Rizikovou skupinou nie sú len ľudia pracujúci pri počítači. Hemeroidy často trápia aj tehotné ženy. K ich výskytu napomáha tlak zväčšenej maternice na cievy, väčšie prekrvovanie orgánov, zápcha a zvýšená hladina hormónov. Kvôli oslabeným žilám v konečníku a strate napätia vo svaloch sa hemoroidy často vyskytujú aj u starších a obéznych ľudí.
Svoj vplyv môže hrať aj dedičná dispozícia. Zdediť môžete slabé väzivové tkanivo v konečníku, ktorému chýba odolnosť voči zlému priebehu stolice (častá zápcha či tvrdá stolica). Oba uvedené problémy všeobecne hemoroidy zhoršujú. Ďalšími rizikovými faktormi je aj prevaha tučných, korenených a sladkých jedál nad zeleninou a ovocím, nedostatočný príjem tekutín, nadmerná konzumácia kofeínu a alkoholu alebo fajčenie.

Príznaky hemeroidov
Najznámejším prejavom hemoroidov je výskyt krvi na toaletnom papieri a v stolici. Krv máva jasne červenú farbu. Môže sa objaviť aj svrbenie konečníka, mokvanie, zdurenie, hlienovitý výtok alebo bolestivá hrčka v konečníku. Veľmi nepríjemná je aj bolesť, ktorá toto ochorenie sprevádza, hlavne pri vyprázdňovaní, sedení či nadmernom potení v análnej oblasti. Dochádza k tlačeniu a pichaniu, niekedy s pocitom cudzieho telesa.

Liečba hemoroidov
Pre upresnenie, hemoroidy nie sú chorobou, liečia sa len ťažkosti s nimi spojené. Hemeroidálne ochorenie je často zastreté hanbou. Preto mnoho ľudí odkladá návštevu lekára. Pritom zanedbanie liečby môže viesť k ďalším ochoreniam. Návštevu lekára určite neodkladajte, pokiaľ problémy s hemoroidmi trvajú dlhšie ako desať dní. Na ľahšiu formu choroby by mali stačiť prípravky na liečbu hemoroidov. Ak takéto liečenie nezaberie, nastupuje chirurgický zákrok alebo niektorá z modernejších metód.

Pre bežnú liečbu možno použiť krémy, gély alebo čapíky. Tieto masti liečia skôr dôsledok choroby. Pre posilnenie žilových stien a zmiernenie podráždenia sú však vhodné doplnky stravy, napríklad HemoStop alebo Mobivenal. Z liekov voľnopredajných je niekoľko produktov vo forme masti aj čípkov: Dobexil, Faktu, Procto-Glyvenol. Spravidla stačí približne päťdňová liečba týmito liekmi. Tieto prípravky sa dajú kúpiť voľne bez lekárskeho predpisu. Mnoho ľudí volí túto cestu vďaka zábranám, ktoré majú z návštevy lekára. Ak príznaky ani po tejto liečbe nevymiznú do troch dní, je lekárske vyšetrenie nevyhnutné.
V prípade ťažšieho ochorenia alebo neúspešnej liečby sa pristupuje k chirurgickému zásahu. Radikálne chirurgické riešenie býva bolestivejšie a rany sa dlhšie hoja. Preto sa používajú aj šetrnejšie riešenia: navlečenie elastických krúžkov na jednotlivé uzlíky, podviazanie cievok, liečba infračerveným žiarením, nastreknutie špeciálnej látky do hemoroidy alebo laser.

Liečbu je dobré doplniť sedacími bylinnými kúpeľmi (Hemoral, Dubová kôra) alebo kúpeľom v hypermangáne. Kombinácia vitamínu C, listnatca kopijovitého a flavonoidov posilňuje a sťahuje žily. Na otvorené hemoroidy môže byť účinný zinok. Na bolestivé hemoroidy je vhodná ľubovníková alebo habrová masť, ktorá pomáha k spľasnutiu opuchov. Bolesť zmierňuje obklad z bazy. Rozmliaždením menšieho množstva bobúľ s teplou vodou vznikne pasta. Tá sa nanáša na gázu v niekoľkých vrstvách striedavo pasta a gáza. Obklad sa prikladá na konečník a necháva sa pôsobiť niekoľko hodín.

Najlepšia je prevencia
Pite veľa vody, jedzte zdravo a dodávajte telu vlákninu, hýbte sa, dodržujte hygienu.

Zdravá strava

  • Dôležitý je vysoký obsah vlákniny v potravinách. Nájdete ju v strukovinách, citrusoch, bobuľovom ovocí, čerešniach, cibuli. Nedostatok je možné nahradiť ľanovým semienkom rozomletým s vodou. Nevyhnutné je tiež ovocie, zelenina a celozrnné potraviny.
  • Denne treba vypiť aspoň osem pohárov vody.

Fyzická kondícia

  • Ak máte sedavé zamestnanie, dajte si každú hodinu pauzu a prejdite sa. Odporúčajú sa tiež cviky zamerané na spevnenie panvového dna. Pravidelne cvičte alebo aspoň choďte na prechádzky. Pozor na jazdu na bicykli, tá nie je príliš vhodná!
  • Raz denne vykonajte 20 - 30 sťahov ritného svalstva a zasa ho uvoľnite. Jeden sťah by mal trvať 2 - 3 sekundy.
  • Dodržujte správne dýchanie pri vyprázdňovaní a zdvíhanie ťažších predmetov. Nezadržujte dych, poškodzujete tým žily.

Hygiena

  • Dbajte na správne zvolené, radšej bavlnené a voľnejšie prádlo a oblečenie.
  • Na toalete sa zbytočne neponáhľajte a nezaťažujte konečník. Snažte sa predísť tvrdej (zápcha) alebo kašovitej (hnačka) stolici. V prípade zápchy neužívajte preháňadlá, ktoré pri častom užívaní trvale poškodzujú črevá.
  • Po vyprázdnení používajte jemný toaletný papier, ideálne je po každej stolici použiť bidet alebo sprchu.