Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Črevná chrípka

Črevná chrípka
Zdielať

Gastroenteritída, čiže črevná chrípka, je zápalové ochorenie žalúdka a čriev. Kde hľadať jej pôvodcu, aké sú prejavy a ako ju liečiť sa dozviete v našom článku.

Črevná chrípka je často sprevádzaná teplotami a zvracaním. Zápal môže byť vyvolaný požitím skazených potravín, ktoré vyvolajú otravu, ako vedľajšie príznaky liečby iného ochorenia (napr. antibiotikami) alebo je infekčného pôvodu. U malých detí sa môže prejaviť aj ako reakcia na nové jedlo.

Pôvodcovia črevnej chrípky

 • hnačka,
 • bolesti brucha,
 • kŕče do brucha,
 • nadúvanie,
 • nevoľnosť,
 • zvracanie
 • zvýšená teplota.

Nie vždy sa však dostavia všetky uvedené príznaky.

 • Bakteriálna črevná infekcia je väčšinou sprevádzaná teplotami nad 40°C, bolesťami brucha a niekedy aj krvou v stolici.
 • Vírusová je skôr spojená s vracaním a býva sprevádzaná nádchou a kašľom. Zvracanie ustupuje do 48 hodín, hnačka odznieva v priebehu 2 až 7 dní.

Ako dlho sme pre okolie infekční

Väčšinou práve počas doby, kedy trvá vracanie alebo hnačka. V tomto období by sme mali dbať na zvýšenú hygienu.

Pozor na dehydratáciu!

Ochorenie črevnej sliznice vedie k strate tekutín a iónov, teda k dehydratácii organizmu. Veľmi dôležité je rozoznanie dehydratácie predovšetkým u detí a seniorov. Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je dehydratácia delená do troch stupňov:

 • Žiadna alebo minimálna - strata telesnej hmotnosti je menšia ako 3%. Celkový stav organizmu je dobrý. U dojčiat je veľká fontanela (väzivové spojenie lebečných kostí) v úrovni s lebkou
 • Mierna - strata telesnej hmotnosti je 3 - 9%. Chorý je unavený, smädný, má suché sliznice, chladné končatiny, znížený objem moču. Veľká fontanela je u dojčiat mierne prepadnutá.
 • Ťažká - strata telesnej hmotnosti je viac ako 9%. Chorý je apatický, nechce piť, má hlboký dych, vyschnuté sliznice a slzy, a modravé studené končatiny, minimálny objem močenia. U dojčiat je veľká fontanela výrazne prepadnutá.

Ako liečiť črevnú chrípku?

Najdôležitejším bodom liečby je dostatočná hydratácia, ktorá rýchlo doplní stratené tekutiny a ióny. Dôležitá je aj realimentácia. Ide o včasné podanie výživy vo forme dobre tolerovaných potravín. To zabráni ďalšiemu poškodeniu črevnej sliznice.

Pri nástupe ťažkostí prestaňte na niekoľko hodín jesť a dopĺňajte len tekutiny. Ak máte problémy s príjmom tekutín kvôli zvracaniu, upíjajte tekutiny po malých dávkach a častejšie. Vhodný je čierny čaj alebo voda. V prípade potreby podávajte rehydratačné roztoky - napríklad Vodníček alebo Kulíšek je určený už pre deti od 1. týždňa života. Pri dostatočnej hydratácii by mal byť moč svetlý. Čím menej tekutín, tým je moč tmavší.

Pri ústupe ťažkostí môžete začať jesť ľahko stráviteľné potraviny v menších dávkach. Ako diéta pri črevnej chrípke sú vhodné sucháre, staršie pečivo, ryža, varená mrkva, zemiaky, banány a kurací vývar. Postupne môžete v ďalších dňoch pridávať kašovitú stravu a následne pomaly aj pevnú stravu. Vyhnúť by ste sa mali káve, alkoholu, fajčeniu, mlieku, tučným, koreneným a sladkým jedlám a perlivým nápojom. K rýchlej obnove oslabenej črevnej mikroflóry pomôžu probiotiká a prebiotiká (viac v článku Probiotiká alebo prebiotiká? Kedy a prečo ich užívať?). Pridať môžete aj lieky na hnačku.

Väčšina črevných chrípok odznie sama a nevyžaduje návštevu lekára. Toho je nutné vyhľadať v prípade, že:

 • zvracanie trvá dlhšie ako 2 dni
 • hnačka trvá dlhšie ako týždeň
 • počet vodnatých stolíc za deň prekročí 8
 • je prítomné iné závažné ochorenie
 • sa objavujú silné kŕče brucha
 • sa jedná o dieťa mladšie ako 4 mesiace

Črevná chrípka u detí

Za najzávažnejšie v detskom veku sú považované rotavírusy, pretože ochorenie týmto patogénom je veľmi často sprevádzané vracaním a horúčkami. To vedie k stratám tekutín, dehydratácii dieťaťa a často až k hospitalizácii. Inkubačná doba rotavírusovej enteritídy je 24 až 48 hodín. Najrizikovejšou skupinou sú dojčatá.

K lekárovi by sme mali ísť s dieťaťom už pri prvých príznakoch, nemalo by sa čakať na prvé prejavy dehydratácie. Dôležité je, aby dieťa pilo. Tekutiny môžeme podávať lyžičkou každých pár minút, aby nedošlo k dráždeniu žalúdka a ďalšiemu zvracaniu. Tekutiny by mali byť studené. Vhodná je voda, slabý čierny čaj alebo už spomínané rehydratačné roztoky. Významnú úlohu zohráva aj dojčenie. Ak dojčíte, nie je dôvod prestávať. Dojčené deti majú až o polovicu nižší výskyt akútnej gastroenteritídy. Okrem diéty môžeme pridať lieky na urýchlenie liečby hnačky.

Črevná chrípka v tehotenstve a pri dojčení

Pokiaľ má črevná chrípka normálny priebeh, nie je pre tehotné ani dojčiace ženy a ich potomkov nebezpečná. Pre obe skupiny platia rovnaké odporúčania, ako už vyššie uvedené.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

25. september 2018
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.