Kustovnica čínska − Goji berry − Lycium chinense
Plody kustovnice sa v ázijskej medicíne využívajú vyše tisíc rokov. Tento zázračný ker, ktorého červené plody sľubujú večnú mladosť a vitalitu, rastie v oblastiach severnej a západnej Číny, Japonska, Jávy a Strednej Ázie. Má červenooranžovú farbu, je 1 − 2 cm dlhá, má sladkastú chuť a podobá sa vzhľadom šípke. Po usušení vyzerá ako hrozienka.
Kustovníc existuje veľa druhov, najrozšírenejšia je Lycium chinense a Lycium barbarum..
Čo obsahuje kustovnica
Goji obsahuje asi 18 druhov aminokyselín vrátane esenciálnych. Ďalej cez 20 stopových prvkov ako je zinok, selén, železo, meď, vápnik a ďalšie. Vitamíny C, E a skupiny B. Kustovnica obsahuje veľké množstvo karotenoidov (hlavne zeaxantín) a špecifických proteoglykanových polysacharidov, ktoré tvoria až 30 % váhy sušiny. Ďalej obsahujú polysacharidy, flavonoidy (napr. quercetín), voľné aminokyseliny, steroidy a organické kyseliny.
Goji a vitamín C
Kustovnica má až 50-krát viac vitamínu C ako je v pomaranči a je jedným z najbohatších zdrojov beta-karoténu, o čom napokon svedčí krásna sýto oranžová farba plodov. Vďaka vysokému obsahu zdraviu prospešných látok je kustovnica označovaná za superpotravinu.
Účinky kustovnice
Goji má vysoko liečivé účinky, ktoré už pred niekoľkými storočiami využívali liečitelia v Číne. Plody obsahujú silné antioxidanty, ktoré vedia neutralizovať voľné radikály, pomáhajú zabraňovať poškodeniu buniek a následnému starnutiu organizmu. Z nutričného hľadiska je kustovnica čínska najhodnotnejším ovocím vôbec.
Počas posledných niekoľkých rokov prebehlo mnoho vedeckých štúdií, ktoré sa zameriavali ako na zistenie zloženia, tak na účinky kustovnice. Zatiaľ však kustovnica čínska nemá schválené žiadne zdravotné tvrdenie, ktoré by sme tu mohli uverejniť, preto vás odkazujeme na vysledovanie si zdraviu prospešných účinkov v herbároch.
Kustovnica sa radí medzi rastlinné adaptogény, teda látky, ktoré pôsobia proti stresu a nešpecificky zvyšujú psychickú a fyzickú odolnosť organizmu.
V čínskej medicíne sa kustovnica považuje za tonikum, ktoré vyživuje obličky, pečeň a zrak. O kustovnici a jej účinkoch sa zmieňoval aj slávny čínsky lekár Li Š'-čen, keď vysvetľoval vyhlásenú dlhovekosť obyvateľov dediny Nan-Čchiou, ktorí často pili kustovnicové víno.
Ako sme skúšali goji džús + recept na goji smoothie navyše
Naša kolegyňa, markeťačka Lucka je každú jar prechladnutá a má oslabenú imunitu. Rozhodla sa preto vyskúšať Himalyo goji džús. Jej skúsenosť si môžete prečítať v ďalšom článku. A ak by ste radi vyskúšali vitamínovú bombu − naša lekárnička pre vás zostavila jednoduchý recept na prípravu goji smoothie − vyskúšajte!
Ako zaradiť kustovnicu do jedálnička
Plody kustovnice je možné konzumovať priamo, alebo pridať do čajov, polievok, šalátov, múčnikov alebo iných pokrmov. Kustovnica je veľmi sladká, bez toho, aby mala vysoký glykemický faktor. Preto sa hodí v kuchyni ako zdravšia náhrada hrozienok a iných sladkostí pre deti i dospelých.
Z plodov sa tiež získava zdravá šťava. Kustovnica je výborná v zmesi s orechmi alebo na šalát či rannú kašu.
Ak si chcete pripraviť čaj, zalejte lyžicu plodov kustovnice vriacou vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Plody môžete potom tiež zjesť.
Goji berry − koľko jej jesť
Odporúčaná denná dávka je 6 − 30 gramov suchých plodov.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Zdroje: Adaptogeny.cz