Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele
Zdielať

Ak chcete byť zdraví, vo forme a predchádzať starnutiu, potrebujete dostatok glutatiónu. Bez neho váš organizmus nebude správne fungovať. Glutatión si síce telo tvorí samo, vy mu ale môžete pomôcť.

Čo je glutatión

Glutatión sa radí medzi najsilnejšie antioxidanty. Efektívne sa podieľa na inhibícii (brzdení) tvorby voľných radikálov v tele. Nachádza sa v bunkách rastlín, živočíchov, človeka i baktérií.

Ako funguje glutatión v tele

Ide o tripeptid – t. j. je zložený z troch aminokyselín − cysteínu, glycínu a kyseliny glutamovej. Vzniká v pečeni a je súčasťou mnohých reakcií v tele. Pôsobí ako koenzým (látka podporujúca účinok) enzýmov glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy. Vďaka nemu sa v tele mení jedovatý peroxid vodíka na neškodné látky − vodu a kyslík. Napomáha tvorbe disulfidových mostíkov v rade bielkovín a hormónov. Je dôležitý pri syntéze a oprave nukleových kyselín, syntéze (vzniku) bielkovín, odstraňovaní toxínov z tela, aktivácií enzýmov, udržaní acidobázickej rovnováhy, ochrany pred oxidačným stresom. V neposlednom rade je dôležitou súčasťou metabolizmu (detoxikácia) cudzorodých škodlivých látok v tele (xenobiotík), zúčastňuje sa tvorby žlče, pôsobí ako neuromodulátor a neurotransmiter. Hrá dôležitú úlohu v regulácii počtu a funkčnosti erytrocytov a leukocytov a tým významne ovplyvňuje stav imunitného systému.

Čo znamená znížená hladina glutatiónu v tele

Znížená hladina v tele je spojená s vyššou mierou oxidačného stresu. Je známe, že voľné radikály (oxidačný stres) vedú k rýchlejšiemu starnutiu, poruchám zraku a sluchu, môžu mať vplyv na vznik diabetu a iných metabolických porúch, osteoporózy, kardiovaskulárnych ochorení, ochorení tráviaceho ústrojenstva a pľúc, rôznych neurodegeneratívnych porúch (napr. Parkinsonov syndróm, Alzheimerova choroba,…), poškodenie DNA a následné rakovinové bujnenie.

Čo znižuje hladinu glutatiónu

Hladinu glutatiónu znižuje:

  • Vek (jeho produkcia sa s vekom znižuje)
  • Silné zaťaženie toxínmi, voľnými radikálmi a stresom (potom naše telo nie je schopné recyklovať glutatión v potrebnej miere)
  • Zlá životospráva – nedostatok pohybu, nevhodné stravovacie návyky, nadmiera jednoduchých cukrov a toxických látok
  • Dlhodobá fyzická záťaž
  • Znečistenie prostredia
  • Fajčenie

Ako zvýšiť obsah glutatiónu v tele

Glutatión je obsiahnutý v mäse, ovocí a zelenine (predovšetkým v tej, ktorá obsahuje síru – t. j. brokolica, karfiol, kapusta, cesnak, cibuľa, kel,...), pivovarských kvasniciach a strukovinách.  Hladinu glutatiónu zvyšuje aj pravidelné aeróbne cvičenie, ktoré posilňuje aj náš imunitný systém. Funkciu glutatiónu podporujú vitamíny C a E, selén, rybí tuk a pestrec.

Odporúčaná denná dávka

Perorálna denná dávka (z hľadiska výživového doplnku) sa pohybuje v rozmedzí 50 − 1000 mg. Biologická dostupnosť zo zažívacieho ústrojenstva však nie je vysoká. Efektívne je podávanie zmesi všetkých troch vyššie uvedených aminokyselín v príslušnom pomere nalačno.

V liečebných dávkach sa osvedčilo podávanie intravenózne alebo intramuskulárne. Primárne sa používa pre zníženie toxicity, ktorá sprevádza protinádorovú liečbu cisplatinou.

V inhalačnej (aerosólovej) forme sa glutatión podáva pri liečbe pľúcnych ochorení.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

20. júl 2020
Témy článku
Srdce a cievy
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Čo spôsobuje bolesť v päte a ako sa s ňou vysporiadať? Poradíme v našom článku.

viac

Je CBD olej naozaj tak výnimočný? Na čo je vhodný? A čo je to endokanabinoidový systém? Prezradíme vám odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.